Lifestyle

Drejt dėshifrimit shkrimi mė antik i zbuluar

Bota Sot | 23.10.2012 11:25
Drejt dëshifrimit shkrimi më antik i zbuluar

Njė skuadėr arkeologėsh dhe shkencėtarėsh britanikė njoftuan se janė pranė deshifrimit final tė shkrimeve proto-elamite, trashėgimia mė e vjetėr qė kemi nga bota e antikitetit.

Bėhet fjalė pėr simbole qė datojnė 3200-2700 vite para Krishtit. Proto-elamishtja mendohet se ėshtė folur nė jug-perėndim tė Iranit rreth 5 mijė vjet mė parė. Nga tė dhėnat e pakta qė janė mundur tė dėshifrohen, kryesisht nga shkrimet elamishte tė njė periudhe mė tė vonė, mendohet se proto-elamishtja, apo gjuha paraardhėse e elamishtes ka ekzistuar pėr njė periudhė tė shkurtėr kohore, 150 deri nė 200 vjet, nga 3100 deri nė 2900 para Krishtit.

Hieroglifet e trashėguara nga kjo gjuhė janė gjetur nė rajonet jug-perėndimore tė Iranit. Sistemi i simboleve proto-elamisht ndodhet i arkivuar nė Muzeun e Luvrit nė Paris.

Grupi i shkencėtarėve britanikė pėrdori teknologjinė e avancuar pėr tė dėshifruar imazhet me anė tė sistemit RTI (Reflectance Transformation Imaging). Copėzat e trashėguara nga shoqėria e panjohur antike, u futėn nė kėtė sistem tė pajisur me 76 aparate fotografikė qė kapin ēdo detaj tė tyre. Mė pas, 76 fotot e tabelave prej argjili tė antikitetit, pėrpunohen pėr tė shndėrruar nė njė dokument tė vetėm qė ėshtė mė i lehtė pėr t’u dėshifruar.

Udhėheqėsi i kėrkimit shkencor, Jacob Dahl, anėtar i Wolfson College dhe drejtor i World Research Cluster shprehet entuziast dhe rrėfen disa nga detajet e dėshifruara deri mė tani. Ai thotė se kur shihje copėzat e simboleve nė argjil mund tė mendoje se bėhej fjalė pėr ndonjė poezi, apo ndonjė rrėfim historik, por nė fakt ėshtė krejt ndryshe.

Shkrimet, sipas Dahl, janė “arkivė shtetėrore e popullsisė qė ka banuar nė kėtė pjesė tė Iranit nė lashtėsi”. Ato pėrmbajnė tė dhėnat e pronave pėr gjithė banorėt si dhe flet pėr shtrezėsimin e shoqėrisė nė 3 ndarje, tė pasurit, shtresa e mesme dhe tė varfėrit, qė aty pėrshkruhen si “bisha”. Nisur nga jeta e shkurtėr e kėsaj gjuhe, Dahl thotė se ajo mund tė jetė njė krijesė artificiale pėr tė “inventarizuar” pronėn dhe shoqėrinė.

Dėshifrimi, qė ka marrė 10 vjet kohė, ende nuk ėshtė mbyllur plotėsisht, ndėrsa rezultati aktual pritet tė botohet sė shpejti nė revistat shkencore. Elamishtja ėshtė njė gjuhė e zhdukur dhe mendohet se ka qenė gjuha e parė e folur nga banorėt e lashtė tė Iranit, para se tė flitej aramishtja. Dėshifrimi i fundit ndoshta mund tė zbardhė misterin nėse proto-elamishtja ka lidhje me elamishten, apo emėrtimi historik ka qenė i gabuar.comments powered by Disqus
Tjera nga Lifestyle