Lifestyle

Humbja e virgjėrisė nė tė njėzetat, i bėn ēiftet mė tė lumtur

Bota Sot | 22.10.2012 23:47
Humbja e virgjërisë në të njëzetat, i bën çiftet më të lumtur

Shkencėtarėt kanė zbuluar se personat qė humbin virgjėrinė nė tė njėzetat, me kalimin e kohės, janė mė tė lumtur dhe mė tė kėnaqur me lidhjet e tyre. Por, ajo qė brengos, sipas shkencėtarėve ėshtė se kėta persona rrallėherė lidhin martesė sė bashku.
Deri mė tani nuk ėshtė kryer njė hulumtim i tillė i cili tregon ndikim afatgjatė dhe ndikimin mendor dhe atė fizik tė qenit nė lidhje tė hershme seksuale. Paige Harden nga universiteti nė Teksas ka dashur ta zbulojė nėse koha e fillimit tė marrėdhėnieve seksuale mundet t’i parashikojė pėrfundimet romantike, siē janė martesa dhe jeta e pėrbashkėt.

Harden nė hulumtimin e saj kishte pėrdorur tė dhėnat e 1.659 personave qė ishin vėzhguar pėr 18 vjet rresht.

Ajo qė Harden kishte zbuluar ata persona qė herėt ishin futur marrėdhėnie seksuale, me kalimin e kohės kishin pasur arritje mė tė lartė edukative dhe mė shumė tė ardhura financiare.

Ata, po ashtu, ishin mė tė lumtur dhe mė tė kėnaqur nė lidhjet e tyre.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Lifestyle