Lifestyle

“Nano-lulet”, bateritė e sė ardhmes

Bota Sot | 17.10.2012 13:26
“Nano-lulet”, bateritë e së ardhmes

Qė kopjimi i natyrės ėshtė njė nga burimet kryesore pėr tė mbėrritur tek risitė teknologjike ėshtė e ditur me kohė, por tashmė shkencėtarėt e Universitetit tė Karolinės sė Veriut nė Shtetet e Bashkuara mundėn tė krijojnė strukturėn “energjitike” tė ngjashme me njė lule qė ata e cilėsojnė si gjenerata e re e ruajtėsve tė energjisė (bateritė).

Bėhet fjalė pėr sulfurin e germaniumit (GeS), njė material gjysmė-pėrcjellės i pėrbėrė nga “petale” mikroskopike tė afta pėr tė akumuluar dhe ruajtur energjinė pėr njė kohė tė gjatė.

Nė fakt, shkencėtarėt amerikanė thonė se bėhet fjalė pėr hapat e parė drejt njė gjenerate tė re tė krijimit tė akumulatorėve tė ruajtjes sė energjisė (bateritė).

“Krijimi i kėtyre nano-luleve tė pėrbėra nga sulfuri i germaniumit ėshtė shumė interesant, sepse nė njė hapėsirė tė vogėl, ato arrijnė tė pėrqendrojnė energji tė mėdha”, deklaron Linyou Cao, profesor i materialeve inxhenerike nė Universitetin e Kalifornias dhe bashkėautori i kėrkimit shkencor tė publikuar nė “ACS Nano”.

Studiuesit amerikanė thonė se zbulimi i ri mund tė gjejė zbatim jo vetėm nė pėrmirėsimin e kohėzgjatjes sė baterive, por edhe nė zvogėlimin e volumit tė tyre disa herė, duke i bėrė ato mė shumė praktike.

“Si shembull sjellim pėrdorimin e tyre tek bateritė me litium. Volumi i madh aktual i tyre i faturohet pėrbėrėsve solarė. Nė njė bateri normale, nėse do tė pėrdorej e njėjta sasi e mikro-lules prej sulfat germaniumi, nė vend tė pėrbėrėsve solarė, energjia e ruajtur do tė ishte shumė herė mė e madhe”, thotė mė tej Cao.

Nano-lulet e sulfatit tė germaniumit pėrfitohen nga procesi i avullimit dhe kondesimit tė tij. Ky sulfat, nxehet nė temperaturėn e avullimit tė tij. Avulli mė pas kalon nėpėr njė dhomė ftohjeje tė menjėhershme ku pėrftohet “lulja mikroskopike” e aftė tė grumbullojė dhe ruajė energji nė sasi tė mėdha.

Tjetėr avantazh i kėsaj teknike ėshtė se pėrfitimi i GeS ėshtė mė pak i kushtueshėm dhe nuk ėshtė toksik si lėndėt solare, ndaj pėrdorimi i tij nė tė ardhmen do tė jetė miqėsor me mjedisin.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Lifestyle