Lifestyle

Kinė, baza nukleare shndėrrohet nė vend turisik

Bota Sot | 17.10.2012 13:24
Kinë, baza nukleare shndërrohet në vend turisik

Nė 38-vjetorin e testimit tė parė me sukses tė bombės bėrthamore, autoritetet kineze publikuan njė plan i cili synon tė shndėrrojė nė njė pikė turistike bazėn bėrthamore Malan nė provincėn e Xinjiangut.

Lajmi u njoftua nga media shtetėrore kineze sipas tė cilės do tė shpenzohen rreth 1 milion euro pėr tė “normalizuar” kushtet nė kėtė bazė ushtarake duke e shndėrruar atė nė njė destinacion pėr turistėt qė do tė mund tė heqin kureshtjen nė laboratorėt e fizikės bėrthamore.

Shuma nė fjalė do tė pėrdoret pėr restaurimin e disa pjesėve tė bazės si dhe pėr ngritjen e sigurisė nė nivelet maksimale qė tė shmanget cdo ndodhi e pakėndėshme qė mund tė hasin turistėt. Vizitorėt do tė mund tė shohin gjithashtu edhe 300 metėr tunel tė sigurisė sė lartė qė pėrdorej pėr ajrimin e bazės.

Kina testoi pėr herė tė parė bombėn e saj bėrthamore mė 16 tetor tė vitit 1964. Testimi u pasua me 45 shpėrthime tė tjera, deri nė momentin e ndalimit nėpėrmjet njė memorandumi nė vitin 1990. Aktualisht Kina mendohet se ka rreth 240 mbushje bėrthamore.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Lifestyle