Kinë, baza nukleare shndërrohet në vend turisik - Bota Sot
Kinë, baza nukleare shndërrohet në vend turisik

Life style

E premte, 26 gusht 2016

Kinë, baza nukleare shndërrohet në vend turisik

Më: 17 tetor 2012 Në ora: 13:24

Në 38-vjetorin e testimit të parë me sukses të bombës bërthamore, autoritetet kineze publikuan një plan i cili synon të shndërrojë në një pikë turistike bazën bërthamore Malan në provincën e Xinjiangut.

Lajmi u njoftua nga media shtetërore kineze sipas të cilës do të shpenzohen rreth 1 milion euro për të “normalizuar” kushtet në këtë bazë ushtarake duke e shndërruar atë në një destinacion për turistët që do të mund të heqin kureshtjen në laboratorët e fizikës bërthamore.

Shuma në fjalë do të përdoret për restaurimin e disa pjesëve të bazës si dhe për ngritjen e sigurisë në nivelet maksimale që të shmanget cdo ndodhi e pakëndëshme që mund të hasin turistët. Vizitorët do të mund të shohin gjithashtu edhe 300 metër tunel të sigurisë së lartë që përdorej për ajrimin e bazës.

Kina testoi për herë të parë bombën e saj bërthamore më 16 tetor të vitit 1964. Testimi u pasua me 45 shpërthime të tjera, deri në momentin e ndalimit nëpërmjet një memorandumi në vitin 1990. Aktualisht Kina mendohet se ka rreth 240 mbushje bërthamore.

Komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test