Lifestyle

Syri misterioz gjigant

Bota Sot | 12.10.2012 19:12
Syri misterioz gjigant

Njė sy misterioz me pėrmasa tė stėrmėdha, pamjet e tė cilit qarkullojnė nė internet, po cmend publikun dhe imagjinata shkon deri atje sa shumė e kanė quajtur “syri i pėrbindėshit”.

Bėhet fjalė pėr gjetjen e njė banori tė Pompano Beach nė Florida tė Shteteve tė Bashkuara. Gino Covacci, njė italo-amerikan teksa ishte duke shėtitur buzė detit gjeti ende tė pėrgjakur syrin gjigant. Menjėherė vendosi t’ua dorėzojė atė specialistėve pėr tė pėrcaktuar se pėrse bėhej fjalė.

Syri u transportua nė njė laborator tė specializuar pėr t’u analizuar mė tej. Por pas shumė ditėsh analizash dhe vrojtimi, shkencėtarėt amerikanė ende nuk munden tė pėrcaktojnė qartė se pėrse bėhet fjalė.

E ndėrsa shkenca nuk ka pėrgjigje tė saktė se kujt i pėrkiste syri, komentues tė shumtė nė internet flasin pėr njė krijesė misterioze, njė pėrbindėsh deti ose njė krijesė aliene, ndėrsa televizioni amerikan NBC, qė ishte ndėr tė parat qė publikoi gjetjen e veēantė hipotezon se bėhet fjalė pėr syrin e njė kallamari gjigant ose tė njė balene.

Kujt i pėrkiste syri? Pėr tė patur njė pėrgjigje tė saktė (ndoshta) duhet tė presim analizėn gjenetike qė shkencėtarėt amerikanė thonė se do t’u marrė disa ditė kohė.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Lifestyle