Lifestyle

Pse burri "rreh gjoksin" kur ėshtė fjala pėr seksin

Bota Sot | 09.10.2012 21:39
Pse burri "rreh gjoksin" kur është fjala për seksin

Hulumtuesit nga Universiteti Yale gjetėn se pėr tė rriturit e rinj, fėrkimi me rolet tradicionale gjinore i bėn ata mė pak tė rehatshėm dhe pėr kėtė arsye ndoshta mė pak tė sigurt nė dhomėn e gjumit.

Hulumtuesit rekrutuan 357 gra dhe 126 burra tė moshės 18-29, tė gjithė heteroseksualė dhe seksualisht aktive.

Udhėheqėsja e studimit Lisa Rosenthal dhe ekipi i saj kishte subjekte qė i pėrgjigjeshin pyetjeve tė anketimit tė saj nė besimin e tyre seksual dhe kėmbėngulės, nė njė dhomė fjetjeje tė vogėl, seksuale private, ku atje ishte njė vazo me kondomė femėrorė dhe njė shenjė qė lexonte: "Mbroni veten dhe partnerin tuaj. Ju lutemi merrni disa! Prezervativėt femėrorė janė pa pagesė. "

Gjetjet treguan se subjektet miratuan dinamikėn tradicionale tė energjisė,

"Nėse njerėzit besojnė se njerėzit duhet tė dominojnė seksualisht, kjo mund t'i parandalojė ata nga ndjenja e hapur apo e rehatshme e diskutimit rreth sjelljes seksuale dhe mbrojtjes me partnerėt e tyre, ose pyetje nė lidhje me gjėrat qė ata nuk mund t'i dinė," kanė thėnė studiuesit.

"Edhe pėr gratė dhe burrat, besimi se njerėzit duhet tė dominojnė gjatė mardhėnieve seksuale mund tė zvogėlojnė interesin nė kondomin femėror, sepse kondomi femėror ėshtė menduar tė jetė nė qendėr, si burim i mbrojtjes dhe mund tė shihet si shkelje e normės apo besimit qė njerėzit duhet tė kenė nė kontrollin e situatave seksuale ", ka shpjeguar hulumtuesi.

Femrat nė pėrgjithėsi nuk ishin shumė dakord nė krahasim me burrat qė besonin se burrat duhet tė dominojnė nė situata seksuale.comments powered by Disqus
Tjera nga Lifestyle