Lifestyle

Itali, sė shpejti universiteti ekologjik

Bota Sot | 09.10.2012 16:10
Itali, së shpejti universiteti ekologjik

Analizė konsumit energjitik dhe lėvizjes, vėmendje mbeturinave dhe burimeve hidrike, si dhe monitorim i sallave, shėrbimeve, strukturave dhe aktiviteteve.

Ėshtė ky zhvillimi ekologjik i Universitetit Bicocca nė Milano, pėr tė reduktuar harxhimet dhe pėr tė kufizuar gjurmėt e karbonit.

Njė projekt i saponjoftuar qė brenda dy viteve dhe me njė investim prej 90 mijė eurosh do t’i garantojė institutit arsimor njė reduktim tė emetimeve tė CO2 me rreth 15 pėr qind.

Ėshtė njė kursim qė nė terma ekonomikė pėrkthehet nė qindra mijėra euro qė mund tė shkojnė pėr projekte shkėmbimi me vende tė tjera dhe bursa studimi.

Njė kėrkim shkencor mbi tė gjithė kampusin, i pėrbėrė nga 25 ndėrtesa, 192 salla didaktike dhe 600 ambjente tė tjera, kryesisht laboratore kėrkimi dhe zyra nė Milano dhe Monza, qė ka si aktorė departamentet e shkencave tė ambjentit dhe sociologjisė, tė angazhuar nė mbledhjen e rezultateve.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Lifestyle