Lifestyle

Antonio, djaloshi qė sheh dhe flet me tė vdekurit

Bota Sot | 09.10.2012 16:08
Antonio, djaloshi që sheh dhe flet me të vdekurit

Njė djalosh i vogėl i cili ka aftėsinė tė flasė me tė vdekurit, komunikon me stėrgjyshėrit e tij tė cilėt nuk i ka njohur asnjėherė, dėshmon e ėma.

Antonio, rreth 7 vjec, mundohet tė gjejė paqe dhe njėkohėsisht tė bashkėjetojė me dhuntinė e tij, teksa shfaqet nė episodin e fundit tė njė reality-show tė quajtur TLC’s Long Island Medium.

Mamja e tij Sandy tha nė emision se djali i saj ka aftėsinė tė shohė shpirtra, ashtu si vetė ajo. “Ėshtė njė dhuratė nga Zoti. Por unė jam e shqetėsuar”.
Ajo shtoi mė pas: “Ai shikon mė tepėr gjyshėrit e mi, tė cilėt i sheh rreth e rrotull dhe flet me ta. Ai arrin tė pėrshkruajė cfarė ata po bėjnė, madje edhe personalitetet e tyre. Ėshtė njė mori ndjenjash tė pėrzjera sepse nga njėra anė nuk dua qė im bir tė vihet nė lojė nga shokėt e tij apo nga tė rriturit, sepse ata janė tepėr paragjykues me tė.”

Por Antonio nga ana e tij nuk duket shumė i shqetėsuar nga dhuntia e tij. “Unė dua tė bėhem njė futbollist profesionist ose lojtar bejzbolli”, tha fėmija.

Zonja Caputo, e ėma e djaloshit, e pėrshkruan veten e saj si njė mama tipike nga Long Island, e cila pretendon se edhe vetė merret me mediumet apo spiritualizmin dhe mund tė komunikojė me tė vdekurit. Episodi fokusohet me tė ėmėn e Antonios e cila drejton njė takim, privat dhe mė pas nė grup, spiritualizmi. Grupi ėshtė i pėrbėrė nga skeptikė tė procedurės por dhe besimtarė tė saj.

Burri i saj, Larry dhe dy fėmijėt, kanė mėsuar tė jetojnė me dhuntinė e saj, por kjo duket qė nuk ėshtė e lehtė, sidomos kur mesazhe nga tė vdekurit spontanisht ndėrpresin darkėn, vizitėn tek dentisti apo bėrjen e pazarit.

Komentet

Komente (10) | Kthehu

I menqur na qenka "tredimenzionali".Dmth Allahu na qenka i 1.5 miliardve te besimt Musliman Sunni e per te tjerret i bie te jete NJERKU! Ah me det budallakia nuk ka fund! Keto far dogma te muslimcave me mjeker ta shpifin cdo gje edhe besimin ne Zot. Po ku merre guximin ti o imbecil ta gjukosh tjetrin per besim qe ka. O juve duhet me ju mbledh troq me nje vend e me ju fut me nje shpelle dhe atehere ndoshta ish rrahatu kjo bote nga keqberesit si ju qe jeni! Zoti qafen ju thefte!

Nina @ 10/10/2012 16:09

Un mendoj se djaloshi ka nje lloj semundje psiqike se i parafterohen.Sipas mendimit tim jan lerg njerzimit kofshin.Por ZOTI ka fuqi te plot dhe te pamunduren mund ta ben te mundur.

deqanasja @ 10/10/2012 13:11

O TREDIMENZIONAL,parajsen dhe ferrin askush ne kete bote nuk munde te e pohoj apo mohoj,perralla mundesh me shkru sa te duash eshte e drejt e juaja

ZEUSI I PELLAZGVE,@ @ 10/10/2012 10:52

O TREDIMENZIONAL,aspake nuk eshte e vertet se vetem muslimanet e kane shpirtin e vertet,dhe po ashtu nuk eshte aspake e vertet se muslimanet kane shpirt te te mire,ma shum jane te keq e katila se te mire,me imagjinu dhe me fantazu nuk na ndalon njeri te lire jemi.

ZEUSI I PELLAZGVE,@ @ 10/10/2012 10:50

Tredimensionali.une te pyes :A eshte ZOTI vetem i muslimanve SUNNI si thua ti ????

Arifi @ 10/10/2012 08:33

Nuk eshte aspak e vertete: PSE?!Njeriu ne momentin kur t'jep shpirt, ai shkeputet TOTALISHT nga kjo bote si me trup ashtu edhe me shpirt. Per shpirtmiret, Allahu ka pergatit vende ku ata qendrojne aty pa asnjelloj ndrojtje, asnjelloj dhune, torture, por kenaqesie dhe kjo deri ne diten e Gjykimit-Kijametit. Pra, jane te sigurt dhe ata nuk kane kontakte te tjera me qenie te tjera veq Engjujve. Per shpirtkeqet, Allahu i qon ne fund te tokes, krejt ne fund, ama ne fund ku ka tortura, dhembje, denime, etj etj, dhe aty jane deri ne diten e Gjykimit, pastaj i ngjalle si te gjithe te tjeret dhe i Gjykon, dhe ne fund i con te Ferr-Xhehennem! Pra, askush nuk shkon si ne xhennet si ne xhehennem pa ardh Kijameti.ShpirtMiret jane vetem Muslimanet SUNNI, pasuesit e Muhamedit A.S.Nderkohe qe te tjeret jane outsajdera, qe i bjen se kjo gruja ne lajm po e thote GENJESHTREN.Eshte e mundur vetem Dreqi me ju paraqit, e qe jon forca qe ne sun i paramendojme,dhe si shohim, ai paraqitet ne forma tendryshme

Tredimensionali @ 09/10/2012 21:43

KU FLET SHPIRTI, SHPIRTI ESHTE FRYMA QE MERR NJERI PER TE JETUAR QE I NEVOJITET TRURIT DHE TRUPIT DERI NE MOMENTIN E FUNDIT TE JETES SE NJE NJERIU, MBASI TE VDES NJERIU E JEP FRYMEN E FUNDIT QE NE GJUHEN E HYJNIS APO SPIRITUALITETIT QUHET SHPIRT, DHE TRUPI I NJERIUT SHKATERROHET ME KALIMIN E KOHES E PO ASHTU EDHE ESHTRAT ZHDUKEN DHE AI NJERI APO AJO KRIJES ME ATE IDENTITET QE E KA PASE NUK EGZISTON ME NE BOTEN REALE. AI MUNDET VETM ME U KUJTUE SHUME VJET NGA TE AFERMIT E TIJ DHE PERNDRYSHE AI ME NUK EGZISTON, DHE KETO GJERA QE SHKRUHEN SE KINSE PO FLET NDONJE NJERI ME TE VDEKURIT JANE NJE FANTAZI APO IMAGJINAT APO EDHE QRREGULLIME MENDORE E PSIKOLOGJIKE QE NJERZIT VUAJNE SHUME PER TE QE NJE FIGUR NE EPIQENDER E NJOFTUR NE MASE NE OPINION, NE POPULL, KETYRE GJERAVE NUK U BESOHET ASPAKE E AS QE ESHTE PER TE U BESUAR NDONJEHR NE KET BOTE.

ZEUSI I PELLAZGVE,@ @ 09/10/2012 21:41

mos i besoni more ketyre renave , keta jan nerz me probleme mentale.ju betohem , njeriu sit vdes gjithqka perfundon , ska ma , rrena ka vampira , e sende tjera primitive , une jam i gatshem te takohem me nje vampir , nese dikush ma mundeson , paraqituni nese dikush e njef nje vampit , une ua jap numerin e tel ,

meli @ 09/10/2012 20:01

cdo gje eshte mundur kush ka pas nevoje me shume se une ta flas me prinderit e me, po ndoshta e mundur eshte ata na shofin po ne o e me fole si.Allahu i ka ne dore te gjith edhe kjo mund te jete e mundur.

arta @ 09/10/2012 19:30

All-llahu Eshte nji, Ai e ka Fuqien e pakufishum.ai Eshte. Qedo send Eshte e munedshum.

Haxhi Osmani vrella @ 09/10/2012 17:17