Lifestyle

Funerali madhėshtor i bosit tė mafies

Bota Sot | 09.10.2012 16:04
Funerali madhështor i bosit të mafies

Charlie Richardson, i konsideruar gjerėsisht si bosi mė i madh i mafias britanike, u pėrcoll tė hėnėn pėr nė banesėn e tij tė fundit nė njė funeral madhėshtor.

Pavarėsisht vuajtjeve tė shumta qė i shkaktoi shumė njerėzve me aktivitetin e tij kriminal, tė nisur nė tė 20-tat e hershme dhe tė pėrfunduar, siē besohet, vetėm me vdekjen pas disa komplikacioneve nė gjak nė moshėn 78-vjeēare, Richardson grumbulloi me qindra njerėz, qė e pėrcollėn me nderimet mė tė thella.

Kortezhi funebėr, i udhėhequr nga njė makinė epoke dhe ku ishte vendosur arkivoli i mbuluar me lule, u shoqėrua nga makina tė shumta tė familjarėve dhe bashkėpunėtorėve tė Richardson.

Njeriu qė formoi njė perandori kriminale nė vitet 1950-60, nėpėrmjet vendosjes sė taksave “pėr mbrojtje” ndaj dyqaneve, basteve ilegale dhe zhvatjes, pavarėsisht vdekjes, gjithsesi jeton nė kujtesėn kombėtare tė Britanisė si njė shembull i pavdekshėm i terrorit dhe krimit tė organizuar.

I arrestuar nė vitin 1966, nė tė njėjtėn ditė kur Anglia fitoi Botėrorin e saj tė vetėm nė finalen e famshme tė “Wembley”-t, Richardson u dėnua nė fund tė njė procesi, nė tė cilėn u tregua se si “lordi” i krimit torturonte kundėrshtarėt duke i shkulur thonjtė njė nga njė, duke i vendosur nė kontakt me rrymėn elektrike dhe duke i rrahur me hekur tė nxehur.

I dėnuar pėr 25 vjet, pėr zhvatje, dhunė dhe plagosje tė rėndė, Richardson i shpėtoi dėnimit tė pėrjetshėm sepse asnjė vrasje e pėrfolur e tij nuk u dokumentua dhe jetoi si njė qytetar i lirė vitet e fundit tė jetės sė tij.

Gjithmonė nėn vėzhgimin e policisė, “bosi i mafias” nuk arriti tė rikthehej nė krye tė perandorisė qė ndihmoi tė ngrihej, por i dha jetė krimit tė organizuar nė ishull, me familjen e tij qė vazhdon tė jetė njė prej familjeve tė pakta “tė nderuara” (nė zhargonin kriminal) nė Britaninė e Madhe.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Lifestyle