Lifestyle

Gjendet varri i gruas mė tė pushtetshme tė majave

Bota Sot | 09.10.2012 16:00
Gjendet varri i gruas më të pushtetshme të majave

Njė grup arkeologėsh dhe historianėsh amerikanė zbuluan nė njė lokalitet antik nė Guatemalė, varrin e Kalomt’e K’abel, ose “Zonja K’abel”, mbretėresha luftėtare e qytetėrimit klasik tė majave nė shekullin e VII pas lindjes sė Krishtit.

Zbulimi u krye nė qytetin antic El Peru-Ėaka rreth 75 kilometra nė perėndim tė Tikalit. Fillimisht u gjetėn mjaft punime antike nė qeramikė dhe bizhuteri tė shumta. Duke patur parasysh kulturėn e majave dhe ritualet e varrosjes sė udhėheqėsve tė tyre, studiuesit dyshuan se bėhej fjalė pėr njė varr-tempull tė njė udhėheqėsi.

Pas thellimit tė hulumtimit dhe pas gjetjes sė mbetjeve skeletore, bashkė me orenditė e pėrdorura gjatė ceremonisė sė varrimit, arkeologėt amerikanė zbuluan se bėhej fjalė pėr varrin e mbretėreshės luftėtare, K’abel.

K’abel mendohet se ka udhėhequr majat pėr mė shumė se 20 vjet, nga 672 deri nė 692 sė bashku me bashkėshortin e saj, K’inich Bahlam. Tė dhėnat historike tregojnė se ajo kishte komandėn supreme tė ushtrisė dhe konsiderohet si gruaja mė e pushtetshme e dinastisė Kan qė udhėhoqi majat pėr shekuj me radhė.

“Bėhet fjalė pėr njė zbulim tė rėndėsishėm, jo vetėm pėr faktin se ėshtė varri i njė figure me prestigj tė jashtėzakonshėm nė historinė e majave, por edhe sepse vazot e qeramikės tė zbuluara nė varr bashkė me gdhėndjet e tyre janė dokumente tė vyera pėr tė kuptuar mė mirė qytetėrimin e majave”, deklaron David Freidel, udhėheqė i misionit arkeologjik amerikan.Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Lifestyle