Lifestyle

Njė jelek qė tė pėrqafon kur dikush u bėn ‘like’ (Fotot)

Bota Sot | 08.10.2012 23:05
Një jelek që të përqafon kur dikush u bën ‘like’ (Fotot)

“Kam me qindra miq nė Facebook, por kėtė birrė po e pi vetėm”. Kėshtu shprehej njė gazetar i njohur para disa kohėsh. Mediat sociale po na bashkojnė, por edhe po na ndajnė.

Pėr tė mos e ndjerė aq shumė vetminė e rrjeteve sociale, tani ėshtė shpikur njė jelek, qė ju pėrqafon sa herė dikush u bėn ‘like’ nė Facebook.

Studentja e prestigjiozit MIT nė SHBA, Melisa Chow, ka shpikur kėtė veshje, qė shtrėngohet e rrudhet si njė formė pėrqafimi, kur dikush u bėn like.

Nė rast se ju doni tė dėrgoni po ashtu njė pėrqafim, jeleku fryhet.

Shpikėsja e jelekut tha se ideja e teleprezencės ėshtė e njohur dhe ajo synoi qė tė pėrpunonte dėrgimin e pėrqafimeve pėrmes teknologjisė wireless.

Facebook ka zbuluar se qė prej kur ka nisur tė funksionojė faqja, anėtarėt e saj kanė bėrė ‘like’ plot 1.13 trilion herė. Nė total janė ndarė mė shumė se 219 miliard foto, ndėrkohė qė hidhen ēdo ditė 300 milion foto.Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Lifestyle