Lifestyle

Hamburgerat mė tė shtrenjtė nė botė

Bota Sot | 06.10.2012 20:15
Hamburgerat më të shtrenjtë në botë

Nga njė recetė shumė e thjeshtė qė konsistonte nė njė copė mishi tė rrumbullakėt tė vėnė mes dy fetave bukė, hamburgerat kanė “evoluar” shumė me kalimin e viteve duke shtuar pėrbėrėsit dhe duke arritur ēmime marramendėse pėr njė ushqim fast-food-i.

Mė poshtė do iu prezantojmė me disa nga hamburgerat mė tė shtrenjtė nė botė. Cmimet fillojnė nga 100 deri nė 5000 dollarė.

Mė i shtrenjti i listės ėshtė FleurBurger 5000, qė pėrgatitet nė Las Vegas. Pėrmban njė produkt tė prodhuar nga mėlēia e rosės dhe njė salcė speciale tė pėrgatitur nga zhardhoku i kėrpudhave. Shėrbehet me njė briosh kėrpudhash dhe me njė shishe Chateau Petrus 1990, ndėrsa gotat ku hidhet vera janė Ichendorf Brunello.

Kobe Beef ėshtė hamburgeri 777 dollarėsh me biftek viēi, proshutė dhe uthull 100-vjeēare. Shėrbehet me njė shishe shampanje Rose Dom Perignon.

Hamburgeri “666” pėrgatitet nė Nju Jork dhe nga emri kuptohet qė ēmimi ėshtė 666 dollarė. Bifteku i viēit ėshtė i mbėshtjellė me djathė “gruyere” nga Zvicra. Nga ana e tij djathi ėshtė i shkrirė me shampanjė, kėrpudha dhe havjar.

“Absolutely Ridiculous Burger” pėrgatitet nė Michigan me njė ēmim prej 499 dollarėsh. Mban rekordin Guiness si hamburgeri mė i madh nė botė me 84.2 kilogramė.

“Serendipity Burger” pėrgatitet nė restorantet Serendipity nė Nju Jork. Cmimi: 295 dollarė. E veēanta e tij ėshtė se vjen me njė kruajtėse dhėmbėsh floriri.comments powered by Disqus
Tjera nga Lifestyle