Lifestyle

Cadra qė i reziston erės sė fortė

Bota Sot | 04.10.2012 16:08
Cadra që i reziston erës së fortë

Tashmė problemi i shkatėrrimit tė ēadrės nė ditė me shi dhe erėra tė forta ka marrė zgjidhje nėpėrmjet njė ēadre tė veēantė.

Me njė formė si kaskat e ēiklistėve gjatė etapave tė kronometrit individual, ēadra ėshtė edhe mė e lehtė pėr ta pėrdorur nė ditė me kohė tė keqe.

Nga eksperimentet nė tunelin e erės, u vu re se ēdo njeri harxhon mė pak energji nė mbajtjen e ēantės.

Kjo ēadėr ėshtė shpikur nga njė student hollandez i inxhinierisė industriale, Gerwin Hoogendoorn, pasi stuhia i theu tre ēadra brenda njė jave.

Kėto ēadra kanė njė ēmim prej rreth 20 dollarėsh. Mendohet se suksesi i tyre ėshtė i gjithi nė formėn aerodinamike.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Lifestyle