Lifestyle

Gratė tradhėtojnė pėr faj tė geneve

Bota Sot | 04.10.2012 00:01
Gratë tradhëtojnë për faj të geneve

A munden sjelljet seksuale tė varen nga faktorė gjenetikė. Kjo ėshtė njė temė e cila ka vėnė nė diskutim njė grup kėrkuesish anglezė prej vitit 1993.
Tė udhėhequr nga Prof.Tim Spector kėrkuesit e kanė zhvilluar studimin e tyre nė 5000 binjake dhe 5000 gra pa lidhje genetike nga mosha 18 deri nė 60 vjeē.
Nga intervistat 23% e grave jo binjake pranuan se e kanė tradhėtuar partnerin e tyre tė paktėn njė herė. Mbas intervistės me binjakėt ėshtė vėnė re se nqse njėra prej tyre kishte tradhėtuar partnerin edhe tjetra e kishte tradhetuar. Shifra shkonte nė 55%, njė shifėr shumė e lartė krahėsuar me 23% tė grave tė tjera.
Nga studimi i binjakeve – ka thėnė Spector del nė pah se faktori genetik pėr tradhėti ėshtė mė i fortė se ai social.
Studimi nuk ka pėrcaktuar ende genin pėrgjegjės pėr kėtė . Megjithate qė studimi tė jetė i plotė duhet qė Prof.Spector ta zhvillojė eksperimentin edhe me binjakėt meshkuj.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Lifestyle