Lifestyle

Udhėtime tė lodhshme? Krijohet “valixhja dembele”

Bota Sot | 03.10.2012 23:32
Udhëtime të lodhshme? Krijohet “valixhja dembele”

Pothuajse tė gjithė ata persona, qė udhėtojnė shpesh e ndjejnė lodhjen e mbajtjes sė valixheve nė dorė.

Pėr kėtė arsye, njė student ka arritur tė shpikė valixhen e sė ardhmes, tė etiketuar si “valixhja dembele”, e cila ka vetėm rrota dhe nuk ka dorezė mbajtėse, raporton noa.al

Nė fakt kjo valixhe mund tė cilėsohet e tillė, pasi nuk mbahet nė dorė kur udhėton dhe ėshtė si njė robot qė i shkon nga pas tė zotit.

Ende nuk ėshtė qartėsuar mėnyra sesi arrihet kjo lidhje, por pėr drejtimin e saj mjafton tė ndezėsh sinjalin e “bluetooth”, tė telefonit dhe valixhja tė ndjekė ngado qė shkon.

Kjo ėshtė njė shpikje e kohėve tė fundit, qė ėshtė transmetuar nė internet nėpėrmjet njė video, tepėr tė shikueshme.

Nėse sinjali humbet, valixhja mund tė bllokohet automatikisht dhe pronari informohet nėpėrmjet dridhjes sė telefonit tė tij.

Studenti 28-vjeēar qė ka krijuar kėtė lloj valixheje, shprehet se ende nuk ėshtė funksionale 100% dhe si pasojė ende nuk ėshtė e gatshme pėr tė dalė nė treg.

“Por ėshtė diēka qė unė dua tė zhvillojė edhe mė tej. Besoj se nė tė ardhmen, do tė jetė njė ndėr valixhet e shumta qė do tė pėrdoret nga udhėtarėt”, shprehet studenti.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Lifestyle