Udhëtime të lodhshme? Krijohet “valixhja dembele” - Bota Sot
Udhëtime të lodhshme? Krijohet “valixhja dembele”

Life style

E shtunë, 27 gusht 2016

Udhëtime të lodhshme? Krijohet “valixhja dembele”

Më: 3 tetor 2012 Në ora: 23:32

Pothuajse të gjithë ata persona, që udhëtojnë shpesh e ndjejnë lodhjen e mbajtjes së valixheve në dorë.

Për këtë arsye, një student ka arritur të shpikë valixhen e së ardhmes, të etiketuar si “valixhja dembele”, e cila ka vetëm rrota dhe nuk ka dorezë mbajtëse, raporton noa.al

Në fakt kjo valixhe mund të cilësohet e tillë, pasi nuk mbahet në dorë kur udhëton dhe është si një robot që i shkon nga pas të zotit.

Ende nuk është qartësuar mënyra sesi arrihet kjo lidhje, por për drejtimin e saj mjafton të ndezësh sinjalin e “bluetooth”, të telefonit dhe valixhja të ndjekë ngado që shkon.

Kjo është një shpikje e kohëve të fundit, që është transmetuar në internet nëpërmjet një video, tepër të shikueshme.

Nëse sinjali humbet, valixhja mund të bllokohet automatikisht dhe pronari informohet nëpërmjet dridhjes së telefonit të tij.

Studenti 28-vjeçar që ka krijuar këtë lloj valixheje, shprehet se ende nuk është funksionale 100% dhe si pasojë ende nuk është e gatshme për të dalë në treg.

“Por është diçka që unë dua të zhvillojë edhe më tej. Besoj se në të ardhmen, do të jetë një ndër valixhet e shumta që do të përdoret nga udhëtarët”, shprehet studenti.

Komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test