Lifestyle

Sfidė me tigrin si profesion

Bota Sot | 02.10.2012 13:45
Sfidë me tigrin si profesion

Tė jesh i ndjekur nga njė tigėr, mund tė jetė njė prej maktheve mė tė mėdha qė mund tė ketė njė njeri i zakonshėm.

Megjithatė, pėr njė kujdestar tė guximshėm tė njė kopshti zoologjik, kjo ėshtė rutina e ditės sė tij.

30-vjeēari Jeff Harvell, nė Arizona, SHBA, ėshtė stėrvitur qė tė provokojė tigrat, nė mėnyrė qė t’i bėjė ata qė ta ndjekin, pėrpara se tė gjejė shpėtimin duke u hedhur nė njė pishinė, ku nė ndihmė i vijnė bashkėpunėtorėt e tij qė shpėrqendrojnė tigrin, qė nė ujė humbet shumė prej avantazheve qė do tė kishte ndaj njė njeriu nė tokė.

Ndonėse pėr disa ky “sport” ėshtė vetėm njė katastrofė qė pret tė ndodhė, Harvell nuk e krahason ndjekjen nga njė tigėr me asgjė tjetėr nė jetė, ndėrsa spektakli ka filluar tė grumbullojė shuma tė rėndėsishme pėr kopshtin zoologjik, me qindra persona qė vijnė tė shohin me kuriozitet “rutinėn” e pėrditshme tė jetės sė kujdestarit.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Lifestyle