Lifestyle

Shiten gjysmė milion $ armėt e Bonnie & Clyde

Bota Sot | 02.10.2012 13:28
Shiten gjysmë milion $ armët e Bonnie & Clyde

Armėt e pėrdorura nga gangsterėt amerikanė Bonnie Parker dhe Clyde Barrow, qė vdiqėn tė masakruar nga policia nė vitin 1934, janė shitur nė njė ankand pėr 504 mijė dollarė.

Armėt ishin pjesė e ankandit tė organizuar nga kompania RR Auction dhe tė titulluar ‘Gangsterėt, keqbėrėsit dhe ligjvėnėsit amerikanė’, qė po zhvillohet nė shtetin amerikan tė Nju Hempshėrit.

Bonnie dhe Clyde u bėnė tė famshėm gjatė periudhės sė njohur si Depresioni i Madh pėr njė seri grabitjesh tė dhunshme bankash, para se tė vriteshin nė njė pritė tė ngritur nga policia nė Luiziana mė 23 maj 1934.

Mes objekteve tė tjera qė kanė dalė nė shitje nė ankand janė edhe disa sende tė bosit Al Capone dhe kriminelit tjetėr tė njohur me pseudonimin Baby Face Nelson.

Revolveri i Bonnie Parker, tip “Colt Detective Special 38”, ishte ai qė tėrhoqi shumėn mė tė madhe, 264 mijė dollarė. Ndėrkohė, pistoleta e Clyde Barrow, “Colt 45”, e vitit 1911, u shit pėr 240 mijė dollarė, ndėrsa ora e tij e xhepit pėr 36 mijė dollarė.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Lifestyle