Lifestyle

Ēka ėndėrrojnė meshkujt dhe ēka femrat?

Bota Sot | 01.10.2012 23:16
Çka ëndërrojnë meshkujt dhe çka femrat?

Njė laborator kanadez ka vendosur tė zbulojė se cilat janė ėndrrat mė tė shpeshta tek tė dy gjinitė, kėshtu kanė kryer hulumtimin nė 28 mijė tė anketuar nė mes moshės 10 dhe 79 vjeēare gjatė 11 viteve.

Rezultatet edhe nuk janė aq befasuese: meshkujt mė sė shpeshti ėndėrrojnė pėr seks, tė paktėn kėshtu pohojnė 85 pėr qind e tė anketuarve, derisa pėr femrat ėndrra mė e shpeshtė ėshtė ajo nė tė cilėn dikush i ndjek, qė kanė thėnė 83 pėr qind e tė anketuarave.

Kėto dy ėndrra janė tė pėrbashkėta pėr pjesėtarėt e tė dy gjinive, sepse edhe njėra edhe tjetra janė nė vendin e dytė tė ėndrrave mė tė shpeshta te gjinia e kundėrt – 78 pėr qind e meshkujve ka ėndrra nė tė cilat i ndjek dikush, ndėrsa 73 pėr qind femrave ėndėrron pėr seksin.

Femrat shpesh ėndėrrojnė edhe pėr insektet, vdekjen dhe rėnien nė provim, derisa meshkujt kanė ėndrra si vrasjet, sulmet e jashtėtokėsorėve dhe fuqitė magjike.

Ėndrrat mė negative shumica e tė anketuarve i kanė pasur gjatė viteve tė njėzeta dhe tridhjeta tė jetės, ndėrsa sipas tė dhėnave vajzat ėndėrrojnė mė shpesh se djemtė.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Lifestyle