Lifestyle

Video-lojėrat shkaktojnė diabet tek adoleshentėt

Bota Sot | 01.10.2012 12:25
Video-lojërat shkaktojnë diabet tek adoleshentët

Adoleshentėt qė rrinė zgjuar tėrė natėn duke luajtur me video-lojėra kanė mundėsi tė lartė pėr tė vuajtur nga diabeti.

Sipas shkencėtarėve amerikanė, mungesa e gjumit rrit nė mėnyrė tė konsiderueshme rrezikun qė tė rinjtė tė preken nga sėmundja e sheqerit.

“Nėse adoleshentėt flenė mė pak se 6 orė gjumė nė ditė mund tė zhvillojnė diabet dhe njė orė mė shumė gjumė mund t’i shpėtojė sepse ulet rezistenca ndaj insulinės qė ėshtė shkaktarja kryesore e diabetit”, shprehet udhėheqėsi i studimit, Karen Matthews.

Studimi ka vėzhguar 235 studentė pėr tė dalė nė kėtė pėrfundim.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Lifestyle