Lifestyle

Sinoziti? Largohet vetėm me njė mėnyrė popullore

Bota Sot | 12.09.2012 00:05
Sinoziti? Largohet vetëm me një mënyrë popullore

Ju mund tė blini ilaēe sa tė doni, por sinusiti ka vetėm njė mėnyrė pėr ta luftuar. Fjala ėshtė pėr atė popullore, mjaft tė thjeshtė: Ujė me kripė.
Po, po. Mjafton vetėm njė gotė ujė e pėrzier me kripė dhe do tė shihni sesi kjo terapi do tė funksionojė menjėherė.
Kjo mund tė duket si njė "ilaē i gjyshes", por tani rreth tij ka edhe njė vėrtetim shkencor.
Dhe efikasiteti i tij ėshtė demonstruar nė fakt edhe nga njė studimi amerikan i ndėrmarrė nga Universiteti i Visconsinit.

Sipas tij, uji me kripė paraqet njė efekt pothuajse tė menjėhershėm pėr tė liruar kanalet e zėna tė hundės dhe nga shtypja e shkaktuar prej sinusitit.

Do tė mjaftonin vetėm dy gota nė ditė.

Eshtė njė mėnyrė, e cila paraqitet funksionale, si pėr tė rriturit, ashtu edhe pėr fėmijėt, madje edhe pėr ata shumė tė vegjėl.

Sekreti i saj qėndron pikėrisht nė faktin se pastrimi me ujė dhe kripė, mbron dhe ushqen mukozat qė rreshtohen nė zgavrėn e hundės, ndėrsa arrin deri te muret e sinuseve. Duke ndihmuar kėshtu pėr tė pastruar tė gjithė zonėn e hundės, e cila ēdo ditė ėshtė e ekspozuar ndaj tė gjitha llojeve tė mikrobeve, smogut apo pluhurit.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Lifestyle