Shfaqja spektakolare e koreano-veriorëve - Bota Sot
Shfaqja spektakolare e koreano-veriorëve

Life style

E diel, 28 gusht 2016

Shfaqja spektakolare e koreano-veriorëve

Më: 10 shtator 2012 Në ora: 15:53

Plot 100 mijë persona kanë marrë pjesë në Festën e Pavarësisë së Koresë së Veriut duke krijuar një spektakël magjik.

Lëvizjet e sinkronizuara të njerëzve krijonin figura të ndryshme në ditën që përkoi edhe me lojërat kombëtare, një nga të paktat eventet publike në vendin komunist.

Provat për shfaqjen nisin 3-4 muaj para dhe përzgjedhja është shumë e rreptë. Duke qenë se ka ushtrime të vështira, vetëm gjimnastët më të mirë arrijnë të marrin pjesë në koreografitë e ndërlikuara.

Pjesa tjetër e njerëzve qëndrojnë në sfond dhe shërbejnë edhe si rezerva nëse gjatë shfaqjes ndodh ndonjë incident me gjimnastët kryesorë.

9 Shtatori është festa më e madhë kombëtare në Korenë e Veriut, ajo që përkujton themelimin e Republikës Popullore Demokratike të Koresë në vitin 1948.
Komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test