Çiftet që grinden rrezikohen nga dhimbjet e mëdha kronike - Bota Sot
Çiftet që grinden rrezikohen nga dhimbjet e mëdha kronike

Life style

E shtunë, 18 gusht 2018

Çiftet që grinden rrezikohen nga dhimbjet e mëdha kronike

Më: 17 maj 2018 Në ora: 18:43
Foto ilustrim

Pacientët me dhimbje kronike vuajnë më shumë agoni fizike nëse luftojnë me bashkëshortin e tyre, kanë zbuluar hulumtimet e reja.

Hulumtimi mbi gati 300 njerëz të martuar me artrit dhe diabet tregoi se një luftë ishte e mjaftueshme për t’i lënë ata me simptoma më të këqija për çdo ditë.

Nuk duhej të ishte një argument i ri, madje edhe ndjenja e ‘tensionit’ në marrëdhëniet e tyre ishte e mjaftueshme për të përkeqësuar dhimbjen e tyre thuhet në raport.

Ndërsa studimet e mëparshme kanë shqyrtuar se si martesa ndikon shëndetin në një periudhë të gjatë, kjo është një nga të parët që shqyrton se si ndërveprimet emocionale të përditshme ndikojnë në mirëqenien fizike të një personi.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test