Lajme

Largohet afati i prillit?

Bota Sot | 07.03.2014 17:47
Largohet afati i prillit?

Profesorė e punėtorė administrativė nė Universitetin e Prishtinės “Hasan Prishtina”, kanė paralajmėruar largimin e afateve shtesė, afate tė cilat nuk janė tė parapara me Statutin e UP-sė mirėpo janė mbajtur pėr disa vite me radhė si rezultat i kėrkesave tė studentėve.
Shefi i Departamentit tė Sociologjisė, nė Fakultetin Filozofik, Shemsi Krasniqi, ka thėnė pėr Indeksonline se ėshtė ende nė diskutim se a do tė ketė edhe kėtė vit afate tė parregullta. “Afatet shtesė tė provimeve kanė ērregulluar procesin mėsimorė, duke pasur parasysh qė UP-ja nuk ka kapacitet tė organizojė kaq shumė afate tė provimeve”, ka thėnė Krasniqi.
Indeksonline ka provuar tė kontaktojė edhe me zyrtarėt pėrgjegjės tė Rektoratit pėr kėtė ēėshtje. mirėpo nuk ka marrė pėrgjigje.
Sipas Statutit tė Universitetit tė Prishtinės, ky institucion ka pėr detyrė qė tė organizojė tri afate tė rregullta, pra atė tė Janarit, Qershorit dhe tė Shtatorit. Mirėpo Statuti kėrkon edhe diēka tjetėr, gjė e cila shumė shpesh harrohet tė theksohet nga profesorėt dhe zyrtarėt e UP-sė.
Nė nenin 108, tė kėtij statuti thuhet: 1. Pėr pėrcaktimin e suksesit akademik do tė aplikohen kėto metoda: Provimi, Kolokviumi, Punimi seminarik, Praktika profesionale, Testi praktik gjatė ushtrimeve, Interpretimi dhe prezantimi i krijimtarisė artistike dhe i punėve tė tjera.
Pra statuti kėrkon qė studentėt tė vlerėsohet nė mėnyrė periodike e jo vetėm me njė provim nė njė afat tė caktuar.
Studentėt kėrkojnė zbatimin e Nenit 108
Parlamenti Studentor dhe disa organizatat studentore kanė kundėrshtuar ashpėr heqjen e kėtyre afateve, ku disa prej tyre kanė paralajmėruar edhe organizime nėse kjo do tė ndodhė.
“Parlamenti Studentor si institucioni suprem i pėrfaqėsimit studentor me shtatė sentorėt studentė qė i pėrfaqėsojnė studentėt nė Senatin e Universitetit tė Prishtinės do tė kėrkojnė ashtu siq kanė kėrkuar ēdo herė afatet shtesė pėr studentėt e UP-sė si afati i Prillit edhe afati i Tetorit. Ne konsiderojmė se afatet shtesė tė cilėt nuk janė tė parapara me statutin e UP-sė nuk e pengojnė mbajtjen me rregull tė procesit mėsimor ashtu siē pretendojnė disa nga stafi akademik por ato ndihmojnė mė tepėr studentin ku edhe e ngrisin cilėsinė e studimeve nė UP. Ne nuk kemi marrė pjesė nė asnjė diskutim lidhur me heqjen e kėtyre afateve, ndoshta nuk kanė ftuar sepse ata kanė njohuri se ne do i kundėrshtojmė fuqishėm heqjen e kėtyre afateve shtesė pėr tė mirėn e studentėve tė UP-sė”, ka deklaruar ky institucion pėr Indeksonline.
Parlamenti Studentor ka thėnė se ata janė duke e bėrė monitorimin e procesit mėsimorė nė UP, sepse sipas tyre shumė shpesh vlerėsimi i profesorėve ėshtė i padrejtė.
”Sa i pėrket mos respektimit tė nenit 108 tė statuti tė UP-sė ne jemi duke bėrė njė monitorim tė procesit mėsimor ku nė fund do tė bėjmė edhe njė anketim me studentėt e UP-sė dhe do tė dalim me emra tė profesorėve qė vlerėsimin e studentėve e bėjnė nė mėnyrė tė padrejtė duke mos respektuar kėtė nenė ku do tė kėrkojmė nga Kėshilli Drejtues dhe menagjmenti i ri qė priten sė shpejti tė emėrohen tė marrin masa disiplinore ndaj stafit akademi ku notimin e studentėve e bėjnė sipas mėnyrave tė pėrcaktuar nga vetė ata dhe jo sipas mėnyrave tė pėrshkruara me statutin e Universitetit tė Prishtinės”, deklarojnė pėrfaqėsues tė Parlamentit.
Edhe Lėvizja Studentore, Studim Kritikė Veprim, ėshtė deklaruar kundėr heqjes sė afatit shtesė pėrderisa nuk respektohet Neni 108 i Statutit tė UP-sė.
“Pėrderisa nuk ka vlerėsim periodik nė shumicėn e lėndėve, ėshtė e paarsyeshme heqja e afateve shtesė tė provimeve. Pra Universiteti e ka pėr obligim qė sė pari tė respektojė metodat e vlerėsimit tė cilat janė tė pėrcaktuara me Statut e pastaj nėse njė gjė e tillė realizohet pajtohemi tė mbahen vetėm tre afate tė provimeve. Ne kėrkojmė qė afati i prillit tė mbahet pėr tė gjitha lėndėt nė tė cilat nuk janė pėrdorur kėto metoda tė vlerėsimit tė pėrcaktuara me statut”, ka thėnė Durim Jasharaj nga kjo Lėvizje. Sipas tij nėse profesorėt vazhdojnė tė shkelin kėtė nen atėherė ata do tė jenė tė gatshėm ta kundėrshtojnė kėtė padrejtėsi me tė gjitha format e mundshme tė organizimit.
Mendim tė ngjashėm lidhur me kėtė ēėshtje ndanė edhe Klubi Politik i Studentėve. Sipas Fitim Salihut nga ky klub, ėshtė e pakuptimtė heqja e kėtyre afateve pėrderisa nė UP vazhdon tė shkelet neni 108. “KPS mendon qė heqja e afateve shtesė nuk ėshtė nė rregull, marrė parasysh qė ato lehtėsojnė vlerėsimin mė tė drejtė tė studentėve. Kjo ėshtė shkelje e vetė statutit tė UP-sė, nenit 108, sidomos nė rastin e atyre lėndėve qė nuk u nėnshtrohen kolokviumeve, por vetėm provimeve tė rregullta. Ne i bėjmė thirrje publike senatit tė mos e largojė afatin e prillit dhe afatet e tjera lehtėsuese, nė tė kundėrt studentėt do tė ri mobilizohen sa herė qė shkelen tė drejtat tona”, tha Salihu pėr Indeksonline.
Edhe Roland Sylejmani nga Grupi i Pavarur Studentor ėshtė shprehur i pakėnaqur me mėnyrėn e vlerėsimit tė studentėve nė UP.
“Mendoj se duhet tė krijohet njė mekanizėm i cili do tė kishe monitoruar metodologjinė dhe mėnyrėn e vlerėsimit tė studentėve. Gjithashtu do tė ishte e udhės qė vetė studentėt tė bėheshin mė tė zėshėm nė lidhje me parregullsitė qė mund tė kenė nė vlerėsim”, tha Sylejmani.
Por sipas tij ēdo lloj afati i provimeve qė shkel statutin e UP-sė nuk duhet tė mbahet, sepse konsideron qė afatet e rregullta janė mėse tė mjaftueshme pėr njė student tė pėrkushtuar.
Po ashtu nė Fakultetin Filozofik sot ėshtė pėrpiluar njė peticion nga Kėshilli i Studentėve tė Fakultetit Filozofik, me anė tė tė cilit, ata kėrkojnė mbajtjen e provimeve nė afatin e prillit. Sipas burimeve tė Indeksonline, numri i studentėve tė cilėt I janė pėrgjigjur kėtij peticionin ėshtė shumė i madh.
Ndryshe kohėve tė fundit studentė, anėtarė tė shoqėrisė civile, parti politike dhe qytetarė tė Kosovės po kėrkojnė pėrmirėsimin e cilėsisė nė Universitetin e Prishtinės.comments powered by Disqus
Tjera nga Lajme