Lajme

Daēiq: Serbia rrezikon ta humbė Kosovėn

Bota Sot | 24.10.2012 10:02
Daçiq: Serbia rrezikon ta humbë Kosovën

Kryeministri i Serbisė, Ivica Daēiq ka thėnė se Serbia do ta humbasė Kosovė, nėse nuk e ndalė rėnien e pozicionit tė saj nė procesin negociator.

Ai ka tėrhequr vėrejtjen kundėr izolimit tė Serbisė.

“Kundėr Thaēit, kam luftuar, dhe po tė mos ishte bashkėsia ndėrkombėtare, sigurisht se edhe do tė fitoja. Nga viti nė vit, duke humbur kohėn, Serbia ngadalė po e humb Kosovėn. Mund tė sillemi si Greqia dhe tė themi se Konstaninopoja ėshtė kryeqytet grek, por ajo mė nuk ėshtė, ndėrsa ata flasin pėr kėtė tash e 100 vjet”, ka thėnė Daēiq pėr televizionin shtetėror serb.

Komentet e tij vijne disa ditė pas takimit tė parė nė mes tij dhe kryeministrit tė Kosoves tė zhvilluar nė Bruksel.

Ai ka thėnė se tani platforma pėr bisedime mbi Kosovėn duhet tė jetė fleksibile dhe t’i pėrgjigjet rrethanave nė tė cilėn gjendet Serbia.

Daēiq ka theksuar se Serbia duhet tė gjejė zgjidhje pėr Kosovė, sepse sipas tij, Kosova ėshtė problem nė tė gjitha segmentet.

Ai ka pranuar se nė bisedimet e ardhshme, statusi nuk do tė jetė temė qendrore.

“Nuk jam i sigurt se tema e statusit do tė jetė temė qendrore, por, relaksimi i raporteve dhe pėrparimi i dukshėm nė marrėdhėniet mes Beogradit dhe Prishtinės”, ėshtė shprehur kryeministri serb. (rel)

Komentet

Komente (33) | Kthehu

Ra fati i vjenes e don me ma hjek prej qejfi gazeten tone kombtare. Ska ma litar e varje oj zonje. ne po dojme me jetu ne evrope e jo ne mesjete. ps bota jeni te shkelqyeshem

dani @ 24/10/2012 17:17

Me siguri e ka veq sa mi trimnu Thaqat kunder inteligjences ne Kosov. Perndryshe ky sdo guxonte me fol kshtu prej shkive por e ka veq sa mi permirsu pozitat e PDKse ne Kosov kundrual vetevendosjes dhe Intelektualve te vertet. Ne menyr qe pastaj heshtazi serbija ti kryen punt me shqiptarėt. Siq po ia ban qe 13 vjet. Veq po na mbetet se kush nga neve me u byryt per suksesin derisa mossuksesin kujt pos shqiptari shqiptarit te gjor.

dizdari @ 24/10/2012 15:11

Vazhdim i komentit: Kot qe po mundoheni sepse PDK-ja po vdes, po behet pluhur historik, skelet i muzeve te historise. Prandaj Daēiq mos shpreso kot, sepse shprese ka nga i gjalli, jo nga i vdekuri, nuk ke shprese nga fantazma e komunizmit Thaēian, Diktatorit te ri te Evropes. Harroje Kosoven, me mire per ty dhe Serbine, se nuk humbet diēka qe nuk eshte e jotja. E pushtove, e kolonizove e shfrytezove dhe tash e humbe kete Koloni. Nuk mund te kthehesh me, nuk lejojne rinia Shqiptare me VV ne krye, as ti te kthehesh, as Thaēi te ta fale. Kot.

Fati (Vjene) @ 24/10/2012 14:51

Ruaje gruan tone mos te humb se sa per Kosove ka pi maca uj , ajo kurr s 'ka qene e juaja por ka qene dhe eshte Djepi i Shqipeve .

topuzi @ 24/10/2012 14:43

PO zotri THAQI e ka politiken e amerikes po kush na ka faj neve kosovarve qe jem budall e nuk kuptojm se qfar aftesije ka thaqi-po thaqi shkon tu qesh por vetem ngjesh me fjal edhe i qet ne gjunj shkit kadal dal se kjo asht prej amerike e ne kot e kemi -e albin rrugaqi kot e ka se as gje nuk fitohet tuke bertit ne rrug si gjaja por me politik arrihet gjdo gje se nuk asht ma kohae forces e as e luftes-ja po e shihni me dy poteza thaqi e gjunjezoj ket kolil daqiqin edhe vet e paska pranue humbjen ne bisedime,,,

ballisti @ 24/10/2012 14:26

HEHEHEH THAQI me nje zgjatje dore shkaun q qiti ne kokerr te shpines mos harro o shka i shkines ki me i pagu te gjitha damet qe i keni ber ne KOSOVE RRNOFT HASHIM THAQI LEGJEND E GJALL e ju disa komentues shqipfolsa qe shkruani kunder THAQIT PLASNI PREJ INATIT

agimi 1 @ 24/10/2012 13:51

Mir po na e bajn derisa i kena shpellart te cilt ne qeveri kurr spo ngihen pljaqkė. Qbėnė zoterija deritani per luginen" asgje. Vetem po u thuash drenices jepni pare lugines ndaqi mu bo heroja, menjiher marrin yrysh dhe kerkujna nuk ia lshojn rrugen me ju dal perpara nga shqiptart e mebo me i kapercye ne vend te vrasin. Vertet turp i madh.

veselinovi @ 24/10/2012 13:46

prekaz i merguar , kur po i lexoj komentet tua beso po knaqna tu keshe, ti mesiguri je i ri sepse po komenton sikur femijet, un po knaqna tu keshe, e mushu mend najher se shkove dam se koti ore qun, po ne tjetren ane mund te jeshe edhe rrethe te 50tave sepse nganjehere po flet e po flet e se fundi nuk din as vet ti se qka je ka thu, pra nganjehere me dukesh shume komunist bolshevik sepse merresh me gjana te kote dhe shkruan gjan ate kota dhe te pavlera, pjeku najher o kuller hahah, klm urime miqesia me serbine, ishalla shume daqiqa ne shtepine tande nga kjo miqesi me shkaun

urimi @ 24/10/2012 13:39

Albin Kurti e henger gjith ate dajak, mu perse Thaēi eshte takuar me kete shkaun, ndersa ka te tille qe akoma e bejne Albinin "tradhtar" e Thaēin e ngrejne larte. Kot q

Fati (Vjene) @ 24/10/2012 13:37

Bravo Dacic. Nuk kisha per te besuar kurr qe ti guxon te shprehesh ne ket menyre duke ditur se z. Albin Kurti eshte gjalle.Nuk di ndoshta ke mbajt shpres se ai nuk e njeh serbishten apo nuk degjon ose je teper i guximshem. Apo te ka shti ne sherr z. Thaci. Nuk di cila eshte e verteta por, vaj halli per ty nese rastsisht te takon z. Kurti.

Prekazi i mėrguar @ 24/10/2012 13:15