Lajme

NASA kėrkon pėr Planet-X/Nibiru, apo e ka zbuluar atė!?

Bota Sot | 24.10.2012 00:25
NASA kërkon për Planet-X/Nibiru, apo e ka zbuluar atë!?

Njė planetė katėr herė mė i madh se Toka, mund tė gjendet nė kufi tė sistemit tonė diellor, pėrtej Plutonit sipas njė studimi tė ri. Planeti ndodhet shumė larg dhe ėshtė e pamundur tė diktohet nga teleskopėt e zakonshėm. Ky planet i “padukshėm” do tė mund tė tėrhiqte me gravitetin e tij objektet dhe trupat e ngrirė qė ndodhen pėrtej Neptunit dhe nėse kjo qėndron, mund tė ndihmojė nė shpjegimin e orbitave misterioze tė kėtyre trupave qiellorė.

Ky pretendim vjen nga Rodney Gomes, astronom nė Observatorin Kombėtar tė Brazilit, qė ndodhet nė Rio De Janerio. Gomes dhe ekipi i tij, prezantuan pak kohė mė parė njė raport tė plotė ku pėrfshiheshin dhe llogaritjet e tyre si dhe disa modele tė tjera llogaritjesh qė pėrftonin ekzistencėn e planetit tė largėt.
Sipas ntv.ru: Shkencėtarėt e NASA-ės, interesohen shumė vitet e fundit pėr planetin Nibiru, i cili, sipas specialistėve tė astronomisė, nė tė ardhmen e afėrt do mund tė ndryshonte nė mėnyrė drastike jetėn nė Tokė.
Planeti Mitik Nibiru/Planet-X, i cili sipas traditės sė Sumerėve tė lashtė, dalė nga dalė i afrohet Tokės, ky referim prej tyre, nxiti interesin e madh tė shkencėtarėve dhe astronomėve nė gjithė botėn, sidomos sė vetė NASA-s.
Shkencėtarėt e NASA-s vėrtetuan zyrtarisht ekzistencėn e tij qysh nė vitin 1983 dhe qe prej asaj kohe filluan njė studim mė tė specifikuar me teleskop tė posaēėm, me shpresėn se do tė diktonin objektin misterioz nė hapėsirė.
Madje, sipas disa Inspektorėve tė astronomisė, graviteti i Nibiru, ishte pėrgjegjės pėr Kataklizmin e Madh, pėr zhdukjen e Atlantidės dhe pėr shumė pėrmbytje tė tjera tė ndodhura nė botėn bashkėkohore, ndėrkohė graviteti i tij ka ndryshuar dhe orbitėn e disa plantėve tė sistemit tonė diellor.
Fillimin e vitit tė shkuar, shkencėtarė tė Universiteteve tė Cornell dhe tė Lorenzo Iorio zbuluan se orbita e Hėnės rreth Tokės, kishte pėsuar njė ndryshim drastik.
Ekzistenca e planetit Nibiru, tashmė refuzohet nga NASA. Ndėrkohė, vėzhgimi i kėtij planti (Nibiru) nė vitin 2008, qė u krye nga Teleskopi i Polit tė Jugut, u zhduk nga arshivat e saj. Ndėrkohė, nėse dikush, njė specialist pėr shembull, “lundron” me Google Sky, nė disa koordinata tė parapėrcaktuara, do tė ndesh njė hapėsirė tė zezė. Sipas Google: “Fushat e zeza shkaktohen nga njė “gabim” i programit tė kompjuterit!”.

Por, mė 29 shtator tė viti 2011, thuajse gati gabimisht NASA vėrtetoi ekzistencėn e Nibiru/Planet-X, nė simpoziumin e NEOĖISE. Gjatė kėtij simpoziumi Amy Mainzer, nė referencėn e saj nuk pohoi se: “Planeti X nuk ekziston”; por tha: “Planeti X, nuk vjen tė na marri!”.comments powered by Disqus
Tjera nga Lajme