Doris Pak: BE-ja nuk ka instrumente për kthimin e vizave - Bota Sot
Doris Pak: BE-ja nuk ka instrumente për kthimin e vizave

Lajme

E shtunë, 27 gusht 2016

Doris Pak: BE-ja nuk ka instrumente për kthimin e vizave

Më: 23 tetor 2012 Në ora: 20:40

Raportuesja e Parlamentit Evropian për BeH-në, Doris Pak deklaroi BE-ja momentalisht nuk ka instrumente në bazë të të cilave mund të pezullojë regjimin pa viza për vendet si BeH-ja apo Serbia.

"Është e sigurt se kërkesat e këtilla të disa vendeve të BE-së mund të kenë lidhje edhe me situatën politike të disa shteteve të Ballkanit. Nëse e marrim shembullin e BeH-së, situata politike është jostabile, ndërsa situata ekonomike gjithnjë e më e keqe.

Njerëzit janë të pashpresë, nuk ndjejnë se pushtetarët punojnë për ta dhe për këtë kërkojnë azil në vendet e BE-së. Kjo është e kuptueshme, por është e papranueshme", theksoi Pak.

Europarlamentari dhe politikani austriak me përvojë Hanes Svoboda paraprakisht vlerësoi se pezullimi eventual i vizave për vendet e Ballkanit Perëndimor do të thotë hap prapa për Unionin, e cila duhet të synojë drejt zgjerimit të saj.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test