Lajme

Doris Pak: BE-ja nuk ka instrumente pėr kthimin e vizave

Bota Sot | 23.10.2012 20:40
Doris Pak: BE-ja nuk ka instrumente për kthimin e vizave

Raportuesja e Parlamentit Evropian pėr BeH-nė, Doris Pak deklaroi BE-ja momentalisht nuk ka instrumente nė bazė tė tė cilave mund tė pezullojė regjimin pa viza pėr vendet si BeH-ja apo Serbia.

"Ėshtė e sigurt se kėrkesat e kėtilla tė disa vendeve tė BE-sė mund tė kenė lidhje edhe me situatėn politike tė disa shteteve tė Ballkanit. Nėse e marrim shembullin e BeH-sė, situata politike ėshtė jostabile, ndėrsa situata ekonomike gjithnjė e mė e keqe.

Njerėzit janė tė pashpresė, nuk ndjejnė se pushtetarėt punojnė pėr ta dhe pėr kėtė kėrkojnė azil nė vendet e BE-sė. Kjo ėshtė e kuptueshme, por ėshtė e papranueshme", theksoi Pak.

Europarlamentari dhe politikani austriak me pėrvojė Hanes Svoboda paraprakisht vlerėsoi se pezullimi eventual i vizave pėr vendet e Ballkanit Perėndimor do tė thotė hap prapa pėr Unionin, e cila duhet tė synojė drejt zgjerimit tė saj.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Lajme