Lajme

Djathi nga qumėshti i gomares, 1 000 euro kilogrami

Bota Sot | 21.10.2012 22:56
Djathi nga qumështi i gomares, 1 000 euro kilogrami

Blerėsit e tyre, do tė thotė dikush pėr mahi, janė ata qė nuk dinė ē’tė bėjnė me para. Nė vend tė parfumit ekskluziv, aty paketohet djathi nga qumėshti i gomares, pikėrisht pėr njerėz me xhepa tė thellė. Nė njė vend afėr Beogradit, nė rezervatin natyror prodhojnė djathin mė tė shtrenjtė nė botė. Pėr vetėm 1 kg djathi nevojiten 25 litra tė qumėshtit tė gomares dhe kjo gjoja e shpjegon edhe ēmimin e lartė tė tij.

Momentalisht aty janė 120 gomare tė cilat gjatė njė dite mund tė japin nga dy deri nė 11 litra maksimalisht. Varėsisht nga ajo se a janė dhe sa janė nė periudhėn e krijimit tė qumėshtit (laktacionit). Gomarja gjatė gjithė vitit mund tė japė mė sė shumri 35 litra qumėsht dhe kjo vetėm deri sa rrit tė vegjlit. Nė botėn shtazore gomaret mė sė gjati bartin nė bark kėlyshėt e palindur, plot 1 vit e 15 ditė, dhe natyrisht gjatė asaj kohe nuk japin qumėsht.

Deri tė ēmimi prej 1 000 eurove pėr njė kilogram djathi ėshtė arritur me pėrllogaritje tė thjeshtė, 40 herė 25. Shifra 40 tregon ēmimin e qumėshtit tė gomares nė Serbi, kurse 25 sasia e litrave qė nevojiten pėr prodhimin e njė kg djathi.

Sipas gazetės zagrebase V. List, ēmimi i kėtij lloj qumėshti nė Kroaci shkon deri nė 70, kurse nė Evropė madje 100 euro. Ky qumėsht ėshtė specifik sepse ka pothuaj 100 pėr qind tė njėjtėn pėrbėrje me qumėshtin e nėnave. Por, pėr prodhimin e djathit atij i shtohet edhe njė sasi e vogėl e qumėshtit tė dhive, pasi qumėshti i gomares pėrmban vetėm 1 pėr qind yndyra.

Shitja e kėtij lloj djathi bėhet vetėm nėpėrmjet internetit apo me porosi dhe me dėrgim tė drejtpėrdrejt nėpėr shtėpia.comments powered by Disqus
Tjera nga Lajme