Lajme

Nikoliqi kėrkon aleatė nė Maqedoni, shėrbehet me gėnjeshtra pėr Kosovėn

Bota Sot | 21.10.2012 19:55
Nikoliqi kërkon aleatë në Maqedoni, shërbehet me gënjeshtra për Kosovën

Presidenti i Serbisė Tomisllav Nikoliq deklaroi sot se pėr Serbinė nė rrugėn e saj tė integrimit evropian ėshtė fakti qė nuk pranon t’i merret njė pjesė e territorit tė saj (Kosova), kurse pėr Maqedoninė fakti se refuzon tė heqė dorė nga emri, stema dhe flamuri i vet.

Nė njė intervistė tė gjatė pėr televizionin nė pronėsi tė serbėve tė Maqedonisė Sitel nga Shkupi, ai tha se nė biseda me zyrtarė evropianė haptas ka thėnė se ėshtė e pamundur qė nė 100 vjetėt e ardhshėm nė Serbi tė lindė dikush qė do ta pranonte pavarėsinė e Kosovės.

“Nuk mund tė them se do tė jemi shpejt nė BE, mund tė them qė shpresoj, por unė mė parė do tė largohem sesa tė bėjė tė mundshme qė tė hyjmė nė BE pa Kosovėn. Ai qė kėrkon aleat te unė pėr kėtė, do tė hasė nė dyer tė mbyllura”, tha ai.

Presidenti serb iu larit maqedonasve, duke i porositur qė Serbia ka mirėkuptim pėr problemet e tyre shtetėrore, por tha se vendi i tyre “ka njohur pavarėsinė e krahinės jugore serb”, transmeton Blici i Beogradit.

“E di qė nuk do tė plotėsoni kushtin qė do tė pėrulte Maqedoninė dhe unė kėtė e vlerėsoj, por shikoni qė nganjėherė politikanėve tuaj t’i shtyni tė ēmojnė qėndrimin e Serbisė qė pa Kosovėn nuk do tė hyjė nė BE”, tha Nikoliq.

Duke u pėrgjigjur nė pyetjen pėr problemin qė Maqedonia e ka pėr shkak tė kėrkesave me dekada tė tėra tė shqiptarėve pėr ekspansion, ai tha se politikanėt maqedonas mund tė fusin kokėn nė zall, por do ta kenė “problemin serb pas 20 vjetėve, sepse koha nuk punon pėr shtetin, por punon pėr separatistėt”.

“Kur njė herė i realizojnė tė drejtat e tyre nė kuadėr tė territorit tė Serbisė, do tė thirren nė ato tė drejta nė tė gjitha shtetet tjera. Si tė thoni qė kanė tė drejtė nė shtetin e vet nė Kosovė, kurse nuk kanė po kėtė tė dejtė nė Maqedoni, si tė thoni ė kanė tė drejtė nė shtet nė territorin e Kosovės, kurse nuk kanė tė drejtė nė autonomi nė Greqi apo nė Malin e Zi”, tha ai.

Ai shtoi se politikanėt serbė kanė marrė premtime qė kurrė nuk do tė lejohet bashkimi i Kosovės me Shqipėrinė, por kjo ka qenė gėnjeshtėr dhe nė favor tė kėsaj tha se Kosova tashmė ka marrė kodin postar, se ndėrtohet autostrada dhe hekurudha qė do tė lidhė Prishtinėn e Durrėsin.

“Po krijohet shteti shqiptar nė territorin e Gadishullit Ballkanik qė nuk do tė rregullohet edhe 30 vjet ashtu si Maqedonia dhe Serbia dhe gjatė atyre 30 vjetėve gjithēka mund tė ndodhė”(!), shtoi ai.

Javėn e ardhshme Nikoliqi do t’i bėjė njė vizitė zyrtare Shkupit, me ftesė tė homologut tė tij maqedonas Gjorgji Ivanov.

Komentet

Komente (9) | Kthehu

MIR QE PO E DINI SE QKA KA ME JU GJET PASE NJA 50 VJETE O SHKA I SHKINES O NIKOLIQ,SE E KENI KUPTUA QE JENI AREDHACAK DHE KUSAR PIRAT E BARBAR

ZEUSI I PELLAZGVE,@ @ 21/10/2012 23:02

me kan te mir kta sllav te jugut nuk i kishin perza ruset dmth ruset i perzonen se kta qergash jan kan edhe jan aposhihni se vetem menojn me vjedh sepse vetem qajo asht e tyne se kta me pun kurgja skan arrit veq neve pona vjedhin me shekuj kta nuk i perkasin njerzimit vetem rrejn

rudi @ 21/10/2012 22:37

POLITIK Ballkanike, te gjith politikanet ne ballkan jan te njejt qe nga kroacia deri ne greqi, rrenca, te gjit nje zerit e genjejn popullin dhe bejn perfitime personale dhe ne fund dekorohen se jan patriot, qohuni o popull i mjer se te gjith mendojn njejt te gjith luftojn per vehten per diqka qe nje dit dot pendohen, te gjith mendojm se se kta jan keshtu e ata ashtu, vetem gjuha na ndyshon dhe kultura dhe feja kurse te gjith mendojm njejt, te punojm sa me pak te pasurohemi per nje koh te shkurter dhe rrejm e rrejm e rrejm e rrejm, dhe keshtu fillon prap nje dit tjeter

benziri @ 21/10/2012 21:35

qka mendon ku klysh nikoliqi me mi hanger vot e mija se ska ku shkon ma veq duhet te dorzohet ky e ka zemren e qetnikut sikur milloshi ni dit edhe kti do ti plas zemra mi rroft ...

faceri @ 21/10/2012 21:33

Kujdes! Boshti sllavo-ortodoks po pėrgadit thikė pas shpine pėr Kosovėn dhe shqiptarėt. Politikanėt tanė janė ēuar peshė pas hajnisė dhe korrupcionit. Me tė tillė politikanė shteti nuk mbahet por rrezikohet dhe nė fund dorėzohet! Klm

IKRASNIQI @ 21/10/2012 21:04

Deklaratat e Adem Demaqit se nė Ballkan po fryen njė erė e re dhe deklaratat e Thaqit se po fillon njė epokė e re nė Ballkan do tė binden se me KASAPAT e Serbies Nikoliq dhe Daēiq ėshtė e pa mundur. Ujku qimen e ndron por zanatin se harron. Ata qė mendojnė se Nikoliqi dhe Daēiqi pasardhsit e Sheshelit dhe Millosheviqit ndryshojnė brenda natės mashtrohen. Hyrja nė negociata politike me kasapėt e Serbijen do tė jetė njė hapė te para dhe paastaj dy te mbrapa ose thane ndryshe humbje kohe pėr Kosoven.

ken30 @ 21/10/2012 20:29

gjithmon serrbia ka perfitue duke i frigue popujt tjer fqinj nga pushtimi i shqiptarve e ne anen tjeter bashkarisht kan pushtue troje shqiptare, merre me mend edhe autostrada po i pengojke

Guri i madh @ 21/10/2012 20:29

E Veterinar me diploma false. Sa large jeni ju bashke me Ne nga Europa pale a je gjall apo ke ngordh. Nji gje eshte e sigurt se transformimi nga nji sistem politik ne sistemin ekonomik jeni te pershtatshem si ju ashtu edhe pala Kosovare. Te ndegjueshem, zbatues te urdherave dhe demagog para popujve qe i takoni. Nuk duhet mencuri e madhe per te kuptuar njerzit te cilet diplomojn pas moshes 40 vjecare. Te zotet e mendjes i quajn te tillet Deshtak. Megjithate Europa e bashkuar ka nevoje per te tille. Keshtu qe Ju kritikoni, ofendoni, paragjykoni, akuzoni por kur Ju therret baronesha Eshton dhe ju thot nenshkruane ket dokument ju zgerdhiheni dhe e beni me deshire sepse nuk keni asgje domethenese ne dore.

Atdheu @ 21/10/2012 20:29

Po normal qa po mendon ti more qetenik boll i ki kollote ket toke te shqiponjave e mo kurre ski mi kontrollu normal se do te bohem bashke niher e pergjithemon se kemi derdhe gjak per ket pune qe 100 vjet e lavedi deshmorve

baballoqi @ 21/10/2012 20:15