Lajme

Mazuti i “Termokosit” mjafton vetėm pėr 20 ditė ngrohje

Bota Sot | 14.10.2012 21:32
Mazuti i “Termokosit” mjafton vetëm për 20 ditë ngrohje

Gjendja me ngrohje qendrore gjatė dimrit do tė varet kryekėput nga vullneti i Qeverisė dhe i Komunės sė Prishtinės, nėse do ta mbėshtesin apo jo financiarisht Ngrohtoren e qytetit.

“Termokosi” nuk ka mundur tė sigurojė sasi tė mjaftueshme mazuti dhe tash shpresat i ka te subvencionet.

Nisur nga kjo, mund tė thuhet se do tė jetė fat i mirė nėse temperaturat do tė vazhdojnė tė jenė nė favor tė qytetarėve, bile edhe pėr disa ditė.

Kompania qė kujdeset pėr tė siguruar ngrohje pėr qytetarėt po hyn nė sezon me hamendje se si do t’i mbulojė kėrkesat.

Tash pėr tash, nė “Termokos” ka mazut pėr tė ngrohur Prishtinėn vetėm pėr 20 ditė, kurse pėr pjesėn tjetėr tė dimrit ngrohja do tė varet nga subvencionet e qeverisė.

Nė anėn tjetėr, qytetarėt ankohen se ēmimet e drunjve dhe qymyrit, si mjete pėr ngrohje gjatė dimrit, janė tė papėrballueshme.

Pėr njė metėr dru sivjet qytetarėt do tė paguajnė nga 45 deri nė 50 euro, ndėrkaq pėr njė kamion qymyr me 15 kubikė duhet paguar 300 euro.

Kėshtu sillen ēmimet nė treg, edhe pse shitėsit nuk kanė pranuar nė asnjė mėnyrė tė flasin.

Ndėrkaq burimi kryesor me tė cilėn shėrbehen qytetarėt pėr t’u ngrohur mbetet druri, ku sipas Entit tė Statistikave del se 85.2 % e qytetarėve gjatė dimrit shėrbehen me dru pėr ngrohje.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Lajme