Lajme

U nėnshkrua Kodi Etik pėr zyrtarėt e kufirit nė kuadėr tė MIK

Bota Sot | 12.10.2012 17:22
U nënshkrua Kodi Etik për zyrtarët e kufirit në kuadër të MIK

Sot u nėnshkrua Kodi Etik pėr zyrtarėt e kufirit nga tre drejtorėt e agjencive qe veprojnė nė kufij Policia e Kosovės, Doganat e Kosovės, Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisė dhe zėvendės ministri i Ministrisė sė Punėve tė Brendshme, Sasa Rashiq, njėherėėsh edhe koordinator i Menaxhimit tė Integruar tė Kufirit. Ministria e Punėve tė Brendshme, si bartėse e procesit tė zbatimit tė Strategjisė Kombėtare dhe Planit tė Veprimit pėr MIK 2012-2017, gjegjėsisht Koordinatori Nacional pėr MIK nė bashkėrendim me Bordin Ekzekutiv tė MIK, tė bindur se ngritja e vetėdijes publike dhe promovimi i vlerave etike janė tė vlefshme si mjet pėr tė parandaluar korrupsionin, nxjerr Kodin Etik pėr zyrtarėt e kufirit, qė nė mėnyrė shumė praktike dhe me kushte tė qarta pėrcakton standardet e sjelljes qė priten tė manifestohen nga tė gjithė zyrtarėt kufitar. Me kėtė kod synohet tė luftohet korrupsioni qė pėrbėn njė kėrcėnim serioz pėr sundimin e ligjit dhe rrezikon stabilitetin e institucioneve demokratike dhe themelet morale tė shoqėrisė, thuhet nė komunikatė.Bazuar nė objektivat e Strategjisė Kombėtare dhe Planit tė Veprimit pėr MIK 2012-2017, kriteret e parapara pėr liberalizimin e vizave tė lėshuar nga BE, ku parashihet tė hartohet dhe miratohet Kodi Etik pėr zyrtarėt kufitar, si subjekt i ligjit kombėtar. Te pėrkushtuar se te gjitha kriteret dhe obligimet qė dalin nga Bashkimi Evropian do tė plotėsohen me kohė, u finalizua ky dokument i kėrkuar. Menaxhimi i Integruar i Kufirit ka shėnuar pėrparim tė dukshme ne lėvizjen e lirė tė njerėzve dhe mallrave duke krijuar kufij tė hapur dhe mirė tė kontrolluar, thuhet nė fund tė komunikatės.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Lajme