Lajme

Mister me “objektin e ndritshėm” tė zbuluar nė Mars nga Curiosity!

Bota Sot | 10.10.2012 00:18
Mister me “objektin e ndritshëm” të zbuluar në Mars nga Curiosity!

Roboti i NASA-s, Curiosity zbuloi njė “objekt tė ndritshėm” nė sipėrfaqen e plantit tė kuq, i cili ka ngjallur reagime dhe mėdyshje tė fuqishme nė qarqet shkencore.
Ndėrkohė, tė shumta janė ato qarqe shkencore, qė nuk u bindėn nga shpjegimi i dhėnė prej NASA-s, nė tė cilin thuhej: “Ekipi i shkencėtarėve qė merret posaēėrisht me Curiosity, vendosi tė mos e pėrdor krahun robotik mė 8 tetor, kur Curiosity zbuloi njė objekt tė ndritshėm nė sipėrfaqen e Marsit. Objekt ky, i cili mund tė jetė njė “pjesė” e robotit”, theksohet nė njoftimin e NASA-s.
Ndėrkohė mėsohet, po sipas deklarimeve pėr shtyp tė NASA-s, se: “Curiosty po nxjerr dhe shumė fotografi tė tjera tė objektit, me qėllim qė tė ndihmojė ekipin e shkencėtarėve qė tė shqyrtojnė mė mirė tė dhėnat dhe tė evitohen ndikimet negative, gjatė marrjes sė mostrave tė kėtij objekti, qė ndodhet nė sipėrfaqen e Marsit”.
Misioni i robotit, me afat kohorė dy vjeēar, ėshtė tė eksplorojė sipėrfaqen dhe jo vetėm tė Marsit, duke tentuar tė vėrtetojė nėse nė tė shkuarėn ekzistonin kushtet e pėrshtatshme pėr jetė nė kėtė planet. Curiosity u ul nė sipėrfaqen e marsit, nė 6 gusht, duke hapur kėshtu njė kapitull tė ri nė historinė e eksplorimeve ndėrplanetare.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Lajme