Varreza masive në Lubishtë, e vjetërnjë shekull - Bota Sot
Varreza masive në Lubishtë, e vjetërnjë shekull

Lajme

E hënë, 29 gusht 2016

Varreza masive në Lubishtë, e vjetërnjë shekull

Më: 10 tetor 2012 Në ora: 00:02

Brez pas brezi fshatarët e Lubishtës e kishin përcjellë historinë për një masakër të madhe, e cila kishte ndodhur para fillimit të Luftës së Parë Botërore në këto anë. Ata besonin se në fshatin e tyre ekziston edhe varreza ku ishin varrosur të masakruarit, gjë për të cilën u bindën sot. Krejt rastësisht ata gjetën eshtrat e tyre, në momentin kur po i kujtonin viktimat e 100 vjetëve më parë. Një banor i fshatit ka shpjeguar historikun e kësaj ngjarjeje, duke i konsideruar këto vrasje hakmarrje të serbëve ndaj shqiptarëve. Ata lajmëruan policinë menjëherë si dhe zyrtarë të mjekësisë ligjore, të cilët deri në orët e pasdites nuk u panë në vendngjarje.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test