Lajme

Pėr 9 muaj Komuna e Klinės shpenzon afro 70 mijė euro pėr derivate

Bota Sot | 09.10.2012 21:29
Për 9 muaj Komuna e Klinës shpenzon afro 70 mijë euro për derivate

Komuna e Klinės ka shpenzuar hiē mė pak se 66 mijė e 504 euro pėr derivate pėr vetura. Kjo shifėr figuron nė raportin e shpenzimeve nė nėntėmujorin e kėtij viti tė ekzekutivit klinas. Pėrveē derivateve, pėr veturat zyrtare tė komunės janė shpenzuar edhe njė pjesė jo e vogėl e mjeteve pėr riparim, mirėmbajtje dhe regjistrim. Regjistrimi i mjeteve ka kushtuar 2275 euro, sigurimi i automjeteve 7897, taksė komunale pėr regjistrimin e automjeteve 50 euro, ndėrkohė qė pėr mirėmbajtje dhe riparim tė automjeteve janė shpenzuar hiē mė pak se 20 mijė e 924 euro. Tė gjitha bashkėrisht, kapin vlerėn 97 mijė e 650 euro. Ndėrkohė shpenzimet e telefonisė mobile nė periudhėn nėntėmujore janar-shtator janė nė vlerė 10 mijė e 832 euro ndėrkohė qė edhe nė njė kategori tjetėr shpenzimesh telefonike figuron tė jenė shpenzuar 13 712 euro. Shpenzimet e komunės pėr dreka zyrtare janė 20 mijė e 192 euro janė edhe 3 949 euro tė tjera qė janė shpenzuar pėr furnizim me ushqim, pije (jo dreka zyrtare). Nė raportin e shpenzimeve figuron edhe shpenzimi nė vlerė 68 mijė e 056 euro pėr naftė pėr ngrohje qendrore, 78 mijė e 774 euro pėr dru dhe 3503 derivate pėr gjenerator. Duke pėrfshirė edhe kategori tė tjera tė shpenzimeve, si mirėmbajtja e ndėrtesave, botimet, vendimet e gjykatave, informim publik, objekte shėndetėsore, shkolla, udhėtime zyrtare e tjera, tė cilėt hyjnė nė kategorinė mallra dhe shėrbime janė shpenzuar 471 mijė e 187 euro e 71 centė. Nė kėtė kategori gjatė tėrė kėtij viti janė planifikuar tė shpenzohen jo mė shumė se 515 mijė e 684 euro. Nė kategorinė pėr subvencione dhe transferime qysh nė muajin e nėntė janė shpenzuar mjete mė shumė se qė ėshtė planifikuar tė shpenzohen gjatė tėrė vitit. Deri tash janė shpenzuar 95 mijė e 967 euro, ndėrsa kanė qenė tė planifikuara pėr njė vit 80 mijė e 465 euro. Drejtori i Buxhetit dhe Financave, Refki Krasniqi, ka thėnė se nuk dėshiron tė komentojė kėto gjėra.

“Nuk do t`i komentoj, kėto janė shpenzimet”, ka thėnė shkurt Krasniqi, i cili edhe i ka konfirmuar shpenzimet e bėra nė kėtė periudhė. Shpenzimet i ka arsyetuar edhe nėnkryetari i Komunės sė Klinės, Zenun Zeqa, i cili pohon se nuk e ka parė raportin.

“Duhet ta kemi parasysh se derivatet janė shtrenjtuar, edhe ushqimi po ashtu, disa automjete kanė qenė tė dėmtuara tash e disa vjet dhe ato janė rregulluar”, sqaron Zeqa, sipas tė cilit nė kategorinė e shpenzimeve pėr dreka zyrtare hyjnė edhe ushqimi pėr lojtarėt e KF “Dukagjini”. Ai tregon se kanė qenė edhe disa obligime tė pakryera nė vitin e kaluar qė kanė rritur vlerėn e mjeteve tė shpenzuara. Sa i pėrket derivateve, Zeqa thotė se janė disa vetura tė vjetra qė shpenzojnė bukur shumė e pėr tė cilat komuna ėshtė nė procedurė pėr shitjen e tyre.

“Shpenzimet janė karshi nevojave”, ka thėnė Zeqa.

Partia e vetme opozitare, AAK-ja, nuk ka dashur tė flasė pėr kėtė ēėshtje para se ta kenė raportin.

“Ne do tė shprehim qėndrimin tonė, kur ta kemi raportin”, ka thėnė tė dielėn nėnkryetari i parė i degės sė AAK-sė, Haxhi Ibishi qė ėshtė edhe shef i Grupit Kuvendar tė AAK-sė nė Kuvend. Ndėrkaq lėvizja “Vetėvendosje” nė Klinė, kėto shpenzime i ka cilėsuar si keqmenaxhim.

“Tė shpenzohen tė gjitha kėto mjete pėr karburante, regjistrim veturash e dreka zyrtare, vėrtet ėshtė marre, nėse do tė ishin kursyer kėto mjete do tė mund tė blihej njė autoambulancė ose ndėrtohej njė shtėpi pėr nevojtarėt. Po shihet qartė se pushteti nuk ėshtė duke kursyer paranė publike. Kjo udhėheqje komunale ėshtė e keqja e Klinės dhe ata duhet tė shkojnė jo nė shtėpi por para organeve gjyqėsore pėr keqmenaxhim tė parasė publike”, ka thėnė Skėnder Merturi, nga Kėshilli i rrethit tė lėvizjes “Vetėvendosje” nė Klinė.comments powered by Disqus
Tjera nga Lajme