Lajme

Shtatė tenderė tė Komunės sė Kaēanikut nėn hetime

Bota Sot | 09.10.2012 21:23
Shtatë tenderë të Komunës së Kaçanikut nën hetime

Agjencia Kundėr Korrupsionit i ka kėrkuar pėr hetim lėndėt e dy tenderėve tė Komunės tė Kaēanikut pėr shkak tė dyshimit se gjatė procedurave tenderuese dhe realizimit tė projekteve ėshtė dėmtuar buxheti komunal nga persona tė caktuar pėr qėllime pėrfitimi. Kėshtu i kanė burime brenda administratės komunale, tė hėnėn, pasi kanė rikujtuar se mė herėt lėndėt e 5 tenderėve tė tjerė janė marrė pėr hetim nga Njėsiti Kundėr Krimit Ekonomik i Policisė sė Kosovės. Pohimet e burimeve i kanė konfirmuar zyrtarė pėrgjegjės komunalė. "Ėshtė e vėrtetė se AKK-ja i ka kėrkuar pėr hetim lėndėt e 2 tenderėve”, ka thėnė Zeqir Selmani, menaxher i Zyrės sė prokurimit. Nė kėtė kontekst ai ka sqaruar se pėr hetim janė kėrkuar lėndėt e tenderėve: “Asfaltimi dhe rregullimi i rrugėve lokale” dhe “Shėrbimet e zėrimit”. Sipas Selmanit, projektet qė janė kėrkuar pėr hetim janė nė realizim e sipėr. “Operatori ekonomik ‘Eurotrans’, me seli nė Kaēanik, ėshtė kontraktuar pėr asfaltimin dhe rregullimin e rrugėve lokale pėr periudhė 1-vjeēare me vlerė deri nė 50 mijė euro”, ka thėnė Selmani. Sipas tij, pėr projektin e zėrimit ėshtė firmosur kontratė me vlerė tė kuotuar deri nė 10 mijė euro. Nė gusht, Njėsiti Kundėr Krimit Ekonomik i Policisė tė Kosovės i ka nisur hetimet pėr 5 tenderė tė Komunės tė Kaēanikut pėr shkak tė dyshimit se persona tė caktuar mund tė kenė kryer veprime joligjore pėr qėllime pėrfitimi. Selmani ka rikujtuar se policia i ka marrė pėr hetim lėndėt e tenderėve: "Asfaltimi i rrugės sė Gajres", "Rregullimi i gjelbėrimit nė rrugėn 'Ismail Raka'" (palmat), "Blerja e laptopėve pėr kėshilltarėt komunalė", "Ndėrtimi i trotuarit nė Kaēanik tė Vjetėr" dhe "Furnizimi i Komunės me material shpenzues". Rruga e Gajres ėshtė asfaltuar vjet, ndėrsa projekti ka kushtuar 134.370 euro; rregullimi i gjelbėrimit nė rrugėn "I.Raka", bashkė me mbėltimin e palmave, ka kushtuar 66.573 euro; pėr blerjen e laptopėve janė shpenzuar 9.585 euro; kontrata pėr trotuarin nė Kaēanik tė Vjetėr ėshtė nėnshkruar nė shumė prej 65.000 eurosh, ndėrsa kontrata e firmosur 1-vjeēare pėr furnizimin e Komunės me material shpenzues pritet tė ketė kosto prej 15.000 - 20.000 eurosh. Ndėrkaq, kryetari i Kaēanikut, Besim Ilazi, atėbotė i pati thėnė gazetės se organet pėrgjigjėse i kanė dyert e hapura pėr hetimin e ēdo aktiviteti nė Komunėn e Kaēanikut tė dyshuar si joligjor. "Unė jam i vendosur pėr ta instaluar sundimin e ligjit kėtu. Nė rastin konkret uroj qė hetimet tė pėrfundojnė me konstatimin se nuk ka pasur shkelje ligji dhe as abuzim me mjetet e buxhetit komunal, ndėrsa nėse del e kundėrta i mbetet drejtėsisė tė merret me fajtorėt", pati thėnė Ilazi.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Lajme