Lajme

Reklamohet duhani kundėrligjshėm

Bota Sot | 04.10.2012 17:13
Reklamohet duhani kundërligjshëm

Kosova ka njė Ligj kundėr duhanit, zbatimi i tė cilit vazhdon tė mbetet problematik. Ligji i miratuar nė Kuvendin e Kosovės parashihte qė 70 pėr qind e hapėsirave tė mbyllura publike tė ndalohej, derisa nė 30 pėr qind tė kėtyre hapėsirave lejohej tymosja e duhanit.

Por, nė Kosovė, pėrpos qė nuk respektohet Ligji kundėr duhanit, duhani edhe reklamohet dhe promovohet nė hapėsira publike. Kėtė e thonė vetė pronarėt e lokaleve, tė cilėt kanė deklaruar se deri dy herė nė javė promovuesit e kompanive tė ndryshme tė duhanit, frekuentojnė kafeteritė pėr reklamim tė produkteve tė tyre.

Lidhur me kėtė, Shkumbin Gashi, pronar i njėrės nga kafeteritė nė kryeqytet, tregon:

“Ka raste qė vijnė tė reklamojnė dy herė nė javė kompani tė ndryshme me promovuesit e tyre - afrohen nėpėr tavolina dhe i pyesin njerėzit. E bėjnė njė lloj marrėveshje me njerėzit qė kanė cigare nė tavolinė, i ndėrrojnė me ato cigare qė i promovojnė, kėshtu qė reklamohet cigarja”.

Por, anėtarė tė Komisionit pėr Shėndetėsi nė Kuvendin e Kosovės, thonė se reklamimi i duhanit ėshtė i kundėrligjshėm. Time Kadriaj, nga ky komision, shpjegon:

“Reklamimi i duhanit ėshtė i ndaluar me ligjin qė ėshtė nė fuqi. Gjatė monitorimit tė Ligjit tė duhanit, qė e kemi bėrė si komision parlamentar, ju kemi thėnė qė ėshtė i ndaluar ēfarėdo lloj reklamimi. Ata qė sot po e bėjnė njė gjė tė tillė, po bėjnė shkelje ligjore dhe duhen tė sanksionohen”.

Ndėrkaq, Shkumbin Spahija, nga Qendra pėr Zhvillim dhe Avokim nė Kosovė (KADC), i cili njėherėsh ka qenė pjesė e shkrimit tė Ligjit kundėr duhanit, bėn tė ditur pėr Radion Evropa e Lirė se reklamimi i duhanit ėshtė shumė i dėmshėm dhe njėkohėsisht i jashtėligjshėm.

“Ēfarėdolloj reklamimi apo promovimi i duhanit ėshtė i ndaluar me ligj. Po e shoh qė kjo dukuri po ndodh nė mėnyrė sporadike. Po angazhojnė tė rinj ose tė reja, madje disa nga ta qė po reklamojnė, po duken nėn moshėn 18-vjeēare, e qė ėshtė e dėnueshme me ligj. Sa i pėrket reklamimit qė e bėjnė nė formė tė dhuratave nė kafeteri apo si prezantim i produkteve, ėshtė e ndaluar edhe me Ligjin aktual”.

“Kjo ka ndikim sidomos te tė rinjtė, se i nxit ata qė nuk pinė duhan pėr ta nisur atė derisa e bėn mė tė vėshtirė pėr ata qė dėshirojnė ta ndėrpresin pirjen e duhanit”, thotė Spahija.

Konsumimi i madh i duhanit nė mbarė botėn, dhe lidhshmėria me shumė sėmundje, kanė detyruar Organizatėn Botėrore tė Shėndetėsisė qė tė mblidhet dhe tė nėnshkruajė njė konventė nė vitin 2005, dhe kjo konventė kornizė, synon tė parandalojė 5 milionė vdekje ēdo vit nė botė, qė shkaktohen si pasojė e duhanpirjes.

Organizata Botėrore e Shėndetėsisė, rekomandon fuqishėm tek autoritetet e shteteve tė ndryshme qė tė ndalojė ēdo formė tė reklamimit tė duhanit.

Skėnder Syla, drejtuesi i kėsaj organizate pėr Kosovėn, ka deklaruar pėr Radion Evropa e Lirė se me amendamentimin e Ligjit, parashihet qė tė mos lejohet asnjė formė e reklamimit tė duhanit, nė mėnyrė qė tė rinjtė qė janė edhe targeti kryesor i kompanive tė duhanit, tė mos bėhen viktimė si klient tė rinj, duke i pasur parasysh pasojat e duhanpirjes nė shėndet.

“Reklamimi i produkteve tė duhanit ėshtė njėra nga format qė kompanitė e duhanit t’i joshin tė rinjtė pėr tė tymosur duhan. Me ligjin aktual ndalohet reklamimi i duhanit, mirėpo ne e dimė qė Ligji aktual nuk ėshtė duke u zbatuar nė nivelin e kėnaqshėm”, deklaron Syla.

Sidoqoftė Ligji nr. 04/L-041 pėr prodhimin, grumbullimin dhe tregtimin e duhanit, neni 27, ndalon reklamimin dhe promovimin publik tė ēdo forme tė tregtimit tė duhanit dhe prodhimeve tė tij.comments powered by Disqus
Tjera nga Lajme