Muzikantët serbë: Serbia është tokë majmunësh - Bota Sot
Muzikantët serbë: Serbia është tokë majmunësh

Lajme

E martë, 30 gusht 2016

Muzikantët serbë: Serbia është tokë majmunësh

Më: 3 tetor 2012 Në ora: 22:50

“Unë nuk dua të jem qeni i huaj, ngre duart dhe zërin tim, miliona kilometra larg jush, një mijë është mesatarja larg të gjithëve”, këto janë disa nga vargjet e këngës “Planeti i majmunëve” i grupit serb “Feud” që është pjesë e albumit “Svinjotaur”.
Spoti është punuar me ujë dhe majmunë të cilën hasen hap pas hapi.
Mmajmunët prijnë dhe udhëheqin ndërkaq qëllimi I këngës është që të tërheqë vëmendjen nga rreziku që vie nga totalitarizmi, gjithnjë duke iu referuar Serbisë , të cilën kënga e citon si “Serbia është tokë majmunësh”.
Feudi ka porositur: “Kënga dhe spoti janë të dedikuar për ju, ju të fundit që keni mbetur në lëvizjen e rezistencës së dehumanizmit, të tërheqim vëmendjen tuaj që ju nuk keni përvetësuar luftën tuaj”.
Spoti i këngës, konsiderohet të jetë një alarm për shoqërinë serbe shkruan "Kurir" e jo një parodi ndërkaq mesazhi i këngës është se “nuk mund të jesh një lojtar fer nëse nuk din të luash fer”.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test