Mentor Zymberaj me “Ëndrra e Hamletit”, u prezantua suksesshëm në Ukrainë - Bota Sot
Mentor Zymberaj me “Ëndrra e Hamletit”, u prezantua suksesshëm në Ukrainë

Kultura

E premte, 17 gusht 2018

Mentor Zymberaj me “Ëndrra e Hamletit”, u prezantua suksesshëm në Ukrainë

Më: 11 qershor 2018 Në ora: 17:51

“Ëndrra e Hamletit”, shfaqje që është e bazuar në veprën e Shekspirit “Hamleti, Princi i Danimarkës”, me tekst të Nina Mazur dhe regji e interpretim të Mentor Zymberaj, u dha në Festivalin Ndërkombëtar “Vidlunja” në Klemenitsky, Ukrainë.

Sipas aktorit dhe njëherësh regjisorit të kësaj shfaqje Mentor Zymberaj, “Ëndrra e Hamletit” u vlerësua lartë nga spektatorët, artistët dhe ekspertët ndërkombëtar në këtë festival. Ai këtë e bëri publike përmes një publikimi në Facebook.

“Ëndrra e Hamletit”, është dhënë në kuadër të edicionit të 20-të jubilar të këtij festivali, ndërsa ka përfaqësuar Kosovën dhe artin skenik shqiptarë në konkurrencën ndërkombëtare.

“Ëndrrat e Hamletit” është realizim i Shtëpisë Teatrore Filmike AKT & ITI-Qendra në Kosovë, në bashkëpunim të teatrit Dodona dhe Komunës së Prishtinës.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test