Kultura

Meshari i Gjon Buzukut mbėrrin nė Shqipėri

Bota Sot | 11.11.2012 21:17
Meshari i Gjon Buzukut mbërrin në Shqipëri

Ka mbėrritur nga Selia e Vatikanit nė Tiranė kopja origjinale e librit tė parė shqip, Meshari i Gjon Buzukut.

Kopja origjinale e Mesharit e cila daton qė nga viti 1555 vjen nė Tiranė me rastin e 100 vjetorit tė shpalljes sė Pavarėsisė, ndėrsa ajo do tė qėndrojė e ekspozuar nė Bibliotekėn Kombėtare gjatė muajit nėntor.

Meshari i Gjon Buzukut do tė ekspozohet nesėr nė orėn 18:00 nė Bibliotekėn Kombėtare ndėrsa do tė qėndrojė atje deri mė datėn 28 Nėntor.

Biblioteka Apostolike e Vatikanit pranoi kėrkesėn e Shqipėrisė pėr tė ekspozuar veprėn mė tė lashtė nė gjuhėn shqipe, “Mesharin”, nė Tiranė.

Qė nga botimi e deri me 1740, gati dy shekuj, “Meshari” ishte njė vepėr e humbur, njė vepėr e panjohur. Mė 1740 nė Bibliotekėn e Propaganda Fides, afėr Romės, Mesharin e don Gjon Buzukut (1555) e zbuloi ipeshkvi i Shkupit Imzot Gjon Nikollė Kazazi nga Gjakova.

Libri mendohet tė jetė shtypur nė Venedik me alfabetin latin, duke shtuar disa shenja cirilike pėr tingujt nė shqip. Ky zbulim bėri bujė tė madhe, sepse ėshtė libri i parė nė gjuhėn shqipe.

Ky zbulim mbeti nė heshtje pėr mė tepėr se njė shekull, deri mė 1909, kur e rizbuloi arbėreshi Pal Skiroi, nė Bibliotekėn e Vatikanit, ku gjendet edhe sot me shėnimin Katalogu: R.G. Liturgia III, 194.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Kultura