Kultura

“The Voice of Albania 2” thyen rekordet

Bota Sot | 07.10.2012 14:13 • Oliverta Lila
“The Voice of Albania 2” thyen rekordet

Sipari i edicionit tė dytė u ngrit me njė mbrėmje plot emocione. Zėra tė mėdhenj, trajnerė qė kėrkojnė perfeksionin, por pa lėnė mėnjanė edhe humorin. Njė sukses i rikonfirmuar i spektaklit tė talenteve shqiptare. Autori Rezart Aga tregon risitė e strukturės

Garė, emocione, spektakėl e mbi tė gjitha zėra tė mėdhenj. “The Voice of Albania 2” ngriti siparin mbrėmjen e sė premtes me njė shou tė jashtėzakonshėm. Ata tė katėr, tashmė protagonistė tė padiskutueshėm, u kthyen sėrish. Elton Deda, Miriam Cani, Alma Bektashi dhe Sidrit Bejleri janė mė tė motivuar se kurrė tė gjejnė talentet shqiptare tė muzikės. E nėse edicioni i parė i “The Voice” shėnoi njė ndėr spektaklet mė tė ndjekura, nata e parė e “audicioneve tė verbra” tė kėtij edicioni tė dytė shėnoi njė tjetėr rekord. Njė rikonfirmim i suksesit dhe investimit tė madh tė kėtij spektakli. Autori i programit, Rezart Aga, e sheh kėtė si njė fakt qė i vė para pėrgjegjėsisė tė rritjes nė ēdo hap tė kėtij talent shou. “Ishte i dukshėm niveli i zėrave qė konkurrojnė pėr t’u bėrė pjesė e ‘The Voice’. Shumica e tyre synojnė drejt perfeksionit dhe tė gjithė e panė nė natėn e parė, qė edhe tė rinj qė janė shkolluar pėr kanto nuk arritėn dot ta kalojnė kėtė nivel. Pėrveē atyre qė ngjiteshin pėr herė tė parė nė skenė, ka zėra qė kanė qenė pjesė e shumė aktiviteteve tė tjera. Kjo ėshtė shumė e rėndėsishme pėr ne, sepse tregon qė e shohin ‘The Voice of Albania’ si njė trampolinė tė mirė pėr t’u afruar me publikun. Kjo vlen edhe pėr ata qė janė pjesė e tregut muzikor, por nuk kanė pasur lanēimin e duhur. Kur ne i pyesim se pse kanė marrė guximin tė bėhen pjesė e kėtij talent shou, tregojnė se e shohin si njė eksperiencė unike mundėsinė e tė punuarit me kėngėtarė dhe orkestėr profesioniste e po ashtu nė njė studio me parametrat mė tė larta. Ata besojnė te zėri i tyre dhe vijnė tė kėrkojnė publikun”, tregon autori Rezart Aga. Disa prej tyre e kishin marrė rrugėn nga shumė larg: Anglia, Suedia, Italia, por edhe nga Tetova, Struga etj. Trajnerėt kėtė vit kanė vendosur tė mos tolerojnė. Butonat e tyre janė shtypur vetėm pėr zėra qė kanė bėrė diferencėn. Nė kėtė pikė, kėtė natė tė parė, por edhe nė tjerat qė do tė vijnė, po i bėjnė edhe sfidė njėri-tjetrit. Mė spontanė, mė me shumė humor, me kėmbėngulje pėr tė marrė mė tė mirėt nė skuadrat e tyre, katėr trajnerėt kanė treguar se janė njė pjesė organike e kėtij spektakli. “Riardhja e kėtyre trajnerėve tregon se ata e kanė fituar simpatinė e publikut dhe janė nė njė simbiozė tė mrekullueshme me njėri- tjetrin, e nga ana tjetėr, janė profesionistė tė vėrtetė”, thotė Aga. Ata nuk i kanė kursyer dozat e humorit, duke treguar mė shumė se anėn profesionale. Bashkė me ta, nė drejtim tė “The Voice of Albania” ka qenė sėrish Ledion Liēo, por kėtė radhė nė njė skenė tė re. Kjo nuk ėshtė e vetmja risi. Autori ka menduar qė struktura e kėtij edicioni tė dytė tė jetė mė dinamike dhe do t’i vendosė trajnerėt para zgjedhjeve tė vėshtira.

“Kemi sėrish 17 javė transmetim, por ka ndryshuar ndarja e strukturės. Kemi 5 ‘audicione tė verbra’, gjatė tė cilave trajnerėt zgjedhin zėrat qė do tė bėhen pjesė e skuadrės sė tyre. Audicionet do tė pasohen nga ‘betejat’ qė do tė zgjasin pėr tri javė. Nė kėtė pikė fillojnė edhe skualifikimet e para. Nga 12 konkurrentė nė ēdo skuadėr, ēdo trajner do tė zgjedhė tė largojė 6 prej tyre. Nė fakt kjo nuk do tė thotė pėr ta njė eliminim pėrfundimtar. Ne u kemi dhėnė njė shans. Secili nga trajnerėt ka tė drejtė tė bėjė 2 blerje nga skuadrat e tjera. Nėse i pėlqen zėri i njė konkurrenti tė eliminuar, do tė shtypin butonin, e nėse kėtė e bėn mė shumė se njė trajner, konkurrenti do tė ketė mundėsinė tė zgjedhė dhe i jepet kėshtu njė tjetėr mundėsi. Nė fazėn e tretė, tė tetė konkurrentėt e njė prej trajnerėve do tė ngjiten nė skenė. Do tė pėrballen me njėri-tjetrin, kėtė radhė secili me nga njė kėngė tė ndryshme qė i lejon tė zbulojnė zėrin e do tė pėrpiqen tė fitojnė. Kėtė herė trajneri do tė zgjedhė kė do tė mbajė. Nė pėrfundim, katėr i bie qė tė jenė tė skualifikuar, por sėrish njėri do tė mund t’i rikthehet garės si njė zgjedhje e trajnerit. Pesė konkurrentė nga ēdo skuadėr do tė prekin ‘netėt live’. Pėr pesė javė rresht do tė mundohen tė japin mė tė mirėn, nga tė cilat katėr net janė gjysmėfinale dhe finalja e madhe. Ēdo natė do tė eliminohen katėr konkurrentė, njė pėr ēdo skuadėr. Nga eksperienca e vjetshme, ku nė 9 javė live u duk sikur filluam tė biem pak nė pėrsėritje, vendosėm qė strukturėn ta bėjmė mė interesante dhe mė dinamike”, thekson Rezart Aga. Kėtė edicion tė dytė, ata qė ngjiten nė skenė nuk janė thjesht vetėm konkurrentė. Ata kanė njė histori, tregojnė ėndrrat pėr skenėn, por edhe se ēfarė do tė ishin tė gatshėm tė bėnin nė emėr tė pasionit pėr muzikėn. Njė histori qė i tregohet publikut pėr t’i ēuar mė afėr tyre, pėr tė pritur me ankth nėse butoni do tė shtypet e nėse karrigia do tė kthehet. Trajnerėt janė nė kėrkim tė zėrit, por edhe tė atyre qė janė tė gatshėm “ta pushtojnė” skenėn. “Pėrgatitja paraprake e ‘summer training’ i ka ndihmuar konkurrentėt tė zgjedhin kėngėt qė u pėrshtaten mė shumė, i ka bėrė tė ndihen mė komodė me mikrofonin dhe mė tė sigurt nė vetvete”, pohon Aga. Sondazhet tregojnė njė shikueshmėri nė rritje, e kjo krijon njė efekt zinxhir nė organizimin e ēdo hapi mė pas. Aga shprehet se do tė bėjnė mė tė mirėn pėr “betejat” dhe “netėt live”. E ndonėse jo me buxhete e kapacitete njerėzore si nė vendet e tjera ku ky spektakėl organizohet, Rezart Aga shprehet se ėshtė njė prapavijė e tėrė profesionistėsh qė punon me pasion pėr kėtė talent shou. Regjia televizive e kėtij edicioni i ėshtė besuar Ergys Lubonjės, koncert maestėr Dorian Gjoni, skenografia Fatmir Minga, pėr tė vazhduar me shumė emra tė tjerė qė ngrenė nė kėmbė “The Voice of Albania”. Tė premten e ardhshme tė tjerė zėra e tė tjera emocione. Duhet vetėm ta ndiqni!comments powered by Disqus
Tjera nga Kultura