Kultura

“Rituali i jetės” nga Tirana emocionon publikun nė Prishtinė

Bota Sot | 07.10.2012 13:31
“Rituali i jetës” nga Tirana emocionon publikun në Prishtinë

“Rituali i jetės”, shfaqja e mbajtur mbrėmė nė Pallatin e Rinisė nė Prishtinė, prej Trupės sė Operas dhe Baletit nga Shqipėria, ishte njė nga ngjarjet mė tė rėndėsishme kulturore nė Kosovė, pjesė e festimeve tė gjithė kombit nė vitin jubilar tė 100 vjetorit tė Pavarėsisė sė Shqipėrisė. Drejtori i Teatrit Operės dhe Baletit, Zhani Ciko shprehet se, “ėshtė ndėrthurur me traditat tona, traditat shqiptare, por gėrshetuar me modernen”.

“Nė kėtė shfaqje qė ėshtė pritur shumė mirė nga publiku kosovar janė pėrdorur rite tė ndryshme qė janė mjaft tė njohura edhe pėr kosovarėt si: gjama, dasma, lindja, raporton BW.

‘Rituali i jetės’, bazohet nė tre linja kryesore si: lindjen, dasmėn dhe vdekjen”, shkruan shypi Prishtinės, duke theksuar mė tej se, “shfaqja vjen si njė zinxhir ritesh qė fillojnė nga gjėma njerėzore, vdekja, pėr tė kaluar mė pas te dasma dhe nė fund mjuzikli mbyllet me optimizmin e lindjes, pėr tė dhėnė mesazhin se jeta ėshtė e bukur”.

Me kėtė rast tė shfaqjes nga Tirana nė Prishtinė, ministri kosovar i Kulturės, Rinisė dhe Sportit, Memli Krasniqi, ka deklaruar se “ka njė koordinim shumė tė mirė mes dy ministrive tė kulturės nė Shqipėri dhe Kosovė, gjatė gjithė vitit jubilar, pėr veprimtaritė e festės sė gjithė kombit” dhe se, “edhe nė ditėt nė vazhdim, deri nė 28 Nėntor do tė ketė edhe disa aktivitete tė tjera qė kanė tė bėjnė me krijimtarinė kombėtare nė film, pikturė dhe teatėr”.

Nė kuadėr tė veprimtarive tė jubileut, njė natė mė parė nė qendrėn e kulturės “Rexhep Mitrovica” nė qytetin mė tė madh verior tė Kosovės, mitrovicasit kanė parė shfaqjen “Dasma” tė trupės sė Baletit Kombėtar tė Kosovės, nga Prishtina.

Me kėtė rast festimesh tė 100 vjetorit tė Pavarėsisė sė Shqipėrisė, drejtuesit e kulturės nė Mitrovicė dhe publiku kanė pėrgėzuar Baletin Kombėtarė tė Kosovės pėr punėn e suksesshme 40 vjeēare, duke i dėshiruar rrugėtim edhe mė tė suksesshėm shekullor nė realizimin e misionit tė tij.comments powered by Disqus
Tjera nga Kultura