Kultura

Spektakli “100 vjet muzikė”nis sot nė TV Klan

Bota Sot | 07.10.2012 09:57
Spektakli “100 vjet muzikë”nis sot në TV Klan

Do tė prezantohen kėngėt mė tė famshme shqiptare me rastin e 100 vjetorit

Televizioni Kombėtar Klan suprizon si ēdo vit me super-produksione qė shėnjojnė hapjen e ēdo sezoni tė ri televiziv. Do tė nisė sot transmetimin njė super-spektakel dedikuar muzikės shqiptare nė plot 100 vjet. Njė formulė spektakli, ku do tė prezantohen kėngėt mė tė famshme shqiptare, muzika e njė shekulli, pėrfshire kolonat zanore tė filmave, krijime serioze tė autorėve mė tė famshėm shqiptarė, njė dhurate unike pėr publikun me rastin e 100-vjetorit tė Pavarėsisė sė vendit.

Prej muajsh nė Teatrin gjigant tė Televizionit Klan, kanė nisur punimet pėr studion e kėtij spektakli. S'ka dyshim se ajo tė jetė ndėr skenografitė mė tė mira pėr spektakle tė kėtij lloji, edhe pėr faktin se pas qėndrojne emra tė njohur nė Europė tė kėsaj fushe. Ėshtė i njohur bashkėpunimi i ngushtė dhe i suksesshėm i TV Kombėtar Klan me skenografin e famshėm Gaetano Kasteli, mjeshtrin italian tė angazhuar tashmė me super-produksionin "100 vjet muzike". Produkti do tė jetė njė studio moderne e mbėshtetur me fjalėn e fundit tė teknologjisė qė do tė surprizojė me efektet speciale pėr shkak dhe njė sipėrfaqeje tė pazakonte led-ėall tė papėrdorur ndonjeherė nė Shqipėri. Gjithēka eshte kombinuar me njė ndricim perfekt qė do tė ndjehet sa nė studio por dhe nė ekran edhe pėr shkak tė ofertes sė jashtėzakonshme tė TV Klan pėr transmetim tė fjalės sė fundit nė HD audio dhe video.

Ky program i madh vjen nė ekran me skenar dhe prezantim nga Pandi Laco, i njohur tashmė si skenaristi mė i mireė nė Shqipėri, por dhe si prezantues mjaft i dashur pėr publikun. Drejtor artistik i kėtij programi do te jete kompozitori i njohur dhe me pėrvoje nė kėto spektakle, Adrian Hila. "100 vjet muzikė", do tė vijė nė ekran me regjine e regjisorit tė shumė spektakleve tė mėdha, Bledar Laco. Garanci pėr suksesin e kėtij programi ėshtė dhe fakti se kėngėt do tė interpretohen nga artistėt mė tė suksesshėm shqiptarė nė formatin live. Producentėt kanė menduar pėr njė gėrshetim brezash, nga mė tė rinjtė qe pėrbėjne trendin e muzikės sė sotme, deri tek ata qė janė ikona tė muzikės shqiptare.



comments powered by Disqus
Tjera nga Kultura