Kronikė e Zezė

Vjedhjet e frikshme tė identitetit tė cilat do t’ju befasojnė...

Bota Sot | 23.10.2012 23:03
Vjedhjet e frikshme të identitetit të cilat do t’ju befasojnë...

Vjedhja e identitetit ėshtė njė nga veprat kriminale mė tė pėrhapura nė botė. Duke ia nisur nga ato tė “parrezikshme” si ėshtė porositja e picės nė llogari tė huaj, e deri te vjedhjet mjaft serioze tė identitetit, tė cilat mund tė lidhen me vepra mė serioze kriminale.

Ju sjellim vjedhjet mė tė frikshme tė identitetit.

8. Arrestimi i Brittany Ossenfort

Brittany Ossenfort ka jetuar jetė tėrėsisht tė qetė me “shoqen” e dhomės Michelle. Janė bėrė shoqe shumė tė mira. Megjithatė, gjėrat kanė filluar tė dalin nga kontrolli. Sė pari Michelle ka filluar tė vishet si Brittany. Pastaj ka ngjyrosur flokėt me ngjyrėn e njėjtė. Madje edhe ka bėrė tatuazh identik me atė qė kishte Brittany. Njė ditė Brittany ka marrė njė telefonatė nė tė cilėn e kanė lajmėruar pėr tė nxjerrė Brittanyn nga burgu. Michelle, nė fakt punonte si prostitutė ndėrsa emri i saj “artistik” ishte Brittany. Tmerri megjithatė nuk pėrfundonte me kaq. Michelle ishte transvestit dhe pėr dy vjet tė jetės sė tyre tė pėrbashkėt e kishte fshehur kėtė mjeshtėrisht nga Brittany.

Mė e ēuditshmja ėshtė qė Brittany nuk mund tė fshijė dosjen tė cilėn ‘ia ka trashur” ish-shoqja e dhomės. Gjithmonė do t’i duhet tė mbajė me vete letra, nė tė cilat shpjegohet qė ajo dosje nuk ėshtė nė fakt e saj, shkruan craced.com.

7. Anndorie Sachs bėhet me bebe

Anndorie Sachs, nėnė e katėr studentėve nė Universitetin nė Utah, njė ditė pranon njė thirrje telefonike nga shėrbimi social, ku lajmėrohej qė ėshtė nėn hetime, sepse testi i foshnjės sė saj tė sapolindur ishte pozitiv nė metamfetaminė. Meqenėse Anndorie nuk ishte as shtatzėnė shėrbimit social i kishte thėnė qė kjo gjė nuk ėshtė e vėrtetė. Ata nuk e kishin besuar dhe kishte filluar hetimi i plotė, nė tė cilin askush nuk ėshtė kujtuar tė bėjė testin e ADN-sė nė mes Anndorie dhe foshnjės sė saj tė supozuar.

Nė fund ka dalė qė automobili i Anndorie ishte i vjedhur dhe qė i ishte vjedhur edhe leja e vozitjes. Me tė, nėna e foshnjės ka hyrė nė spital dhe ka lindur me emrin e saj. Mė absurdja ėshtė qė Anndorie nė kartonin e saj tė mjekut nuk mund tė ndryshojė gjithēka qė ka theksuar hajdutja, ndėrsa spitali madje e padit pėr shpenzimet e papaguara tė lindjes dhe qėndrimit nė spital, qė pėrfshinte faturėn prej 10 mijė dollarėsh.

6. Nicole McCabe vret kriminelin

Nicole McCabe ėshtė australiane e cila dy vjet e gjysmė ka jetuar nė Izrael me bashkėshortin, ka qenė shtatzėnė dhe me padurim ka pritur ardhjen e foshnjės nė botė. Ajo ēka e ka ēuditur ka qenė lajmi tė cilin e ka dėgjuar nė radio, qė ajo ėshtė njė prej 26 njerėzve tė dyshuar qė kanė marrė pjesė nė vrasjen e shefit tė Hamasit, Mahmoud al-Mabhouh, tė cilin policia izraelite e kėrkonte pėr vrasje dhe kontrabandė tė armėve. Ka dalė qė pasaporta e saj ishte e vjedhur.

Ajo qė ėshtė e ēuditshme ėshtė qė pasaporta e saj nuk ėshtė vjedhur asnjėherė fizikisht, por tė dhėnat e saj janė nxjerrė nga sistemi me metodėn e rastėsisė, ēka do tė thotė qė Nicole nuk ka mundur tė bėjė asgjė pėr tė parandaluar vjedhjen e identitetit tė saj.

5. Harrun Majeed blen picė

Harrun Majeed, veteran i marinės amerikane, ka shkuar deri nė ėmbėltore pėr t’i blerė djalit tortė pėr ditėlindje. Nė parking ka humbur kartelėn e vet tė kreditit, dhe sapo ka arritur nė shtėpi, ka lajmėruar bankėn pėr tė raportuar zhdukjen. Nga banka, e kanė njoftuar se si kartela e tij megjithatė tashmė ėshtė pėrdorur pėr tė blerė picė.

Ka thirrur policinė pėr tė lajmėruar vjedhjen. Policia nė qendrėn tregtare ka gjetur kriminelin, tek i cili nė kuletė kanė gjetur disa kartela tė vjedhura, ndėrsa me tė gjithat ka blerė picė. Madje nė llogari ka shkruar emrin e vet, thuajse pėr t’u tallur me policėt tė cilėt nuk mund ta gjenin.

4. Carolyn Owlett nė lidhje me fansin

Carolyn Owlett, pop ylli britanik, modele dhe producente, ėshtė befasuar jo pak kur ka marrė telefonatė nga mashkulli, i cili i ka shprehur dashuri dhe ėshtė habitur kur ajo nuk ia ka kthyer njėjtė. Identitetin e Carolyn e kishte vjedhur njė belge e re, e cila kishte krijuar profilin e saj tė rremė nė Facebook, nė tė cilin kishte publikuar fotografitė e saj private, dhe ndėrkohė ka joshur mashkullin tė cilin e ka njoftuar nė internet.

3. Martesa e Rosa Vargas

Rosa Vargas para disa vitesh ka humbur certifikatėn e lindjes. Mė vonė ka marrė vesh qė tė dhėnat e saj janė pėrdorur qė disa meshkuj amerikanojugorė tė fitojnė nėnshtetėsinė amerikane. Kėtė gjė e ka marrė vesh kur nė tė vėrtetė ka dashur tė martohet dhe i ėshtė thėnė qė tashmė ėshtė e martuar, dhe atė dy herė. Ka arritur tė anulojė tė gjithė martesat e rreme.

2. Simon Bunce blen pėrmbajtje pornografike

Simon Bunce ka qenė pilot, i cili ėshtė i dyshuar pėr posedim dhe shpėrndarje tė pornografisė sė fėmijėve, pasi qė identitetin ia kishte vjedhur ylli i rockut. E gjithė prona e tij ėshtė hetuar, ndėrsa kompjuteri ishte konfiskuar. Pasi qė ėshtė konstatuar gabimi, Simon ėshtė liruar nga akuzat, por ka humbur punėn dhe jeta e tij pothuajse ėshtė shkatėrruar.

1. Agjent sekret

Njė mashkull ka shkuar nė stacionin e policisė, ėshtė prezantuar si agjent sekret nė detyrė dhe u ka thėnė qė do tė jetojė nė shtėpinė e njė banori, dhe nėse ndokush do tė ankohet ndonjėherė nė tė, nuk do tė kenė nevojė tė hetohet rasti, meqenėse ai ka ardhur t’u tregojė se kush ėshtė dhe ēka duhet tė bėjė. Nė shtėpinė, tė cilėn banori legjitim e kishte lėshuar pėr disa muaj, pėr t’u kujdesur pėr nėnėn e tij tė sėmurė nė njė qytet tjetėr, agjenti “sekret” ėshtė shpėrngulur me gruan e vet dhe bėnte ndeja pėr fqinjėt, tė gjitha nėn emrin e njeriut, shtėpia e tė cilit ishte me tė vėrtetė. Mė e ēuditshmja ėshtė qė askush nga fqinjėt nuk ka dyshuar ndonjė gjė.comments powered by Disqus