Kronikė e Zezė

Arrestohet pėr korrupsion njė profesor i UP-sė

Bota Sot | 19.10.2012 20:53
Arrestohet për korrupsion një profesor i UP-së

Njesiti Kundėr Krimeve Ekonomike dhe Korrupsionit, nėn dyshimet pėr mitmarrje dhe shperdorim tė detyrės zyrtare ka arrestuar, Ruzhdi Sefen profesor i Universitetit tė Prishtinės.

Lajmin pėr e ka konfirmuar zėdhėnėsi i Policisė sė Kosovės, kapiteni Baki Kelani.
Ai ka pohuar se sot rreth orės 12:30 ėshtė arrestuar njė profesor universitar nėn dyshimet pėr mitmarrje dhe keqpėrdorim tė detyrės zyrtare.

Mirėpo, sipas Kelanit, arrestimi me gjasė nuk ka tė bėjė me punėn e tij nė Universitet por ka gjasa qė bėhėt fjalė, pėr njė punė sekondare tė tij ku ishte i angazhuar si ekspert pėr vlerėsimin e demeve nga ana e Gjykatės.
Zėdhėnėsi i policisė, nuk ka treguar pėr detajet tjera rreth kėtij rasti pėr shkak se, siē ka potencuar ai, ende nuk e ka pranuar raportin zyrtar nga njesit pėrkatės.

“Njesiti Kundėr Krimeve Ekonomike dhe Korrupsionit ka arrestuar njė person nėn dyshimin pėr mitmarrje dhe keqpėrdorim tė detyrės zyrtare. Bėhėt fjalė pėr njė rast ku ky i dyshuar ishte angazhuar nga Gjykata nė njė rast nė cilėsi tė ekspertit pėr vlerėsimin e demit. Akoma nuk jemi njoftuar zyrtarisht me rastin, nuk e kemi marrė raportin nga njesiti qė ėshtė duke u marrė me rastin”, tha kapiteni Kelani.

Nga ana tjetėr, mesohet sė i rrestuari, Ruzhdi Sefa, i lindur mė 1 nėntor 1952 nė Gjakovė, ėshtė magjistėr i shkencave elektroteknike, ligjėrues nė Fakultetit Teknik nė Prishtinė. Ai po ashtu sipas njė biografie tė tij nė internet, ka qenė edhe i burgosur politik.

Komentet

Komente (3) | Kthehu

sot per ftyr sja nin kuj se me rujt nderin ne turli mnure nuk bohen kto qudira mos me vjedh mos me mashtrue mos me shku punve te marres kurr nuk gabon njeiu as nuk perfundon ne burg po asht i respektum prej zoti e robi e tash mos nvet si me shkoll si pa shkoll po bojn bash qa tju vjen ndor turp i madh per shqiptarhane

bora @ 23/10/2012 19:04

ESHT ARDH KOHA MOS MEJ BESU ASKUJ,NJI NJERI QE ESHT ME FAKULTET,QKA BAJNE KETA TE TJERET.MARRI PER KETA,,KETI JA KISHA PRE DY DUART,SE ME JA LANE NJENEN ,VJEDH PERSERI,MAJMI.....

DERVISH MUSA1 @ 21/10/2012 16:03

Larg i ka shku ketij pa e arrestu, shpresoj ta hetojne edhe per marrje te mitos ne UP pasi qe mer mito edhe per provime nga studentet.

Jehona @ 19/10/2012 23:43