Kronikė e Zezė

Vazhdon rrėfimi tronditės i kasapit: Muhameti m’i sillte vetė vajzat

Bota Sot | 13.10.2012 15:03
Vazhdon rrëfimi tronditës i kasapit: Muhameti m’i sillte vetë vajzat

(I plotėsuar 16 tetor) - Histori qė ngjajnė dhe qė pėrsėriten, po jo fatet. Teksa pėrpiqesh tė hetosh mė tej si ka mundur ta pėrdhunojė Ajshe Vatėn dhe motrėn e saj, monstra 80-vjeēare nga “4 rrugėt e Shijakut”, zbulon se ka qenė i ati qė i linte vajzat tė shkonin nė shtėpinė e Shaban Norjes, atėherė kur ai e kishte tė shoqen gjallė.

Pėr vite me radhė familjet Vata dhe Norja kishin hyrje-dalje. Babai i Ajshe Vatės, Muhameti, qė sot i bie kokės me grushte pėr fatin e zi tė tė bijave dhe rolin e tij nė tė gjithė kėtė histori, rezulton tė kishte dhėnė bekimin e tij pėr vajzat qė shkonin nė shtėpinė Shaban Norjes.

Periudha e kėsaj marrėdhėnieje miqėsore pėrkon me deklaratėn e Shabanit pėr kryerjen e marrėdhėnies sė parė seksuale tė dhunshme me tė miturėn Ajshe Vata dhe prishjen e miqėsisė me Muhamet Vatėn. Janė hetimet qė kanė zbardhur plotėsisht fillimin e historisė, si dhe deklarimet e tė njohurve tė dy familjeve. Nė fund tė viteve ‘90, fillim tė vitit 2000 Muhamet Vata u vendos nė fshatin Vėllazėrim tė Komunės Xhafzotaj nė kėrkim tė njė jete mė tė mirė.

Donte tė linte pas fshatin e largėt Surroj tė Kukėsit pėr t’u mundėsuar fėmijėve tė vet njė jetė tė re, mė shumė mundėsi pėr tė tashmen dhe tė ardhmen, njė vendim qė sot kur bėn bilancin e kėtyre viteve do tė kishte dashur t’i kthehej pas, nė emėr tė sigurisė dhe mbrojtjes sė jetės e nderit tė nėpėrkėmbur nė vendin ku u vendos dhe nga njeriu tė cilit i besoi. Pak vite mė parė mėsoi se ai i kishte marrė nderin e njėrės prej vajzave, qė familja e burrit ia ktheu nė shtėpi vetėm njė ditė pas dasme. Atėherė vendosi tė ndėrpresė ēdo marrėdhėnie me Shaban Norjen. U konfliktua keqazi me tė, por nuk e denoncoi, pasi thellė brenda vetes Muhamet Vatėn e brente ndėrgjegjja qė kishte kontribuar pa dashje nė abuzimin seksual tė sė bijės duke ia dhėnė si nė njė pjatė tė artė tė bijėn. Asnjėherė nuk do tė mendonte qė maniaku seksual kishte bėrė tė njėjtėn gjė dhe me vajzėn tjetėr, Ajshen tek e cila Muhameti kishte varur tė gjitha shpresat pėr t’i dhėnė edukim dhe tė gjithė mbėshtetjen e mbrojtjen e tij. Ishte i pėrkushtuar ndaj saj dhe kujdesej duke e shoqėruar dhe vėzhguar nė ēdo lėvizje qė ajo tė mos pėsonte tė njėjtin fat si e motra nga ndonjė person tjetėr abuzues. Por e keqja kishte ndodhur dhe Muhameti e mori vesh vetėm pas kapjes sė vrasėsit nga policia. Familjarėt e Vatės dhe banorė tė tjerė tė fshatit tregojnė se me tė mbėrritur nė Durrės, Muhameti ngriti njė shtėpi-barake aq sa pėr tė futur kokėn, si mijėra tė ardhur tė tjerė nė zonat e Durrėsit e Tiranės dhe mė pas nisi tė punojė fort pėr tė ndėrtuar njė shtėpi tė re dhe arritur mirėqenien pėr familjen e vet. Ai punoi si elektroauto dhe siguroi njė emėr tė mirė si profesionist nė zonė dhe tė gjithė e njohin. Nisi tė rimėkėmbej ekonomikisht aq sa bleu tokėn dhe mė pas ndėrtoi sė bashku me tė vėllain njė vilė tė bukur trekatėshe qė bie nė sy nė tė gjithė zonėn.

Nė krye tė rrugės qė tė ēon nė rrugėn ku ndodhet vila dhe servisi i tij, pikėrisht aty ku ngre krye tabela qė reklamon biznesin e Muhamet Vatės si elektroauto ndodhet ndėrtimi-njėdhomėsh famėkeq ku plaku Norja qėndronte netėve me Ajshe Vatėn, tė cilėn e detyronte tė dilte nga shtėpia, atėherė kur i gjithė fshati shuante dritat dhe mbyllej nė terrin e natės. Pikėrisht nė kėtė ambient tė lyer me tė bardhė nga jashtė e tė ndyrė nga brenda u gjetėn dhe mjaft prova materiale qė ēuan nė zbardhjen e autorėsisė sė krimit.

Reagimet e banorėve

Njė ditė pas tronditjes sė marrė nga lajmi pėr identitetin e vrasėsit, njerėzit duken mė tė qetė pėr tė folur dhe pėr t’i thirrur kujtesės nė lidhje me protagonistėt e kėsaj ngjarjeje tė tmerrshme. Ata tregojnė lidhjen mes Muhamet Vatės dhe Shaban Norjes. Befasohesh kur dėgjon nga persona tė ndryshėm nė fshat se vajzat e Muhametit kur ishin mė tė vogla shkonin e qėndronin shpesh nė shtėpinė e Norjes, madje ndonjėherė dhe flinin atje. Ai i merrte vajzat dhe me motorin me tė cilin lėvizte zakonisht dhe i ēonte nė shtėpinė e vet te “Katėr Rrugėt e Shijakut” nė mėnyrė qė ato tė ndihmonin edhe tė shoqen e tij nė punėt e shtėpisė.

Kjo afri mes dy familjeve ka vijuar pėr vite me radhė, deri nė momentin kur kthimi nė shtėpi i sė bijės nga njerėzit e burrit pak orė pas dasmės e ka zgjuar Muhametin, por jo aq sa ta denoncojė Norjen. Ėshtė konfliktuar me tė pėr marrjen e virgjėrisė sė tė bijės e cila ėshtė detyruar tė nxjerrė emrin e plakut, vetėm kur familjarėt e saj i kanė kėrkuar me insistim kush ishte personi qė i mori nderin, shkak qė i turpėroi pasi ua ktheu vajzėn nė shtėpi.

Ashtu si me Ajshen dhe vajza tjetėr ishte abuzuar seksualisht nga Shabani, atėherė kur vetė babai i lejonte tė shkonin nė shtėpinė e monstrės duke pasur besim tė plotė tek ai dhe mosha e tij. Po plaku maniak e ka shpėrdoruar keqazi besimin, ndėrsa po hetohet nėse nė dijeni pėr kėto akte tė turpshme ishte dhe i biri, i cili tė dielėn ėshtė deklaruar nga policia si person qė ka bashkėpunuar pėr tė mundėsuar kontrollin e vendeve ku i ati fshihte sendet e tij.

Tėrhiqet koka, familjarėt nė dyshim pėr ceremoninė

Koka e Ajshe Vatės ėshtė tėrhequr nga morgu i spitalit nga gjyshi i saj. E vendosur nė njė arkivol tė vogėl, pjesa tjetėr e trupit ka udhėtuar pėr t’u kthyer sėrish nė shtėpinė e saj, ndėrsa mėsohet se familjarėt kanė vendosur ta varrosin pranė trupit, por nuk dihet ende nėse do tė ketė ceremoni tė tjera familjare pėrkujtimore pėr 18-vjeēaren.

Ndėrkohė, raporti mjeko-ligjor ka dėshmuar se vrasja e viktimės ka ardhur si pasojė e tė shtėnės me armė zjarri. Nė ēastin qė asaj i ėshtė prerė koka, ka qenė pa jetė dhe nuk e ka pėrjetuar kėtė akt makabėr, qė sipas Norjes, ia kishte sugjeruar vetė atij pėr tė vėshtirėsuar identitetin e saj. Plumbi, sipas burime nga grupi hetimor, kishte dalje nė syrin e majtė. Nė trup vajzės iu gjetėn veshje qė i kishte dhuruar Shaban Norja, i cili ka deklaruar se pas dhunimit tė parė seksual, vajza e vazhdoi me vullnetin e saj raportin me tė, gjė qė vazhdon tė vihet nė dyshim nga grupi hetimor i ēėshtjes. Hetimi po tenton tė zbardhė rolin e personave tė tjerė, pėrfshirė dhe djalin e Shabanit, Nard Norjen, i cili mėsohet se disa muaj mė parė ėshtė kthyer nė vend. Ai jeton bashkė me familjen nė Itali.

Bėmat e 80-vjeēarit, mblidhen dėshmitė

Gra tė tjera nė fshat, mbi tė dyzetat, duket sikur kėrkojnė t’i dalin nė mbrojtje tė moshuarit. Thonė se Shabani ishte njė burrė shumė i mirė dhe i gjindshėm. Ata nuk e kanė njohur kurrė pėr burrė tė keq. E ndėrsa i pyet nėse i ka dalė zėri nė fshat pėr ngacmimin e grave, pranojnė se ishte ca qejfli. “Po kush burrė nuk ėshtė kur gjen…” shton njė tjetėr dhe largohet me shpejtėsi kur pyetet nėse di ndonjė gjė konkrete. Muret e shtėpisė sė tij nė Katėr rrugėt e Shijakut dhe tė njėdhomėshit prej betoni ndėrtuar buzė rrugės, fare pranė postbllokut hekurudhor dhe shtėpisė sė viktimės dinė shumė pėr historitė e tij, po muret nuk kanė gojė. Njerėzit po, prandaj vijojnė tė mblidhen dėshmi mbi bėmat e 80-vjeēarit, po duke qenė tė kujdesshėm tė mospėrbalten tė tjera gra e vajza tė dhunuara prej tij. Dyshimet nė shumė familje tė zonės gjithsesi janė ngritur.

* * * * * *

Detaje tė reja, "monstra" kishte dhunuar edhe motrėn e madhe tė Aishes

I moshuari ka hapur gojėn dhe ka rrėfyer se abuzonte prej vitesh me viktimėn, duke befasuar me gjakftohtėsinė e rrėfimit. Ai ka deklaruar se kishte mė shumė se katėr vite qė abuzonte me viktimėn, qė kur vajza ndiqte ende arsimin 9-vjeēar.

Nė rrėfimin e tij, Norja ka thėnė se nė atė kohė e kishte pėrdhunuar atė, por mė pas Ajshe Vata shkonte me dėshirė pėr tė kryer marrėdhėnie seksuale me tė. “Unė jam babai i fėmijės sė saj. Kur mė tha qė ėshtė me barrė, nuk e besova, pastaj i kėrkova menjėherė tė hiqte fėmijėn, por ajo kundėrshtonte. Nuk donte. ‘Mė mirė mė vrit se tė heq fėmijėn’”.

Njė rrėfim ngjethės dhe qė ka llahtarisur marrėsit e dėshmisė me ftohtėsinė e rrėfimit, nga i cili rezulton se viktima ia ka sugjeruar vetė mėnyrėn e vrasjes: “Nė fillim e kam marrė me dhunė, pastaj ajo vinte vetė. Unė kam pasur marrėdhėnie edhe me gra tė tjera nė lagje. Ajshja erdhi dhe mė tha qė ishte shtatzėnė, nuk e besova, bleva diku nė farmaci njė nga ato testet dhe ajo ishte ashtu siē tha. I thashė nxirre fėmijėn, por ajo nuk pranoi. E lamė qė do tė takoheshim ku shkonim gjithmonė, aty ku ju gjetėt rrobat e saj dhe tė miat. Ajo tha mė vrit se nuk e abortoj fėmijėn. Mė vrit dhe ma pre kokėn. Hidhe, ma fshih qė mos ta gjejnė e mos tė kuptojnė se jam unė. E qėllova me pistoletė atė natė dhe pastaj ia preva dhe ia flaka kokėn tutje”. Takimet e tyre bėheshin nė njė tip kabine qė mbyllej me qepen dhe qė i pėrkiste Shabanit.

Natėn e krimit tė dy e kishin lėnė tė takoheshin jashtė shtėpisė sė vajzės, por kur janė takuar, vajza ka nisur tė debatojė, ndėrsa ai i bindur pėr kokėfortėsinė e vajzės qė ishte kundėr abortit, kishte marrė masat. Me vete mbante pistoletėn dhe mjetin prerės. “E qėllova nė kokė dhe pastaj ia preva kokėn”, ka deklaruar, ndėrsa nė rrobat e tij janė vėnė re edhe njolla gjaku qė dėshmojnė, sipas policisė, autorėsinė e krimit. Mbetet ende e pashpjegueshme se si nuk ėshtė dėgjuar nga askush krisma e pistoletės nė njė zonė tė banuar. Edhe pse nė njė arė misri, nė anėn tjetėr tė shinave ndodhen shtėpi, pėrfshirė dhe atė tė viktimės, aq mė tepėr qė babai i viktimės deklaron se kishte dalė pėr ta kėrkuar tė bijėn nėpėr natė dhe kishte njerėz zgjuar.

Nė dėshminė e dhėnė nė polici, ai ka treguar se ka abuzuar seksualisht edhe me disa gra tė tjera nė fshat, mes tė cilave dyshohet tė jetė dhe njė nga motrat mė tė mėdha tė Ajshes, Valbona. E martuar disa vite mė parė, ajo ishte kthyer shpejt nė shtėpi, pasi i shoqi nuk ka mundur ta pranojė kur e ka konstatuar tė defloruar nė natėn e parė tė martesės. Vajza mėsohet se kishte pranuar nė shtėpi se ishte pėrdhunuar kur ishte e vogėl nga njė i moshuar nė fshat, por familja nuk ka dashur ta ngacmojė mė tej kėtė ngjarje, duke i hapur rrugė njė tjetėr abuzimi tė Shaban Norjes. Ka qenė pikėrisht marrja nė pyetje e motrės sė Ajshes, menjėherė pas gjetjes sė trupit tė saj qė ka ēuar drejt zbardhjes sė krimit dhe ndalimin e maniakut seksual qė vrau studenten e vitit tė parė tė Infermierisė dhe zhduku pėr katėr ditė rresht kokėn e prerė tė saj.

Frika nga hasmėria, djali i Shabanit ndihmoi policinė

Forca tė shumta policie ndodhen nė Xhafzotaj tė Durrėsit pėr tė shmangur njė hasmėri tė mundshme dhe tė menjėhershme mes Vatėve dhe Norjas. E ndėrsa 80-vjeēari Norja ndodhet nė Komisariatin e Policisė sė Durrėsit, autoritetet policore kanė nisur t’i frikėsohen njė hakmarrjeje tė mundshme nė fshat.

Madje burime policore kanė nisur tė deklarojnė dhe se nė kapjen e 80-vjeēarit ka pasur njė rol tė rėndėsishėm edhe djali i tij, Nard Norja, qė ėshtė kthyer pak ditė mė parė nga Italia, ku jeton me familjen pėr tė zbehur ēdo hakmarrje tė mundshme ndaj familjes sė djalit tė Shabanit. I biri ka dhėnė detaje mbi ecejaket e tė atit, shtėpinė dhe kabinėn ku u gjetėn veshjet e viktimės dhe tė Norjes. Lindja e njė hasmėrie nė fshatin e dalluar pėr bashkėjetesėn e paqtė ndėr vite ka krijuar tension nė fshatin Vėllazėrim tė Komunės sė Xhafzotajt, atje ku banon familja Vata dhe Shaban Norja.

Ndėrkaq, mes banorėsh lajmi se 80-vjeēari ėshtė autor i vrasjes i lė tė ēuditur dhe mosbesues tė gjithė banorėt.

“Ishte burrė i qetė. Nuk e njoh pėr tė keq. Burrė zotni. Ne e njohim njė njeri tė mirė, po nuk njihet njeriu”, thonė bashkėfshatarė tė ndryshėm tė tij, ndėrsa gratė e pakta qė sheh nė rrugėt e fshatit pasdite nuk duan tė flasin pėr tė.

Tė tjerė nėn zė thonė se ka qenė problematik dhe ngacmonte shpesh gratė e fshatit, po me kujdes. Ajo qė ka ndodhur nė fshat dhe zhvillimet e ditėve tė fundit qė ēuan nė ndalimin e njė bashkėfshatari i kanė lėnė tė habitur shumė prej tyre, pasi nė asnjė rast nuk kanė mundur tė bėjnė njė lidhje mes 18-vjeēares Vata dhe 80-vjeēarit Norja, aq mė tepėr qė raportet mes tyre tė zgjasnin prej muajsh. Dy familjet njiheshin mirė midis tyre dhe rreth 12 vjet mė parė, kur familja e Muhamet Vatės u zhvendos nga Surroj i Kukėsit drejt Xhafzotajt pėr njė jetė mė tė mirė, bleu tokė nga autori i dyshuar. Njeriu qė mendohej se u dha mundėsinė pėr tė qenė zot tė tokės ku u vendosėn, rezulton deri tani tė jetė autori i tragjedisė sė Vatėve. Dhe jo vetėm Ajshja, por dyshohet se 80-vjeēari pak vite mė parė ka abuzuar edhe me njė tjetėr vajzė tė Muhametit, njeriut qė ishte i dyshuari i parė pėr krimin e rėndė. Shabani jetonte vetėm pas vdekjes sė tė shoqes vite mė parė, ndėrsa djali me tė shoqen dhe dy fėmijėt me tė cilėt rrinte, kishte emigruar nė Itali.

80-vjeēari: Aishen e vrava, se mė fajėsonte mua pėr barrėn

"E qėllova me plumb nga pas dhe pastaj ia preva kokėn me sėpatė. Kokėn e keni te ferrat pranė arės me misėr”. Ky ka qenė deklarimi i tmerrshėm i Shaban Norjes, 80 vjeē, qė zbardhi ngjarjen makabre tė masakrimit tė 18-vjeēares Aishe Vata nga Xhafzotaj i Durrėsit, mė 11 tetor 2012.

Hetimet e bėra nga Policia e Durrėsit bėnė tė mundur qė, 4 ditė pas ngjarjes, tė zbulohet autori, i cili tashmė ka pranuar fajėsinė. Nė shtėpinė e tė moshuarit janė gjetur rrobat me gjakun e sė resė, ndėrsa po kėrkohen nga policia sėpata dhe pistoleta. Shaban Norja ka pranuar se ka pasur marrėdhėnie me viktimėn, ndėrsa burime tė policisė thonė se Aishia ka qenė viktimė e abuzimit nga ana e tė moshuarit qė nė moshėn 14 vjeēe.

80- vjeēari rezulton tė jetė edhe babai i fėmijės qė mbante nė bark viktima, e cila nė momentin e vrasjes ishte 11-javėshe shtatzėnė. Sipas deponimit nė polici, ky ka qenė edhe shkaku kryesor i debateve tė bėra mes tyre, qė u pėrshkallėzua mė pas nė masakrimin e sė resė. Sipas policisė, koka e vajzės u gjet rreth 100 metra nga vendi ku u gjet trupi i saj. Shaban Selim Norja, ishte person i dėnuar mė parė me 9 vjet burgim, pėr vrasje tė mbetur nė tentativė.

Shaban Norja, 80-vjeēari qė pranoi se ka vrarė 18- vjeēaren Aishe Vata, ka rrėfyer gjakftohtė para policisė sė Durrėsit, natėn e ngjarjes. “Gazeta Shqiptare” mundi tė zbardhė dėshminė e tij, ku ai pohon detaje tė lidhjes me vajzėn.

Sa kohė kishit qė takoheshit me Aishe Vatėn dhe ku takoheshit?
Ka njė kohė tė gjatė, disa vjet u bėnė. Takoheshim tek shtėpia qė ėshtė nė anė tė rrugės. Ajo dilte natėn, ishte njė raport me dėshirė. Atė natė e kishim lėnė tė takoheshim sėrish nė orėn 11, kur tė sajėt tė ishin nė gjumė. Unė kalova me motor, dhe e prita tek ara me misėr. Aishia erdhi me rrobat qė i kisha blerė unė, ia kisha bėrė unė dhuratė ca ditė mė parė. Shapkat i kishte marrė nė dorė.
Ēfarė kishit pėr tė sqaruar atė natė? Pse tek ara me misėr dhe jo nė shtėpinė nė anė tė rrugės? Pse e keni vrarė?
Erdhi dhe ishte shumė e nxehur. Mė tha qė do t’ia merrte vesh familja qė ishte shtatzėnė. Mė tha t’i gjeja njė zgjidhje qė atė natė. Unė e doja, e dija qė fėmija ishte imi, nuk kisha asnjė dyshim.
Patėt raport seksual atė natė?
U puthėm dhe u pėrqafuam, por vetėm kaq, sepse ajo ishte e nevrikosur.
Pse ishte e nevrikosur, pse e vratė?
Mė pas u zumė shumė keq. Mė tha qe do t’i tregonte babait tė saj se ēfarė i kishte ndodhur. Iu luta tė qetėsohej, duke i thėnė qė do tė shkonte nė shkollė tė lartė dhe do gjente njė mundėsi pėr tė hequr fėmijėn. Mė tha se nuk do tė mundej dot ta hiqte, pa e marrė vesh familja e saj. Nė dijeninė time ajo nuk i kishte thėnė askujt pėr lidhjen qė kishim pasur ne. Unė i thashė tė abortonte, ta hiqte. Do ta gjente njė mundėsi, por ajo filloi tė mė akuzonte mua pėr tė gjitha. Nuk durova mė, por nxora pistoletėn dhe e qėllova pas koke. Kisha edhe njė sėpatė nė motor. Shkova e mora dhe i rashė me njė sėpatė nė kokė. Mė pas, ia mora kokėn, e mbėshtolla me tri qese dhe e hodha nė njė ferrė aty afėr. E hodha nė mes tė ferrave tė mbėshtjellė, qė tė mos kishin mundėsi qentė pėr ta ngrėnė. U sigurova qė koka ishte nė mes tė ferrave dhe nuk kishte asnjė mundėsi qė tė pikasej nga qentė. Trupin e saj e fshiva, qė tė mos kishte njolla gjaku. Ishte aq e bukur, aq e mirė.
Ku janė armėt e krimit, ku shkuat mė pas?
E lashė atje nė arė, dhe mora sėpatėn e pistoletėn qė e mbaja gjithmonė me vete e i hipa motorit. Sėpatėn e kam hedhur nė ferra, pasi hodha kokėn. Aty afėr. Shkova nė shtėpinė qė kam nė ruajtje, hoqa xhupin, se ishte mbuluar nga gjaku, dhe e lashė aty. Me motor shkova deri tek katėr rrugėt, dhe nė lumin Erzen kam hedhur pistoletėn qė e qėllova. Shkova dhe ndenja nė shtėpinė time mė pas.
Si u njohėt me vajzėn?
Ishte shumė e thjeshtė. Mua njė bashkėfshatar mė ka lėnė nė ruajtje tė tokės dhe tė njė banese aty pranė. Vajza kishte shtėpinė aty. Ne nė fakt me familjen e saj nuk flisnim, sepse ashtu kemi pasur njė konflikt nė vitin 2008. Por Aishia vinte me dėshirė, ne kishim marrėdhėnie seksuale me pėlqimin e njėri-tjetrit. Ajo vinte nė shtėpinė qė unė kisha nė ruajtje. Ishte vajzė e mirė, e urtė, e bukur, por unė nuk kisha si ta merrja pėr grua, sepse ishte shumė e vogėl para meje, as tė mbaja fėmijė.

HETIMI
Vetėm pasi ėshtė shoqėruar pėr herė tė dytė nė polici, dhe pas 12 orėsh tė marra nė pyetje, Shaban Norja, njė ishi dėnuar me 9 vjet pėr vrasje nė tentativė, ka pranuar krimin makabėr tė kryer mbi 18- vjeēaren Aishe Vata. Hetuesit kanė bėrė tė ditur se ishte familja dhe babai i saj, ata tė cilėt ngritėn dyshimin e madh pėr kapjen e autorit 80-vjeēar Norja, i cili ishte roje i njė banese tė vogėl dhe njė sipėrfaqeje toke pranė banesės sė familjes Vata. Policia, mes 40 tė shoqėruarve, ishte e bindur qė nė fillim se ai mund tė ishte personi qė kishte bėrė krimin, por mospasja e provave, ka bėrė qė herėn e parė tė lihej i lirė. Hetuesit e kanė shoqėruar menjėherė pas gjetjes sė trupit tė viktimės, ditėn e enjte, mė 11 tetor 2012, Shaban Norjen. 80-vjeēari kishte pranuar se kishte pasur me vajzėn raporte intime prej disa kohėsh, por kishte mohuar kategorikisht se ai mund tė ishte vrasėsi. Kjo ka bėrė qė Shaban Norja tė mbahej 24 orė nėn vėzhgim nga Policia e Durrėsit pas daljes sė tij nga dhomat e shoqėrimit. Mosgjetja e asnjė tė dhėne e ka ēuar policinė sėrish nė dyert e tij, mesnatėn e sė shtunės, duke e shoqėruar nė polici si tė dyshuarin kryesor tė vrasjes sė vajzės shtatzėnė. Vetėm pas 12 orėsh nė pyetje pėrballė njė grupi hetimor me inspektorė nga Drejtoria e Pėrgjithshme dhe ajo e Durrėsit, Shaban Norja ka pranuar krimin gjakftohtė.
I gjendet koka studentes. E vrau fqinji 80-vjeēar

Zbardhet misteri i vrasjes makabėr tė 18-vjecares, Aishe Vata nė Xhafzotaj tė Durrėsit. Policia e Durrėsit nė bashkėpunim me policinė e krimeve tė rėnda kanė gjetur prova tė pakontestueshme, tė cilat vėrtetojnė se autor i krimit ėshti fqinji i familjes Vata, njė 80-vjecar i quajtur Shaban Norja.

Policia e Durrėsit ka ndaluar njė person, i cili dyshohet pėr vrasjen makabėr tė 18-vjeēares Aishe Vatės dhe ka gjetur kokėn e tė ndjerės, fshehur nė njė arė me misėr.

Mėsohet se personi i dyshuar qė sapo ėshtė arrestuar, Shaban Norja njė burrė 80 vjecar, ėshtė bashkėfshatar i 18-vjeēares sė vrarė dhe arma e krimit i ėshtė gjetur nė banesė.
Hetimet flasin pėr njė lidhje mes vajzės dhe tė dyshuarit qė momentalisht ėshtė ndaluar, lidhje seksuale e filluar prej katėr vjetėsh.
Arrestimi i plakut vjen ndėrsa policia kėto ditė hodhi si pistė hetimi edhe pėrfshirjen e tė atit tė viktimės. Ekspertėt vlerėsojnė se kjo mund tė ketė qenė njė taktikė policore qė rėndom pėrdoret pėr tė shpėrndarė vėmendjen nga investigimi policor, me qėllim grumbullim provash tė pakundėrshtueshme.
"Koka e vajzės Aishe Vata ėshtė gjetur afėr vendit tė krimit tek njė parcelė me misėr dhe u zbulua pas ndalimit tė 80 vjecarit Shaban Selim Norja, banues ne fshatin Xhafzotaj, rrethi Durrės", deklaroi policia e Durrėsit pasditen e sotme.

Tė dyshuarit Shaban Norja, fqinjė me familjen Vata, i dėnuar mė parė me 9 vjet burg pėr vrasje tė mbetur nė tentativė, iu gjetėn dhe njolla gjaku tek teshat e plakut. Gjurmėt e gjakut u pėrputhėn me gjakun e viktimės.
E ndjera fillimisht ėshtė qėlluar me pistoletė nė kokė. Mė pas i ėshtė prerė koka dhe ėshtė fshehur nė arėn me misėr.
Sipas hetimit dyshohet se plaku ishte dhe babai i bebes me tė cilėn studentja ishgte shtatzėnė tremuajshe.
Hetimi nxjerr se Shaban Norja prej katėr vitesh abuzonte seksualisht me vajzėn qė u gjet e masakruar dhe pa kokė.
Nė lidhje me kėtė krim makabėr policia kishte marrė nė pyetje edhe disa dhjetėra persona tė tjerė nga fshati Xhafzotaj i Durrėsit, ku u gjet e vrarė para pak ditėsh 18-vjeēarja Aishe Vata.
Ekspertiza e parė mbi trupin pa kokė tė 18 vjeēares evidentoi se ajo ishte shtatzėnė nė muajin e tretė.
Kujtojmė kėtu se Aishe Vata e cila nė verė kishte mbaruar shkollėn e mesme nė Medrese, u gjet pa kokė nė njė arė tė mbjellė me misėr pranė banesės sė saj nga babai Muhamed Vata, i cili i shokuar nga skena horror lajmėroi tė afėrmit dhe menjėherė edhe policinė.

Muhamet Vata gjeti trupin e Aishes nė njė parcelė toke pranė shtėpisė, teksa prehej e pajetė mes gjakut e dheut...por trupit i mungonte koka.

Sipas dėshmive tė mbledhura nga policia vajza kishte dalė pas mesnate nga shtėpia me tė brendshme dhe kėmishė nate hedhur sipėr, ē’ka ka thelluar dyshimet se ajo mund tė jetė ekzekutuar nga personi me tė cilin kishte lidhje intime.

Nga ana e policisė vijoi kontrolli i gjithė zonės pėrreth Xhafzotaj pėr gjetjen e kokės, ndėrsa trupi i saj ishte goditur disa herė me thika dhe mė pas i ishte prerė koka.

Sakaq, nuk dihet ende se si dhe pse e ndjera ka dalė pas mesnate nga banesa, a e dinin prindėrit, dhe pse kishte dalė me tė brendshme...pikėpyetjet pėr ekzekutimin horror tė Aishe Vatės, tė cilat nuk kanė marrė ende pėrgjigje.

Masakrimi i Aishes, zgjerohen pistat e hetimit
Policia zgjeron pistat e hetimit nė lidhje me vrasjen e vajzės 18-vjecare, Ajshe Vata. Fillimisht hetimet ishin pėrqėndruar nė pistėn e vrasjes tė shkaktuar prej pasionit. Ajo qė e forcon kėtė pistė hetimi ėshtė fakti qė ajo ka qėnė shtatzėnė 11 javėshe dhe nga kjo mund tė kėtė patur njė konflikt me babain e fėmijės, e nė kėto kushte ai mund ta kėtė vrarė. Por ajo qė mund tė zgjidhė kėtė dilemė ėshtė ekspertiza e ADN-sė sė embrionit tė fėmijės, pasi ndoshta kjo ekspertizė mund ta lidhė me autorin e krimit.

Njė tjetėr pistė tė cilėn policia po e ndjek ėshtė edhe krimi brenda familjes, i cili mund tė ketė ardhur si pasojė e lidhjes sė fshehtė dhe shtatzanisė sė vajzės, por gjatė marrjes nė pyetje tė familjarėve dėshmitė e tyre kanė korresponduar, gjė qė e rrėzon njė dyshim tė tillė. Gjithashtu hetuesit janė pėrqėndruar edhe nė hetimin e njė piste tė tretė, e cila ka tė bėje me njė hakmarrje pėr moral. Kjo pėr faktin se Ajshja ka mbetur shtatzėnė gjatė kohės sė agjėrimit dhe pėr mė tepėr ende e pamartuar gjė kjo qė mund tė ketė shkaktuar zemėrim tek personat qė e njihnin.

Nga ekspertizat qė i janė bėrė trupit pa kokė tė 18-vjeēares shihet se asaj nuk i ėshtė dėmtuar aspak trupi, por vetėm i ėshtė prerė koka. Kjo ka bėrė qė policia tė ngrejė dyshimet qė mund tė ketė qėnė njė dorė profesioniste dhe pse jo njė kasap. Ndėrkohė bėhet me dije sė policia e Durrėsit deri mė tani ka arrestuar 40 persona qė mund tė kenė dijeni pėr vrasjen makabre. Ajshe Vata nuk pėrdorte telefon, por ishte aktive nė rrjetin social facebook.

Pėr kėtė policia ka shoqėruar shokėt e saj nė facebook, duke i pyetur mbi ēdo gjė qė mund tė dinin pėr vajzėn. Ajshe Vata u gjet e vdekur ditėn e enjte, vetėm pak metra larg shtėpisė sė saj e vdekur pa kokė. Dy ditė pas krimit makabėr ende nuk i ėshtė bėrė njė identifikim i vrasėsit, por sipas burimeve nga policia bregdetare po hetohet intensivisht pėr zbulimin e autorit tė krimit.

Ende mister vrasja e Aishes, autori me aftėsi kasapi

Aishe Vata, 18-vjeēarja e gjetur e masakruar dhe pa kokė, pak metra larg shtėpisė sė saj, nė zonėn e Xhafzotajt tė Durrėsit, ėshtė marrė zvarrė pėr flokėsh, ėshtė vėnė me fytyrė pėrdhe dhe i ėshtė prerė koka.

Grupi hetimor nga krimet e rėnda ka rindėrtuar ngjarjen e rėndė, por pa mundur tė sjellė identifikimin e krimit makabėr, pavarėsisht se dyshimet kryesore janė pėr njė krim pasioni, ku nuk pėrjashtohet njė person i Komunitetit Mysliman. Pėr kėtė arsye, Mjekėsia Ligjore ka marrė ADN-nė e embrionit qė mbartte 18-vjeēarja. Nga ana tjetėr, policia ka zbardhur itinerarin e vajzės gjatė ditės sė krimit dhe dėshminė e plotė tė babait tė viktimės para oficerit tė policisė gjyqėsore, e cila ka zhdukur momentalisht dyshimet pėr njė krim brenda familjes.

Fytyrėn pėrdhe qė ta vrasin

Sipas policisė, vajza ka shkuar me gjyshin nė Tiranė pėr tė bėrė regjistrimin nė shkollėn e lartė dhe mė pas ėshtė kthyer nė shtėpinė e saj. Gjatė rrugės, ajo nuk ka pasur ndonjė problem, ndėrkohė qė deri nė mbrėmje kishte qėndruar me babanė e saj. Rreth orės 23:00, ajo ka shkuar pėr tė fjetur gjumė dhe pak kohė mė vonė, ende nuk dihet motivi, por ajo ka dalė jashtė shtėpisė. Nė ato momente, policia mendon se nėpėrmjet rrjetit social “Facebook”, ajo ėshtė kėrkuar nga njė i njohur i saj dhe ėshtė larguar disa metra nga shtėpia. Mė pas, nė arėn me misėr, ajo mendohet se ka pasur konflikt me personin e paidentifikuar, i cili e ka kapur pėr flokėsh dhe e ka tėrhequr zvarrė. Nė njė moment, ai e ka vendosur me fytyrė pėrdhe, me qėllim, qė mos tė bėrtiste, ndėrkohė qė me thikė i ka prerė fytin. Gjatė kėsaj kohe, ai mendohet se i ka vendosur gjurin nė kurriz, me qėllim qė tė mos lėvizte. Kokėn, ia ka marrė me vete, ndėrkohė qė trupin e ka lėnė pėrmbys, tė paprekur. Kjo vėrtetohet edhe nga ekspertiza mjekoligjore, pasi nė trupin e vajzės nuk kishte plagė tė tjera.

Dėshmia e babait pėr vajzėn e tij

Pas gjetjes sė trupit, policia ka marrė nė pyetje, kryesisht babanė e viktimės, Muhamet Vatėn, i cili ka rrėfyer sesi kishte vėnė re mungesėn e vajzės nė shtėpi dhe kėrkimet e tij.

Sipas policisė, ai ka shpjeguar se rreth orės 01:00 tė mėngjesit, ai ishte zgjuar pėr nevojat e tij personale dhe kishte kontrolluar fėmijėt se mos zbuloheshin natėn edhe pėr shkakun se kishte njė vajzė tė vogėl. Kur ka hyrė nė dhomė, ai ka vėnė re se mungonte Aishja, kėshtu qė e ka kėrkuar nė dhomat e tjera, duke zgjuar edhe anėtarėt e tjerė tė familjes.

Mė pas, ai ka dalė tė kėrkojė rreth e rrotull shtėpisė pėr mungesėn e vajzės, por nga turpi se mos ajo kishte dalė fshehtas me ndonjė person, nuk ka njoftuar njeri, por ka kėrkuar nė zonėn pėrreth. Rreth orės 05:00 tė mėngjesit, babai i vajzės ka telefonuar tė gjithė tė afėrmit, me qėllim pėr tė treguar se ishte zhdukur vajza e tij, ndėrkohė qė ka vendosur tė mos njoftojė policinė. Ai ėshtė vėnė nė kontakt me uniformat blu, vetėm kur ka parė efektivėt, nė njė zonė pranė shtėpisė sė tij dhe ka njohur vajzėn pa kokė, e cila ishte e bija. Por, gjatė marrjes nė pyetje, ai ka mohuar tė dinte ndonjė lidhje intime tė vajzės, ashtu siē e kanė mohuar edhe motrat e saj, apo pjesėtarėt e tjerė tė familjes. Gjithashtu, ai ka deklaruar se nuk dinte ndonjė konflikt tė vajzės.

Ekspertiza dhe ADN-ja

Dyshimet e policisė janė bėrė edhe mė tė mjegullta kur ekspertiza ka provuar se viktima ishte 11-javėshe shtatzėnė. Kjo ka bėrė qė ekspertėt tė mbajnė edhe njė kampion ADN-je pėr embrionin, me qėllim qė nėse ky krim zbulohet tė bėhet krahasimi i saj. Mjekėsia Ligjore ka konstatuar se akti kriminal i prerjes sė kokės sė 18-vjeēares Aishe Vata ėshtė realizuar nga persona profesionistė, tė njėjtė me aftėsinė e njė kasapi. Ajo qė ka befasuar mjekėt ligjore ka tė bėjė me faktin se viktima nuk ėshtė dėmtuar nė asnjė pjesė tė trupit tė saj, por thjesht ėshtė marrė prej flokėsh dhe i ėshtė hequr koka me thikė. Pritet qė sė shpejti tė bėhet edhe profili psikologjik i autorit tė kėtij krimi makabėr.

Shoqėrohen mbi dyzet tė dyshuar

Gjatė dy ditėve nga momenti i ngjarjes sė rėndė, policia e Durrėsit ka shoqėruar mbi 40 persona pėr krimin e rėndė. Sipas burimeve zyrtare pranė policisė sė qytetit bregdetar, mėsohet se ajo nuk pėrdorte telefon, por vetėm faqen sociale tė “Facebook”. Policia tha se nuk ka mundur tė depėrtojė nė faqen e saj online, por ato qė ka vėnė re nė faqen kryesore, kanė qenė shokėt e saj, kryesisht nga Durrėsi, tė cilėt janė shoqėruar. Ata janė marrė nė pyetje pėr tė gjitha informacionet qė kishin lidhje me viktimėn, por sipas dėshmive tė mbledhura, tė gjithė e njihnin si vajzė tė rregullt, ndėrkohė qė asnjė prej tyre nuk dinte ndonjė lidhje intime tė saj.
Gjithashtu, policia ka shoqėruar tė dyshuar si tė dashur tė vajzės, siē ka qenė rasti i njė tė riu nga Shijaku, por edhe nė kėtė rast, ai ėshtė lėnė i lirė. Ndėrkaq, persona tė tjerė, qė kanė dhėnė dėshmi nė polici, janė edhe tė afėrm tė viktimės, tė cilėt janė pyetur nė lidhje me ndonjė konflikt tė vajzės ose njohje tė saj, por nė tė gjitha pistat ka pasur mungesė informacioni.

Pista e vetme, krim pasioni

E vetmja pistė qė ndiqet aktualisht nga policia bregdetare, e cila po ndihmohet nga specialistėt e krimeve tė rėnda nė Drejtorinė e Pėrgjithshme tė Policisė sė Shtetit ėshtė ajo e njė krimi pasioni. Sipas tė dhėnave, policia ka dyshime se vajza ka pasur ndonjė konflikt me tė atin e fėmijės, pasi ishte shtatzėnė, ku ata kanė debatuar dhe ajo nuk ka pranuar tė kryejė njė veprim tė tillė.

Nė kėto kushte, ai mund ta ketė vrarė, por nuk pėrjashtohet edhe mundėsia tjetėr e ndonjė xhelozie nga persona tė tjerė, ku nuk pėrjashtohen edhe ata tė Komunitetit Mysliman. Madje, pėr tė mbledhur sa mė shumė fakte pėr kėtė ngjarje, ekspertėt kanė shkuar sėrish nė vendin e ngjarjes, me qėllim grumbullimin e provave tė tjera dhe janė marrė nė pyetje shoqet e viktimės, nėse ajo ka pasur ndonjė njohje, pėlqim, apo shoqėrim, gjatė kohės qė ka qenė nė shkollėn e Medresesė. Megjithatė, policia pritet qė ditėt e ardhshme, pas pėrfundimit tė ekspertizės mjekoligjore tė konkretizojė mė shumė hetimet pėr krimin e rėndė qė u zbulua mėngjesin e tė enjtes, pavarėsisht se ende nuk ėshtė gjetur koka e viktimės.comments powered by Disqus