Kronikė e Zezė

Kthehet e rikuperuar studentja e aksidentuar

Bota Sot | 11.10.2012 21:57
Kthehet e rikuperuar studentja e aksidentuar

Florie Peci qėndroi 45 ditė nė koma, u kurua nė Vjenė

Rikthehet nė gjėndje tė mirė shėndetėsore, Florie Peci, njė prej 25 studentete e plagosura nė aksidentin tragjik tė Himarės, ku humbėn jetėn 13 studente tė Universitetit Aleksandėr Xhuvani nė Elbasan.

Studentet e fakultetit tė gjuhė letėrsisė ishin nė njė ekspeditė kur mesditėn e 21 majit autobusi I tyre doli nga rruga dhe pėrfundoi nė humnerė.

Florie Peci, ėshtė e fundmin nga studentet e plagosura qė rekuperohet nga plagėt e rėnda tė marra nė aksident. Ajo ėshtė kuruar nė njė spital tė specializuar nė Vjenė.

Ishin tė shumtė familjarėt dhe shoqet e Flories qė e kanė pritur nė aeroportin Nėnė Tereza nė Rinas. Bashkė me ta ishte dhe deputeti Rrahim Ēoba, i cili ka garantuar pėr kujdesin e vazhdueshėm pėr studenten deri nė rikuperimin e plotė.

Florie Peci, ka qėndruar 42 ditė nė koka, ndėrsa gjėndja e saj nė spitalin ushtarak, ku mbėrriti pas aksidentit paraqitej thuajse e pashpresė. Njė ditė pas aksidentit, Floria iu nėnshtrua njė ndėrhyjeje tė vėshtirė kirurgjikale

Ndėrsa nė 24 maj, bashkė me studenten Eriselda Gubere, ato u transportuan nė gjėndje koma nė njė klinikė tė specializuar nė Austri. Nė 15 qershor ka dalė nga koma Eriselda, ndėrsa Floria ka dalė nė 2 korrik.

Dy vajzat u vitituan nė spitalin vienez nė 15 qershor nga ministry I jashtėm nė atė kohė Edmond Hxhinasto, duke garantuar pėr vėmendjen e plotė tė shtetit shqiptar pėr rikuperimin e tyre. Sipas familjarėve dy vajzat janė vizituar duke patur kujdesin e qindra emigrantėve shqiptarė dhe kosovarė nė Austri.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus