Kthehet e rikuperuar studentja e aksidentuar - Bota Sot
Kthehet e rikuperuar studentja e aksidentuar

Kronikë e zezë

E enjte, 25 gusht 2016

Kthehet e rikuperuar studentja e aksidentuar

Më: 11 tetor 2012 Në ora: 21:57

Rikthehet në gjëndje të mirë shëndetësore, Florie Peci, një prej 25 studentete e plagosura në aksidentin tragjik të Himarës, ku humbën jetën 13 studente të Universitetit Aleksandër Xhuvani në Elbasan.

Studentet e fakultetit të gjuhë letërsisë ishin në një ekspeditë kur mesditën e 21 majit autobusi I tyre doli nga rruga dhe përfundoi në humnerë.

Florie Peci, është e fundmin nga studentet e plagosura që rekuperohet nga plagët e rënda të marra në aksident. Ajo është kuruar në një spital të specializuar në Vjenë.

Ishin të shumtë familjarët dhe shoqet e Flories që e kanë pritur në aeroportin Nënë Tereza në Rinas. Bashkë me ta ishte dhe deputeti Rrahim Çoba, i cili ka garantuar për kujdesin e vazhdueshëm për studenten deri në rikuperimin e plotë.

Florie Peci, ka qëndruar 42 ditë në koka, ndërsa gjëndja e saj në spitalin ushtarak, ku mbërriti pas aksidentit paraqitej thuajse e pashpresë. Një ditë pas aksidentit, Floria iu nënshtrua një ndërhyjeje të vështirë kirurgjikale

Ndërsa në 24 maj, bashkë me studenten Eriselda Gubere, ato u transportuan në gjëndje koma në një klinikë të specializuar në Austri. Në 15 qershor ka dalë nga koma Eriselda, ndërsa Floria ka dalë në 2 korrik.

Dy vajzat u vitituan në spitalin vienez në 15 qershor nga ministry I jashtëm në atë kohë Edmond Hxhinasto, duke garantuar për vëmendjen e plotë të shtetit shqiptar për rikuperimin e tyre. Sipas familjarëve dy vajzat janë vizituar duke patur kujdesin e qindra emigrantëve shqiptarë dhe kosovarë në Austri.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test