Kronikė e Zezė

Vrasja e trefishtė nė Korēė, i shoqi i Elivertės: E doja shumė, mė dehte me alkool qė tė mė tradhtonte

Bota Sot | 02.10.2012 13:35
Vrasja e trefishtë në Korçë, i shoqi i Elivertës: E doja shumë, më dehte me alkool që të më tradhtonte

Ngjarja e ndodhur nė Pogorie tė Korēės, ku mbetėn tė vrarė tre persona, ka pėrmasa tragji-komike.

Eliverta Ēoēka, 35 vjeēe, u ekzekutua nga i dashuri Viktor Rozani, 52 vjeē, teksa kryente marrėdhėnie me njė tė tretė, Feridon Bollgurin, 39 vjeē.

Pas kėsaj ngjarje, nė njė intervistė pėr gazetėn “Panorama”, Yllson Ēoēka, bashkėshorti “legjitim” i Elivertės, duket tepėr konfuz. Herė kėrkon tė vrasė vetėn pėr dashurinė ndaj tė shoqes, ndonėse e tradhtonte, herė e mallkon me sa fuqi ka.

“Nuk di ē’tė them doja tė vrisja veten kur mora vesh ngjarjen”, shprehet ai.

Ai shton: “Unė e kam dashur shumė, shumė madje. Edhe tani qė flas, e dua akoma. Mbetet nėna e djalit tim, qė ma la jetim. Ndaj, herė e mallkoj, herė e dashuroj. Por atė qė mė bėri, nuk ja fal dot”, pohon Yllsoni.

Tė dy bashkėshortėt kanė qenė tė celebruar mė parė me partnerė tė tjerė, dhe secili prej tyre ka pasur nga njė fėmijė, tė cilėt i kanė braktisur. Ndėrsa nga lidhja e tyre 10 vjeēare, ata kanė njė djalė 9 vjeēar, Florin.

Ai rrėfen jetėn me bashkėshorten dhe dyshimet e tij.

“Kam dyshuar, por nuk e kam kuptuar. Pėr hir tė sė vėrtetės duhet tė them se unė kam konsumuar shumė alkool. Ajo e dinte qė mė pėlqente pija dhe shpesh mė blinte shishe me raki dhe m’i vinte pėrpara. Mė bėnte tapė qė tė dilte rehat nga shtėpia. Duke pirė, unė humbja jetėn krejt. Grindesha kot sė koti me tė. Humbja edhe kohėn, nuk e merrja vesh orėn sa ishte. Pastaj mė kapte gjumi nga pija dhe nuk kuptoja nėse kishte qenė gjatė natės nė shtėpi apo jo. Nė mėngjes e gjeja nė shtėpi. Tani e kuptoj se nga harrohej ajo…”, luhatet bashkėshorti.

Nė varrimin e Elivertės kanė marrė pjesė edhe vjehrra me dy kunatat, por me sa duket askush nuk ka ndjerė ndonjė dhimbje pėr viktimėn, veēse detyrim pėr pėrcjelljen e kufomės.

“Kemi shpėtuar me pak fjalė”, janė shprehur gratė e Pogories, ndėrsa theksojnė se “Po tė ishte Ela gjallė, nuk do tė na e mbante t’i thoshim kėto”,pasi ajo cilėsohej nga ato si “shtriga qė ha burra”.

Tė vetmit qė nuk tė hedhin tutje, janė prindėrit, tė cilėt e morėn dhe e varrosėn tė bijėn.

“E kam vajzė tė vetme. Dritėn e syve tė mi. Nuk mund ta lija pa i bėrė nderimet e fundit. Ajo ėshtė vajza ime dhe si e tillė do e qaj dhe do e pėrcjell nga kjo jetė”, shprehet Agimi, babai i Elivertės pėr “Shekullin”

Familjet duket se nuk ushqejnė ndjenja hakmarrje, ndonėse bashkėshorti luhatet nė qėndrimet e tij.comments powered by Disqus