Kronikė e Zezė

Violonisti Latifi u mbyt duke shpėtuar njė grua

Bota Sot | 05.09.2012 08:37 • Beqir Sina , Southfield - Michigan
Violonisti Latifi u mbyt duke shpëtuar një grua

Mideltown – Connecticut - Trupi i violinistit Fatbardh Latifit, 33 vjeēar, (nga fshati Zhegėr i Gjilanit ėshtė i cili u gjet ditėn e diel rreth orės 11 natės ora lokale(ose 5 tė mėngjesit me kohėn nė Kosovė) rreth 100 metra nė jug tė urės "Putnam Bridge", pranė, vendit qė lokalizoi policia, dhe ku mendohej se ai u zhduk, kishte vdekur pasi ishte hedhur nė lumė sė bashku me shokėt e tij, nė pėrpjekje pėr ta shpėtuar njė grua.

Latifi vdiq gjatė fundjavės, teksa ai me njė grup shokėsh, po laheshin nė lumin "River Connecticut", sipas njė njoftimi pėr shtyp nga Departamenti i Policisė Wethersfield.

Policia tha se Fatbardh Latifi, 33 vjeē, ėshtė mbytur ditėn e diel pasi ai ėshtė hedhur nga njė varkė, me njė grup tė njerėzish pranė vendit tė quajtur nga vendasit Wethersfield Cove.

Latifi dhe tre tė tjerė kėrcyen nga barka ndėrsa panė njė grua qė ishte nė vėshtirėsi pėr jetė. Pra, ishte duke u mbytur. Ndėrsa, tė tjerėt po nga kjo barkė mbasi u hodhėn nė ujė duke u pėrpjekur pėr tė ndihmuar atė gruan, shpėtuan, por Latifi, u zhduk nga sytė e tyre, sipas raporteve tė policisė.

Nė aksionin pėr gjetjen e trupit tė tė mbyturit, morėn pjesė pėrveē Departamentit tė Policisė nga Wethersfield, policisė nga Hartfordi Lindorė dhe Hardford Rocky Hill, zjarrfikėsit nga East Hartford, Glastonbury Grupi i Emergjencave, Policisė sė Shtetit, si dhe Rojet bregdetare tė SHBA, dhe Zyra e Mjekėsisė Federale.

Incidenti
Trupi i Fatbardh Latifit, 33 vjeē, u gjet ditėn e diel rreth orės 11 natės - ora lokale(ose 5 tė mėngjesit me kohėn nė Kosovė) rreth 100 metra nė jug tė urės "Putnam Bridge", pranė, vendit qė lokalizoi policia, dhe mendohej se ai u zhduk, mbasi u hodh nė ujė.

Kėrkimi filloi tė dielėn pasdite, vetėm disa minuta, mbasi policia mori njė telefonatė nga njė vajzė e shqetėsuar, e cila ishte duke thėnė nė bisedė me policinė se: "Shoku i saj u hodh nė ujė nga njė varkė nė lumė pėr tė shpėtuar njė grua, qė dukej se po mbytej ndėrsa shoku i saj kurrė nuk u kthye mė”.

Policia, thotė sipas dėshmitarėve qė ajo ka marrė nė pyetje, nė bregun e lumit Connecticut River nė Wethersfield: "Se kanė qenė katėr njerėz, tė cilėt sipas tyre kėrcyen nga barka dhe ranė nė ujė pėr tė notuar nė lumė. Njė femėr, sipas tyre nuk dinte not, dhe u ndodh nė vėshtirėsi, ndėrsa tė tjerėt ishin hedhur nė ujė pėr ta ndihmuar atė, nė njė tentativė pėr ta shpėtuar dhe hipur pėrsėri nė barkė. Mirėpo, njėri prej tyre u zhduk menjėherė nė thellėsi tė lumit.

Pas telefonatės menjėherė nė vendngjarje ia mbėrritėn ekipet e kėrkimit, tė cilėt sollėn edhe njė anije tė shpėtimit, njė anije me aparatura pėr tė vrojtuar nėn ujė - njė skaner, njė hidrolokator, dhe nė breg qėndronin autoambulancat, makinat e zjarrfikėsve, makinat e policisė dhe makinat e ndihmės sė shpejtė. Dhe, madje edhe njė helikopter, u thirr nė ndihmė gjatė kėrkimit, pėr vrojtim nga ajri dhe lokalizimin e vendit ku mund tė ishte trupi i 33 vjeēarit tė mbytur...

Zhytėsit (polumbarėt) u vunė menjėherė nė kėrkim nė lumin Connecticut River nė Wethersfield aty ku nė mesnatė kanė gjetur trupin e njė personi, i cili ishte deklaruar i humbur.

Zyrtarėt e policisė i kanė thėnė gazetarėve se ata kanė identifikuar njeriun, i cili vdiq pasi ai u hodh nga varka nė pjesėn e lumit qė i ngjanė njė liqeni, mbasi aty nė mes formohet "njė barkė" e cila thirret Wethersfield Cove. Ekspertėt e policisė, thanė se "Lumi Kenektikėt - Connecticut River", ėshtė i njohur pėr "kapriēot" e tij tė forta, mbasi nė mes tė tij formohen disa rryma nė formė "turriele" (ose kupa) tė paparashikueshme.

Sipas, policisė sė qytetit viktima Fatbardh Latifi, 33 vjeē, ėshtė banorė i lagjes Middletown nė Wethersfield tė Kenektiket. Po sipas raporteve nga policia thuhet se njerėzit e tjerė qė ishin nė barkė, shpėtuan tė gjithė. Nė ndėrkohė qė viktima Fatbardh Latifi ishte larguar me not nga barka rreth 15 deri nė 20 metra larg, ai humbi menjėherė nga sytė e tyre. Vdekja e Latifit, sipas policisė mbetet nėn hetime mbasi ende nuk dihen shkaqet.

Zyrtarėt nga ekipi i shpėtimit Crest Regional, thanė se ekipi i zhytėsve (polumbarve) e gjeti trupin e tij rreth orės 11:00 pak para mesnatės, tė sė dielės, vetėm 100 metra nga Putnam Bridge, vendi ku nisen kėrkimit fillestare , sipas pėrcaktimit tė lokacionit. Banorėt e zonės thanė se njerėzit duhet tė jenė tė kujdesshėm kur laheni nė lumin Kenektiket. "Ju kur vini tė laheni nė kėtė lumė, thotė njėri prej tyre duhet tė jeni shumė tė kujdesshėm", tha Larry Dutil, i cili ėshtė banor i vjetėr i kėsaj zone nė Newington.
Ekipi i zhytasve(polumbarve) "
Policia nėpėrmjet shtypit lokal ka bėrė thirrje: "Nėse dikush ka ndonjė informacion mbi kėtė incident le tė thėrrasė menjėherė policinė nė qytetin Wethersfield, nė kėtė numėr telefoni: 860-721-2900 begin_of_the_skype_highlighting 860-721-2900 end_of_the_skype_highlighting. Ēdo informacion ėshtė i nevojshėm pėr policinė, e cila ruan nė kushte tė "rrepta" identitetin e personit qė jep informacionin.

Viktima: Personi trupi i tė cilit u nxorrė nga lumi Connecticut nė Wethersfield vonė natėn e diel ėshtė identifikuar si 33-vjeēari Fatbardh Latifi. Banori i qytetit Middletown. Ai ishte njė nga katėr personat qė kėrceu nga njė varkė pėr tė shkuar me not pranė vendit tė quajtur Wethersfield Cove, dhe mbas 15 - 20 metra u fundosė menjėherė nėn ujė dhe nuk u pa mė. Pas rreth pesė orė tė kėrkimit, trupi Latifit u gjet nga zhytėsit e ekipeve tė shpėtimit tė policisė. Vdekja e tij thotė policia mbetet nėn hetim mbasi ende nuk dihen shkaqet.comments powered by Disqus