Rasmusen për Kosovën: Të zbatohet marrëveshja në Veri - Bota Sot
Rasmusen për Kosovën: Të zbatohet marrëveshja në Veri

Lajme

E shtunë, 27 gusht 2016

Rasmusen për Kosovën: Të zbatohet marrëveshja në Veri

Më: 7 maj 2013 Në ora: 01:41

Duke u përgjigjur pyetjes së ABCneës, se çfarë garancish jep NATO për zbatimin e plotë të marrëveshjes midis Serbisë dhe Kosovës, sekretari i përgjithshëm i NATO-s Ramussen, ka deklaruar se angazhimi i NATO-s mbetet kyç për zbatimin e marrëveshjes në Veri të Kosovës.

“Mund t’ju siguroj, se ne do bëjmë gjithçka që kemi në dorë për të mbështetur zbatimin e kësaj marrëveshjeje. Ne përgëzojmë Bashkimin Europian për ndërmjetësimin e kësaj marrëveshjeje dhe liderët politikë të Srrbisë dhe Kosovës që kanë arritur marrëveshjen. Ajo që kemi vënë re, është që të dyja palët e konsiderojnë NATO-n si një garantues neutral të paqes dhe stabilitetit. Ne kemi dhënë garancinë që ne do vazhdojmë që të zbatojmë mandatin e Kombeve të Bashkuara për ofrimin e sigurisë dhe paqes në Kosovë dhe lehtësimin e lëvizjes së lirë për të gjithë qytetarët e Kosovës. Angazhimi i NATO-s për të mbështetur zbatimin e marrëveshjes mbetet kyç për suksesin e saj dhe unë shpresoj se ajo do të përkthehet së shpejti në përmirësimin e mëtejshëm të situatës së sigurisë në terren, sidomos në veri të Kosovës"- deklaroi ai.
Sekretari i përgjitshshëm i NATO-s i ka bërë këtë deklaratë në konferencën mujore me median në Bruksel. Sipas tij, marrëveshja midis Kosovës dhe Serbisë është njê shembull i qartë i nevojës së bashkëpunimit më tê ngushtë midis Bashkimit Europian dhe NATO-s.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test