Kosova

Kurti: Serbia po krijon shtet serb brenda Kosovės

Bota Sot | 15.03.2013 17:34
Kurti: Serbia po krijon shtet serb brenda Kosovës

Serbia duhet ta ndryshoj Kushtetutėn e saj dhe tė pranoj pavarėsinė e Kosovės, pastaj tė largoj menjėherė strukturat paralele, tė kthej tė pagjeturit dhe tė kėrkoj falje, tė arrestoj kriminelėt e luftės e t’ia dorėzoj organeve tė drejtėsisė sė Kosovės, si dhe tė paguaj dėmshpėrblimin shtetit tė Kosovės. Kėto janė pesė kushtet qė ėshtė dashur t’i parashtrohen Serbisė para bisedimeve nė Bruksel.

Kėto komente i bėri numri njė i Vetėvendosjes Albin Kurti, gjatė njė debati tė organizuar nga kjo Lėvizje tė premten nė Vushtrri.

Sipas tij, udhėheqėsit, Atifete Jahjaga e Hashim Thaēi bėjnė gara se kush mė parė tė shkojė nė Bruksel pėr ta takuar Nikoliqin e Daēiqin, tė cilėt janė tė njėjtė me kriminelėt, Millosheviq e Sheshel, nė vend se tė pėrgatisin dosjet kundėr tyre dhe t’ia dorėzojnė Vashingtonit, Brukselit, Londrės, Parisit, Berlinit etj.

“Nė takimet mes Edita Tahirit dhe Borisllav Stefanoviqit qė i quanin teknike, Serbia fitoi statusin e kandidatit pėr nė BE, ndėrsa nė takimet e tanishme, Serbia po hap negociata pėr anėtarėsim nė BE. Dhe, si pasojė e kėsaj, ajo nė Kosovė po arrin tė krijojė njė shtet serb brenda vetė Kosovės, pra asosiacionin e komunave serbe”, ka thėnė mes tjerash Kurti.

Ai theksoi se Kosova nuk duhet tė gjunjėzohet para 300-400 pjesėtarėve tė MUP-it tė Serbisė nė veri tė Kosovės.

Kurti nė kėtė takim ka sulmuar edhe BE-nė duke thėnė se ajo po fuqizon Serbinė nė dėm tė Kosovės. Sipas tij, BE-ja po dėshiron ta largojė Serbinė nga Rusia, gjė tė cilėn e dėshiron edhe vetė populli i kėtushėm, por jo nė dėm tė shqiptarėve dhe trojeve tė tyre.

Komentet

Komente (44) | Kthehu

Pa ndihmen e shqiptarėve,Serbia nuk mundet me krijue shtet serb nė Kosovė,pra autonomia serbe nė Kosovė ėshtė vepėr e vet shqiptarėve qė momentalisht janė nė qeverinė dhe nė pushtetin e Kosovės.Kosova nuk duhet tė bėj kurfarė marrėveshje me Serbinė derisa ajo nuk e njeh pavarėsinė e saj.klm

IKRASNIQI @ 17/03/2013 17:59

-@-Faiki--Faik une shkollen ne Gjuhen Shqipe nuk e kom filluare por ase mbaruare,pra mundaohna te kom kujdese ne shkrim te Gjuhese Shqipe.Pra ne qofte se ti e ke filluare dhe mbaruare Shkollen ne Gjuhen Shqipe, me te verrtete, per ty qenka turp te japshe komente ne faqete te Gazetave ne Gjuhen Shqipe.

Faraoni nga Burimi @ 17/03/2013 14:07

dodo pja futin kot qetu po skan faj se hasha ika ble me pare ose jav ka punsu naj femer te familjes albini bashk me grupin e tij dhe popullin se shpejti do te shlirojne kosoven nga okupatori shqipfols kjo nuk osht kosova per te cilen endrronte baba im se kur te ikun shkijet do te kemi nje kosove dhe nje shtet per vete posht hajnat e hoteleve te tiranes

sylsangalla vetmevet @ 16/03/2013 17:01

Paramendojeni pak se me kon ka pun Albini, me tipin e ketij Faikit, i cili ma deshmon te pakten mua se mesuesi i ka vdek qysh ne mosh shum te re e per kėtė e ngushlloj, dhe nese e mendojm se kush po e ekritikon Albinin nuk ka koment. E edhe un mund te pajtoj me kėtė tip po me nje ndryshim ne mendim, un them se perderi sa ka kosova analfabet si je ti Faik shum shtir e ka tipi i Albinit, prandaj ta kuptojm.

Albani @ 16/03/2013 16:26

Albin. Une mendoj se ti je me klasiket e kapitalizmit Hegeljin edhe Kantin. PDK jan pasuesit e socialistit kamboxhijan i cili e qfarosi kombin e vet, POL POTI kmer i kuq. Derisa socialistat naiv jan Zhan Zhak Russo, Robert Oveni Sharll Furije dhe babi i te gjith socialistave utopist SEN SIMONI. Te cilet besonin se pushtetaret kollaj do ta leshonin pushtetin edhe pa pas nji zor te madh, pra, me bisedime. Pra Albin, posht Sen Simoni babai i utopistave, posht Mao ce tungu, Posht Marxi Engelsi Staljini Qausheski rumun Pol Poti Kamboxhijan etj etj.

dizdari @ 16/03/2013 16:05

Albin Kurti nuk ka lidhje se qka flet kjo qka bėhet sot mes Thaqit edhe Daciqit amerikaėt vendosin pėr Kosovėn nėse Amerikanėt dorėzohen nesėr i ki nė Kosovė ushtrin edhe policin serbe po qka me ba fal Amerikanve kemi edhe shtet se pėr fjalė tė Albin Kurtit ai sot sigurisht ishte tu jetue nė Norvegji se fjalėt e tij janė fjalė boshe

Nazmi @ 16/03/2013 15:58

Rrofshe Zotri A. Kurti ketyre konstatimeve tua ska qka ti shtohete asegje. Kete loji Politike e ka pergadite R. Qosja me A. Demaqine qyshe ne Rambuje. Pere ta realizue Sigurimete e Rusise , Serbise me satelitine e tyre Francene e kane perzgjedhure grupine e Xh. Halitit i cili i ka perzgjedhure grupine famekeqe te SHIKUT dhe kryne Puqe--Grushte Shtete kundere te Ndjrite Pres. Dr. I. Rugova. Ti me Gjeneratene e Re mundeni me zgjedhe kete probleme perndryshe Kosova ra ndere ndikime te Serbise bile edhe ma te komplikuare se qe ka qene. Ju Pershendese.

Rustem Gashi @ 16/03/2013 15:50

Albin, Ti me Isa Mustafen mundeni me e rrxue PDK. Veq duhet me u diferencue e majta prej se djathtes. Pra, PDK osht me Nanon edhe Kllosat edhe me Braqe. Kur ata i thojn vedit te majt atehere pse PDK te mos ia pranoj vedit kapitullimin. Nuk ka me honger PDK me dy luga her andej her kendej se pushtetin baba kerkujna nuk ia ka lan posaqerisht derisa neve nuk jemi Kraljevin e shkijeve.

dizdari @ 16/03/2013 15:49

Faiki mesohu se pari me shkru e mandej fillo me shkru kritika bolle i dobet jam une ne drejteshkrim por ti po e thejshe rekordin. Pershendetje!

Bjeshka @ 16/03/2013 15:00

O albin kosova ska deritor mu formu serbi e nese do ti serbi shko ne serbi kerush ste nal se ti me ka politikan e mequm shkon ne mal te zi se ne ne kosov kemi poll politikaj adin ti me pa naj her edhe pardh e jo vetem zi ti je tepric teknologjike ne kosov po shko mbroj shiptart ne mal te zi prej ka i ke rrajt se je pa si papagalli serbi serbi kalloj esht me kritiku po zorr esht me qu kosoven per parra .

faiki @ 16/03/2013 14:26