Kosova

U zunė ngushtė nė Bashkėsi Islame

Bota Sot | 26.10.2012 18:20
U zunë ngushtë në Bashkësi Islame

Shkuan pėr tė uruar festėn e Kurban Bajramit nė Bashkėsinė Islame tė Kosovės por dolėn me njė premtim. Njė pagė do e japin pėr ndėrtimin e xhamisė qendrore nė Prishtinė.

Ky premtim doli pasi qė myftiu Naim Tėrnava i pyeti si me shaka nėse do ta bėnė njė gjė tė tillė.

Tė parit qė ju tha dhe i pari qė pranoi, madje me gojėn plotė, ishte nėnkryetari i AAK-sė, Ahmet Isufi, i cili tha se do e jep njė pagė tė tijėn, pėr ndėrtimin e tempullit fetar.

Njėsojė premtoi edhe kryetari i Kuvendit, Jakup Krasniqi, i cili tha se kjo shkon nė interes tė kombit.

“Kjo ėshtė shumė e mirė, dhe ēdo gjė qė shkon nė interes tė kombit dhe vendit tonė, ne jemi tė gatshėm ta bėjmė”, ka thėnė ai.

Ndėrsa, kryetari i Komunės sė Prishtinės, Isa Mustafa tha se do kontribuon por nuk mund tė saktėsonte me njė pagė, me mė shumė apo me mė pak.

Kėto premtime u bėnė nė Bashkėsinė Islame tė Kosovės, tė premten nė ditė e Kurban Bajramit, pasi qė myftiu Tėrnava e filloi kėtė muhabet thjeshtė pėr tė parė disponimin e tyre pėr tė dhuruar pėr ndėrtimin e xhamisė qendrore nė Prishtinė.

Komentet

Komente (16) | Kthehu

TRI FIGURA QE E QONE KOSOVEN KAH FUNDOSJA TOTAL.ORE NJERZ TE KORR....A KENI PASQYRA NE SHTE... MOS PARAQITI,SE EDHE UJT NA GERDITET ,KOMUN...TE SER...

DERVISH MAHMUTI.. @ 28/10/2012 15:13

I ka zene ngushte, s“i ka zene ngushte, nese e japin rrogen u shkruhet nje sevap i madh. @Ganimete, ty emri Gordana po te rrika pernjmend mire dhe @Burim Bardhdrini ty po te ujdiska "Sllobodan", shko pergezohu ne Decan te popi e behu edhe ti me vellezerit e tu.

Fati (Vjene) @ 27/10/2012 23:36

Ah more Ahmet Isufi, ne vitet e 80`ta ishe marksist e leninist e tani deshiron te ndihmosh ndertimin e nje objekti fetar. Politika eshte lavire, thone njerezit. Edhe ti per me shume votues te mundshem bene edhe kete!

haxhi zeka @ 27/10/2012 16:21

GANIMETE Ti e paske lehte!Tash edhe emrin mund ta nderrosh p.sh ne GORDANA dhe hop u kry puna.Haha.

Xhyla @ 27/10/2012 12:23

Hahhaha po ctja u paska muftija Pulitikanave . Ju boft mire qaji i rusit dhe bakllava e turkit !

Beka @ 27/10/2012 11:48

Per ternaven un i kisha dhan krejt rrogen vjetore me leshu ket toke Shqiptare per te cilet u derdhen shume gjakra kunder peraandoris osmane feja islame eshte fe dhune ndaj femis gruas dhe ska ardhmeri pos luftra dhe dhune ne familje shoqeri shiqone ka ka muslimanizem ska rahati se vet zoti i ka denu ka vetem korrupsion hajni

Ganimete @ 27/10/2012 11:01

Burim Bardhdrini! Jo vetem gjysma e eletoratit ,sic thua ti, por shumica absolute e e kosovareve i perkasin fese se Myftiut N.Ternava . Andaj nuk ka asgje te keqe ketu qe edhe te perkrahin ndertimin e xhamise. E sa i perket asaj pakices absolute si ateiste(lexo sllavokomuniste) budiste,deshmitare te Jehoves e te ngjashme,munden edhe me tej te " vlojne" e digjen.

Murtezaja @ 27/10/2012 10:25

Dy tė parėt qė kanė thėnė po,e dinė se shumicėn e eletoratit tė pėrgjithshėm nė Kosovė,janė nė "dorė" tė Naim Tėrrnavės,dhe nuk ėshtė shumė njė rrogė qė nė zgjedhjet e ardhshme Naimi i madh,t'i thotė xhematit pėr kė tė votojė.Jakupi,madje u tegua patriot,kur tha se ndėrtimi i xhamisė /ndoshta edhe 11 tė tjerave tė ndėrtuara pa leje nė Prishtinė pas luftės/ ėshtė nė tė mirė tė kombit,nuk tha se cilit komb, atij shqiptaro-mysliman,apo turk.Ē'ėshtė ky urim "Live" i udhėheqėsve,urimin mund ta bėjnė nė distancė.Shumė mė normale dhe logjike ėshtė "I pari" i fesė myslimane /Tėrrnava/ t'u urojė festat fetare udhėheqėsve nė mėnyrė zyrtare,nė distancė.BIK dhe Institucionet shtetėrore janė pushtete tė ndara,andaj ashtu ndarash duhet tė kryejnė punėt dhe detyrimet e tyre.

Burim Bardhdrini @ 27/10/2012 08:44

nese vertet i japin ato te holla dhe nuk e vjedhin popullin ju paska kushtu shtrejt bakllava e kurban bajramit hahahahaha

cani751 @ 27/10/2012 08:38

nuk eshte ka e maron qeveria xhamin, po donacione te ndryshme edhe populli jane ka kontribojn, kshtu mos folni pa lidhje, veq hajt ta shkruj ni koment,... :(

saurus @ 27/10/2012 08:11